29.10.2019

FILMY Z DOC LAB POLAND NA FESTIWALU W LIPSKU

Na rozpoczętym 28 października międzynarodowym festiwalu DOK Leipzig 2019 prezentowane są filmy dokumentalne i projekty filmowe rozwijane w DOC LAB POLAND i DOC DEVELOPMENT. We wtorek DOC LAB POLAND wraz z Krakowską Fundacją Filmową i festiwalem organizuje uroczystą kolację na zakończenie DOK Co-Pro Marketu.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku potrwa do 3 listopada. Projekty filmowe DOC LAB POLAND są w tym roku jedyną polską reprezentacją na DOK Co-Pro Market. W spotkaniach twórców z potencjalnymi producentami i koproducentami oraz w debatach i innych wydarzeniach industry uczestniczyć będzie reżyserka Eliza Kubarska i producentka Monika Braid. Zaprezentują „Ostatnią wyprawę”, poświęconą wybitnej polskiej himalaistce Wandzie Rutkiewicz. Film powstaje w koprodukcji międzynarodowej, polsko-niemiecko–szwajcarskiej.

Ostatnia wyprawa, reż Eliza Kubarska

Kolejnym projektem uczestniczącym w DOK Co-Pro Market są „Bliscy” – historia 14-letniego Miłosza, którym po śmierci matki opiekuje się jego starsza siostra Agnieszka. Buduje się nowy układ rodzinny oparty na niekonwencjonalnych zasadach. Udział reżysera tego dokumentu Marka Kozakiewicza i producentki Agnieszki Skalskiej jest nagrodą od DOK Leipzig, otrzymaną w czasie pitchingu DOCS TO START, który został przeprowadzony podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Natomiast Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego (organizator DOC LAB POLAND) nagrodziła w Krakowie projekt „Bractwo”, opowiadający o młodym polskim konserwatyście, którego radykalne poglądy konfrontuje życie. W Lipsku zaprezentują go Hanna Maciąg i przedstawicielka producenta Hanna Górska.

Bractwo, reż. Hanna Maciąg

Projekt „Blizny” podczas DOK Preview Germany przedstawiła w poniedziałek reżyserka Agnieszka Zwiefka i producent filmu Stefan Kloos. Ta polsko-holendersko-niemiecka koprodukcja przedstawia historię Vetrichelvi, która przez 18 lat była wojowniczką Tamilskich Tygrysów. Niedawno wyszła z więzienia i właśnie rozpoczyna podróż przez Sri Lankę i Europę, by odnaleźć byłe współwojowniczki i opowiedzieć światu nieznaną historię tych kobiet.

W Lipsku prezentowany jest również rozwijany w programie DOC DEVELOPMENT projekt „Grace” reżyserki Eri Mizutani i producentki Anny Fam, ostatnio nagrodzony na pitchingu w Kolonii. To historia nauczycielki tańca ichigonomai. Ten święty obrządek jest tańczony przez wybrane dziewice, aby uspokoić górę Fuji. Dokument jest koprodukcją polsko-fińską.

30 października widzowie DOK Leipzig 2019 będą mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie wyreżyserowany przez Michała Bielawskiego i wyprodukowany przez Macieja Kubickiego „Wiatr. Thriller dokumentalny”. Bohaterem filmu jest halny – jedna z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach, wpływająca na ludzkie nastroje i egzystencję. Rozwijany w DOC LAB POLAND „Wiatr” otworzył w tym roku Krakowski Festiwal Filmowy, a niedawno został uznany najlepszym dokumentem sekcji konkursowej „Human Latitudes” na meksykańskim DocsMx. W listopadzie dokument będzie pokazywany w Nowym Jorku na festiwalu DOC NYC.

Wiatr, reż. Micha Bielawski

W konkursie międzynarodowym festiwalu znalazł się „In Touch” w reżyserii Pawła Ziemilskiego, opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80-tych wyemigrowało do Islandii ponad czterystu mieszkańców. Obecnie dzięki rozwojowi techniki, mogą spotykać się w świecie wirtualnym.

 

W Dok Markecie uczestniczą:

  • „Dziś, jutro … wczoraj” Diany i Krzysztofa Kadłubowskich – dokument o trudnych, toksycznych relacjach między matką a córką z wojną i holocaustem w tle.
  • „Cienie imperium” Karola Starnawskiego – trzy historie o ludziach żyjących w dawnym ZSRR. Ich losy pokazują skomplikowaną historię krajów postsowieckich i ich mieszkańców.
  • „Złota” Tomasza Knittela, współprodukowana przez Macieja Puczyńskiego – portret sąsiedzkiej społeczności i pewnej pary właścicieli warszawskiej kamienicy, odzyskanej w ramach reprywatyzacji nieruchomości, odziedziczonej po przodkach żydowskiego pochodzenia.
  • „Dziwor” Pawła Dyllusa – filmowy portret wybitnego fotografika i reżysera Bogdana Dziworskiego.

Udział polskich filmów w DOK Leipzig jest możliwy dzięki projektowi Polish Docs Pro – realizowanym przez Krakowską Fundację Filmową i DOC LAB POLAND.

Z okazji pięciolecia DOC LAB POLAND, Adam Ślesicki, dyrektor tego programu jest współorganizatorem, obok Katarzyny Wilk z Krakowskiej Fundacji Filmowej i szefowej Industry DOK Leipzig, Brigid O’Shea uroczystej kolacji na zakończenie DOK Co-Pro Marketu (we wtorek 29 października), na którą zaproszeni są wszyscy goście marketu oraz polscy uczestnicy festiwalu.

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Efektem dotychczasowych pięciu edycji jest ok. 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach programu odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego na KFF (co roku ponad ok. 40 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także DOC DEVELOPMENT, programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – programu dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

 

DOC LAB POLAND 2019 – fot. Maciej Sawicki KFF

DOC LAB POLAND MA JUŻ 5 LAT

Program DOC LAB POLAND jest organizowany od 2015 roku, we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym, DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim  Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym. Partnerami edycji 2019 są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakow Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakowski Klaster Filmowy, ColorOffOn, Uchostudio, kancelaria MKZ Partnerzy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Patronami Medialnymi są: Film&TV Kamera, FilmPro, Polish Docs, Magazyn Filmowy, VOGUE, TVP Kultura.

Efekty pracy twórców uczestniczących w DOC LAB POLAND można oglądać w czasie publicznych pokazów Doc Hot Selection, prezentujących najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

Więcej na: www.doclab.pl, www.fundfilm.pl oraz na www.dok-leipzig.de/en/industry/co-pro-market/

KIPA