20.05.2020

47 WIRTUALNYCH KIN STUDYJNYCH NA PLATFORMIE MOJEeKINO

21 maja nastąpi inauguracja nowej platformy MOJEeKINO, w ramach której swoje repertuary będzie prezentować 47. kin arthouse’owych od Bochni po Darłowo i od Sokołowa Podlaskiego do Gorzowa Wielkopolskiego.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych jest partnerem nowej platformy. Trzymamy mocno kciuki i życzymy szerokiej wirtualnej publiczności!

MOJEeKINO.PL będzie jedną wspólną platformą łączącą wirtualnie kina z całej Polski, która w dobie zastoju umożliwi im zachowanie tej niepowtarzalnej więzi, jaką tworzą z widzami w swoich tradycyjnych przestrzeniach, ale także możliwością zarobku.

Projekt różni się od istniejących VOD z tysiącem filmów do wyboru swoim unikatowym repertuarem, dotarciem do widza a także sposobem podejścia do promocji filmu. Platforma promować ma sztukę filmową w różnych jej aspektach oraz umożliwiać poszczególnym kinom realizowanie swojego kuratorskiego programu. Przestrzeń platformy będzie zatem dla widza arthousowego nadal drogowskazem do oglądania filmów studyjnych, których często brakuje na popularnych platformach streamingowych.

Obecnie udział w projekcie zadeklarowało 47 kin studyjnych z całej Polski, ale wciąż zgłaszają się kolejni chętni. Wspólnie z organizatorami nową wirtualną rzeczywistość postanowili kreować dystrybutorzy, którzy przodują na rynku pod względem artystycznego line-upu – Aurora Films, Against Gravity, Hagi, Galapagos, Spectator, Next Film, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Już niebawem na platformie MOJEeKINO.PL widzowie będą mogli zobaczyć filmy, które jeszcze nie miały premiery kinowej jak np. „Towar” z Michaliną Olszańską w roli głównej, genialny chiński kryminał „Jezioro dzikich gęsi”, czy „Asystentka”. Nie zabraknie także starszych tytułów, które podbiły serca kinowej publiczności, jak „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, Witajcie w Norwegii” czy „Party” a także wspaniałych dokumentów z festiwalu Millenium Doscs Against Gravity. Również najmłodsi znajdą w naszym kinie specjalnie wyselekcjonowane kino dla siebie, które święciło triumfy na dziecięcych festiwalach.
Przedstawiciele platformy rozpoczęli także współpracę z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, z którym przygotowywać będą co tydzień wydarzenia specjalne złożone ze specjalnego pokazu i spotkania z twórcami. Pierwszym z nich będzie przedpremiera i spotkanie z twórcami filmu „Estern”.

ZASADY DZIAŁANIA:
Wirtualne kino to nie tradycyjne VOD, a pieczołowicie przygotowana platforma promująca kino arthouse’owe. Za pośrednictwem platformy poszczególne kina będą realizowały swój autorski program wykorzystując kontent dostępny na platformie, ale także przygotowując swoje wydarzenia. Na platformę widz będzie mógł wejść z poziomu strony MOJEeKINO.PL, ale także z poziomu strony swojego ulubionego kina. Każde kino przygotuje swój indywidualny program skrojony na potrzeby jego widzów. Podobnie jak w kinie tradycyjnym repertuar będzie cyklicznie zmieniany, ale także wzbogacany o wydarzenia dodatkowe – spotkania z twórcami, warsztaty, pokazy edukacyjne, a nawet festiwale filmowe. Platforma przystosowana będzie dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu – część filmów wyświetlanych będzie z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

W dłuższej perspektywie realizacji wirtualnego kina organizator upatruje także szansę na przedłużenie możliwości obejrzenia filmu po powrocie do tradycyjnego grania. Obecnie w związku z dużą liczbą cotygodniowych premier film standardowo żyje na ekranach ok 2-3 tygodni. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom widzów i rynku, organizator proponuje stworzenie niejako „dodatkowego okna” pomiędzy kinem a tradycyjnym VOD.

Operatorem wirtualnego kina jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Partnerem technologicznym jest poznańska firma Insys Video Technologies.

Partnerami projektu MOJEeKINO.PL są Polska Akademia Filmowa, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Fundacja Kultury Bez Barier, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

 

 

 

KIPA