27.08.2020

2 edycja Word2Picture – 23 października

Kulisy pracy nad najgłośniejszymi serialami ostatnich lat, czyli Wiedźminie czy Królu. Warsztaty dla wydawców z pitchingu książek, a także przegląd trendów wydawniczych dla producentów. Word2Picure po raz drugi łączy dwie branże – książkową i filmową – i otwiera je przed czytelnikami i widzami. Zapraszamy na spotkania m.in. z Jackiem Dukajem, Szczepanem Twardochem Tomaszem Bagińskim i Anną Różalską podczas 12. edycji Festiwalu Conrada.

Tegoroczna 2. edycja Word2Picture ruszyła pełną parą! Wydawcy, których projekty książkowe zostały zakwalifikowane do tegorocznej edycji, przez kilka ostatnich dni korzystali z prowadzonych online szkoleń i warsztatów. Przygotowania rozpoczęli od wykładu Alicji Grawon-Jaksik, prezeski Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, dotyczącego charakterystyki branży filmowej oraz kwestii prawnych i prawa autorskiego przy sprzedaży praw do adaptacji. Następnie odbyli kilkugodzinne warsztaty przygotowujące ich do profesjonalnego pitchingu zgłoszonych książek. Ich efekty zobaczymy 23 października na kanałach Festiwalu Conrada, gdzie zostaną wyemitowane prezentacje wyselekcjonowanych w trakcie naboru książek. Następnie dzięki współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych prezentacje wydawców, zebrane w formie katalogu, trafią do polskich nadawców i producentów poszukujących inspirujących projektów.

Podczas tegorocznej edycji wydawcy będą starali się sprzedać prawa ekranizacyjne do następujących tytułów:

  1. Paweł Maj, Tosia w tarapatach, Wydawnictwo Skrzat (literatura dziecięca)
  2. Marta H. Milewska, Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma, Dreams Wydawnictwo (literatura dziecięca)
  3. Wojciech Engelking, Serce pełne skorpionów, WAB Foksal (proza obyczajowa)
  4. Greta Drawska, Rytuał, Wydawnictwo Znak Literanova (literatura kryminalna)
  5. Sylwia Chutnik, Cwaniary, Wydawnictwo Znak Literanova (proza obyczajowa)
  6. Tomasz Łapiński, Szmata, Wydawnictwo SQN (proza obyczajowa)
  7. Radosław Młynarczyk, Hłasko. Proletariacki książę, Wydawnictwo Czarne (biografia)
  8. Anna Cieplak, Rozpływaj się, Wydawnictwo Literackie (proza obyczajowa)
  9. Jacek Karczewski, Jej wysokość gęś, Wydawnictwo Poznańskie (non-fiction)
  10. Monika Michalik, Zaczekaj na mnie, Wydawnictwo Znak (proza obyczajowa/romans)

Wydarzenia branżowe dedykowane wydawcom i producentom to tylko jeden z aspektów Word2Picture. Jak co roku wszystkich widzów i czytelników zainteresowanych tematyką adaptacji zapraszamy na wydarzenia otwarte. 23 i 24 października odbędą się festiwalowe dyskusje online z uznanymi gośćmi z branży filmowej i wydawniczej, którzy opowiedzą o najnowszych produkcjach, a także charakterze współpracy między autorem a reżyserem czy scenarzystą.

Cykl rozpocznie się 1 października, podczas którego Prezeska Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, Alicja Grawon-Jaksik porozmawia z Ewą Bolińską-Gostowską, redaktorką i Foreign Rights Managerką w Wydawnictwie Znak na temat  rynku książki i ostatnich trendów wydawniczych. Webinarium będzie skierowane do producentów i osób z branży filmowej, którzy poszukują literackich pierwowzorów na adaptację, a także chcą dowiedzieć się jak działa rynek wydawniczy. Nie zabraknie też rozmowy o tym, jak współpracować z wydawcą. Wydarzenie odbędzie się we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych. Więcej informacji i zapisy: word2picture@kbf.krakow.pl.

Z kolei dla czytelników i widzów, miłośników kina i literatury, przygotowaliśmy dwa otwarte panele dyskusyjne. 23 października spotkamy się ze Szczepanem Twardochem i Anną Różalską, dyrektorką produkcji oryginalnych w Canal +, którzy porozmawiają o zbliżającej się premierze serialu Król opartego na głośnym bestsellerze Twardocha, a także o tym jak wygląda taka współpraca w praktyce. Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy.

Z kolei 24 października Ewa Bolińska-Gostkowska porozmawia z Jackiem Dukajem, autorem między innymi monumentalnej powieści Lód, o pracy nad adaptacjami ze szczególnym naciskiem na kulisy zrealizowanego przez Netflix serialu Kierunek: Noc opartej na powieści fantastycznej Dukaja pt. Starość aksolotla. Będzie to także wyjątkowa okazja do spotkania z gościem specjalnym wydarzenia,  Tomkiem Bagińskim, rysownikiem, reżyserem i producentem wykonawczym serialu Wiedźmin, który opowie o kulisach pracy nad najgłośniejszym słowiańskim serialem ostatniej dekady, a także o roli literackich inspiracji w jego twórczości filmowej.

Obydwa panele dyskusyjne odbędą się w całości online i będą transmitowane na kanale Facebookowym Festiwalu Conrada.

Organizatorem wydarzenia jest KBF, operator programów Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission. Wydarzenie odbywa się w ramach 12. edycji Festiwalu Conrada. Partnerem wydarzenia jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Serdecznie zapraszamy!

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!