Prasa i Film (PIF)

Prasa i Film Sp. z o.o.
ul. Chełmska 21 bud. 4 lok. 53
00-724 Warszawa
tel. (22) 851 10 64
e-mail: office@pifpartners.pl
http://www.prasaifilm.pl

Prasa i Film została założona w 1992 roku przez Jana Dworaka i Macieja Strzembosza i jest jedną z pierwszych prywatnych niezależnych firm producenckich powstałych po 1989 roku. Na początku istnienia realizowała głównie obrazy telewizyjne (w tym biograficzne, dokumentalne, publicystyczne,reportaże historyczne, a także programy rozrywkowe). Wkrótce po powstaniu firmy Prasa i Film jej wspólnicy założyli Studio A, które przyjęło specjalizację w produkcji rozrywkowych programów telewizyjnych i projektów fabularnych (serialowych, telewizyjnych i kinowych) podczas, gdy Prasa i Film dedykowana została produkcjom filmów dokumentalnychoraz telewizyjnych programów publicystycznych, edukacyjnych i kulturalnych.

Prasa i Film od początku specjalizowała się w produkcji filmów dokumentalnych i telewizyjnych programów publicystycznych. W jej katalogu są takie audycje jak „Pytania o Polskę”, „Sąd na żywo”, „Gdzie są nasze pieniądze”, „Twój dekalog”, „Spotkania z Janem Pawłem” oraz filmy dokumentalne m.in. „Radio powstańcze >Błyskawica<” (reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki), „Zamień mnie w długiego węża” (reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Michał Arabudzki), „Historia opozycji” (reż. Krzysztof Lang), „Czas wielkiej zmiany” (reż. Andrzej Urbański), „Hotel Panoptykon” reż. Piotr Jaworski), „Portret w przestrzeni. Tadeusz Wybult” (reż. Jerzy Wójcik).

W latach 1998–2007 Prasa i Film nie prowadziła aktywnej działalności producenckiej. W styczniu 2008 roku firma została reaktywowana przez Jana Dworaka i Kamilę Polit, a głównym przedmiotem jej działalności stała się produkcja filmów fabularnych, dokumentalnych i programów telewizyjnych. Obecnie udziałowcami firmy są Maciej Strzembosz i Ewa Borguńska. Funkcję prezesa zarządu sprawuje Ewa Borguńska.

Znaczące zmiany na rynku audiowizualnym, spowodowały, że po reaktywacji w 2008 roku Prasa i Film zdecydowała o zmianie specyfiki firmy i rozpoczęła prace nad pozyskaniem interesujących projektów fabularnych, nie rezygnując z dotychczasowych doświadczeń, zwłaszcza dokumentalnych.

Zdjęcie z planu filmu The Big Leap (Wielki skok), reż. Kristoffer Rus, fot. Robert Pałka

Produkcje po reaktywacji firmy w 2008 roku:

Filmy fabularne:

  • „Wszystko, co kocham” [“All that I love”] (2010), reż. Jacek Borcuch – film obyczajowy – polski kandydat do Oscara 2011, laureat wielu nagród w tym trzech nagród Orły 2011: za scenariusz, odkrycie roku dla Mateusza Kościukiewicza i nagroda publiczności
  • „Wielki skok” [„The Big Leap”] (2012/2013), reż. Kristoffer Rus – krótki metraż w całości zrealizowany w technologii CGI, koprodukcja polsko-szwedzka
  • „Letnie przesilenie” [„Summer Solstice”] (2015), reż. Michał Rogalski – dramat wojenny, koprodukcja polsko-niemiecka
  • „Sługi boże”, reż. Mariusz Gawryś – w produkcji

Prowadzone są prace literackie do jeszcze kilku projektów, w tym serialu telewizyjnego.

Filmy dokumentalne:

  • „Co ja tu robię” (2009), reż. Janusz Anderman
  • „Kongres niedokończony” (2009), reż. Agnieszka Arnold
  • „Jak to jest” (2010), reż. Agnieszka Arnold

Programy telewizyjne:

  • „Weekendowy Magazyn Filmowy” (2009-2015), reż. Kristoffer Rus, Rafał Skalski, Grzegorz Jaroszuk
  • „Stadion Narodowy” (2009), reż. Katarzyna Klimkiewicz

Prowadzone są prace przygotowawcze do uruchomienia co najmniej jednego programu rozrywkowego.

Kadr z filmu Wszystko, co kocham, reż. Jacek Borcuch, fot. Prasa i Film

Zespół:

Prezes zarządu: Ewa Borguńska
Prokurent: Maciej Strzembosz
Dział literacki: Maria Gołoś, Marcin Grembowicz
Dział TV: Michał Hawliczek
Szef biura: Joanna Fluks-Yilmaz
Asystent produkcji: Daniel Wożbiński

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!