Zakończyła się II edycja „Lodołamacza” w ramach Festiwalu Transatlantyk

W dniach 16-17 lipca 2018 roku w Łodzi odbyły się zamknięte warsztaty branżowe „Lodołamacz”. Tematem tegorocznej edycji, zorganizowanej przez  Joannę Łapińską i Olę Salwę we współpracy z Creative Europe Desk Polska, było finansowanie filmów na rynku europejskim. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz Łódź Film Commission były partnerami wydarzenia.

Pierwszego dnia Kamil Przełęcki podczas wykładu „Finansowanie D2D – od etapu developmentu do dystrybucji” przybliżył biznesowe aspekty produkcji filmowej.  Następnie mediatorka i coach Mariola Kontykiewicz-Biel przeprowadziła warsztaty z asertywności i jej wykorzystania w pracy zawodowej.

17 lipca producentka Klaudia Śmieja omówiła najistotniejsze kwestie dotyczące koprodukcji międzynarodowych, a Agata Gruszecka z Creative Europe Desk Polska ofertę programu Kreatywna Europa. W ramach otwartego panelu „Budżet bez granic – jak znaleźć środki na finansowanie filmu w Europie”, Irena Strzałkowska, Olmo Omerzu oraz Natalia Grzegorzek przedstawili zasady funkcjonowania Eurimages. Warsztaty zakończyły się spotkaniem z Alexandrem Gruszczyńskim, autorem zdjęć do filmów 54, The Craft, czy Music , Love and War oraz projekcją filmu „Kawki na drodze” (reż. O. Omerzu).

 

Warsaw Kids Film Forum: rejestracja dla obserwatorów trwa!

Przypominamy o otwartej rejestracji na 2. edycję Warsaw Kids Film Forum 2018 dla Obserwatorów.
Rejestracja daje możliwość wzięcia udziału w:
– Inspiration Day; case studies koprodukcji dziecięcych, strategii marketingowych, które odniosły miedzynarodowy sukces.
– Sesje Pitchingowe projektów zarówno z Polski jak i całego świata
– Giełda Scenariuszy, podczas której scenarzyści i reżyserzy zaprezentują swoje projekty. Dobra okazja do wyłowienia talentów oraz ciekawych projektów zarówno dla producentów jak i przedstawicieli branży telewizyjnej i dystrybutorów.
– Stoliki Konsultantów, to spotkania podczas, których będzie można porozmawiać o swoim pomyśle lub scenariuszu we wczesnej fazie developmentu z doświadczonymi konsultantami scenariuszowymi. Zapisy startują już 20 sierpnia.
– Producer meets Producer – platforma wymiany doświadczeń oraz nawiązywania relacji biznesowych przez producentów, mająca na celu wzmocnienie relacji koprodukcyjnych zarówno krajowych jak i międzynarodowych.

Zapisy trwają do 16 września jednakże o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy na: https://warsawkidsff.pl
Warsaw Kids Film Forum to międzynarodowe forum pitchingowe filmów i seriali telewizyjnych dla młodego widza. Naszym celem jest stworzenie miejsca, w którym europejska branża może wymienić się doświadczeniem, pomysłami i wspólnie rozwijać nowe filmy i seriale dla dziecięcej widowni. Chcemy stworzyć przestrzeń, która w praktyczny sposób pomoże łączyć ze sobą projekty z potencjalnymi koproducentami, dystrybutorami, agentami sprzedaży, przedstawicielami telewizji oraz reprezentantami instytutów filmowych i funduszy regionalnych.

KONTAKT
Katarzyna Janiak
Koordynatorka Projektów Industry
katarzyna.janiak@nowehoryzonty.pl | T: +48 501 471 097

MEDIA
Zosia Horszczaruk
Koordynator ds. Promocji
zosia.horszczaruk@warsawkidsff.pl | T: +48 606 457 594

Helios zaprasza na film „Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow”

Sieć kin Helios zaprasza na wyjątkowy seans filmowy „Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” w ramach cyklu Kino Konesera. Pokazy wstrząsającej historii reżysera skazanego na 20 lat łagru odbędą się w poniedziałek, 23 lipca o godzinie 18:30, we wszystkich kinach sieci. Cały przychód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany rodzinie Olega Sencowa.

Filmy prezentowane w ramach cyklu Kino Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzom czas spędzony w kinach Helios, ale również wzbogacić ich o nowe wartości i przeżycia.
W najbliższy poniedziałek odbędzie się projekcja wyjątkowego obrazu w reżyserii Askolda Kurova. „Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” to estońsko-polski film dokumentalny, opowiadający historię ukraińskiego reżysera skazanego przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru
o zaostrzonym rygorze za rzekomą działalność terrorystyczną. Oleg nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, bronił się odważnie i bez cienia wahania.
Reżyser obserwuje bezduszne procedury procesu oraz wysiłki rodziny, przyjaciół i prawników Olega, by ocalić go od więzienia. Śledztwo Kurowa stopniowo odsłania absurd i przerażającą historię o tym, jak można stać się ofiarą bezlitosnej machiny państwowej. Film pokazuje także solidarność świata filmowego wobec sprawy Sencowa. W kampanię na rzecz jego uwolnienia zaangażowali się m.in.: Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, a także Europejska i Polska Akademia Filmowa.

Helios zaprasza wszystkich kinomanów na ten wyjątkowy seans. Cały przychód ze sprzedaży biletów polski koproducent filmu – Message Film, przekaże rodzinie Olega Sencowa. Szczegóły oraz bilety dostępne są na stronie: www.helios.pl/proces.

 

 

10. edycja Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie rozstrzygnięta!

13 lipca 2018 roku odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej
X Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej.

Skład Komisji Konkursowej:

Komisja zaproponowała następujące kwoty wkładu finansowego i zaprosiła do podjęcia negocjacji następujących wnioskodawców:

Filmy fabularne

Filmy dokumentalne

Lista rezerwowa

 

Na X edycję Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej zgłoszono 23 wnioski. W wyniku weryfikacji formalnej do etapu oceny merytorycznej dopuszczono 16 wniosków – w tym:

10 filmów fabularnych,
6 dokumentów.
Wnioskowana łączna kwota zawarta we wnioskach poprawnych formalnie wyniosła ponad 2 900 000 zł.

Przypominamy, że celem Konkursu realizowanego ze środków Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie (utworzonego dzięki współpracy Województwa Małopolskiego, Miasta Kraków i Krakowskiego Biura Festiwalowego) jest wspieranie produkcji filmowych związanych z Krakowem i Małopolską. Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest związanie produkcji z Województwem Małopolskim lub Miastem Kraków, zarówno poprzez tematykę, jak i twórców, a przede wszystkim poprzez miejsce realizacji filmu.

8 edycja Festiwalu Hommage à Kieslowski

W tym roku po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieslowski nie otrzymał dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy zwracają się do  widzów, przyjaciół kina, wielbicieli Krzysztofa Kieślowskiego, jego pracy, ale także wszystkich, którym zależy na wspieraniu polskiej kultury i jej rozwoju.

Festiwal, Hommage à Kieslowski powstał z inicjatywy Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ, rodziny artysty i jego przyjaciół. Celem festiwalu jest budowanie miejsca, w którym zaproszeni festiwalowi goście, widzowie z Polski i świata, miłośnicy kina Kieślowskiego, mogą spotkać się i obejrzeć jego filmy oraz filmy reżyserów, których filmy w jakiś sposób nawiązują do twórczości Kieślowskiego. Ten wyjątkowy, jedyny na świecie festiwal poświęcony Krzysztofowi Kieślowskiemu i fanom jego kina, odbędzie się po raz ósmy w tym roku pod honorowym patronatem Marii Kieślowskiej, żony wielkiego reżysera.

 

Projekt można wesprzeć na stronie: https://odpalprojekt.pl/p/hommageakieslowski

Elizaveta Stishova przeznaczy swoją nagrodę dla Olega Sentsova

Elizaveta Stishova zdobywczyni nagrody na 53 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach podczas gali zamknięcia festiwalu oddała część wygranej rodzinom ukraińskiego reżysera Olega Sentsova oraz rosyjskiego reżysera Kirilla Serebrennikova.

W kwietniu 2015 roku Oleg Sentsov został skazany na 20 lat łagru. 14 maja reżyser rozpoczął strajk głodowy, domagając się uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych w Rosji.

W Karlovych Varach odbył się także specjalny pokaz filmu „Gamer”, podczas którego zbierano podpisy pod petycją o uwolnienie reżysera.

Warsaw Kids Film Forum 2018 – ogłaszamy listę zakwalifikowanych projektów!

Ogłaszamy listę projektów, które wezmą udział we wrześniowym Warsaw Kids Film Forum. Otrzymaliśmy 75 zgłoszeń z 22 krajów, z czego 36 projektów zostało zaproszonych do wzięcia udziału w sesjach Pitchingowych oraz Giełdzie Scenariuszy. Autorzy i producenci zakwalifikowanych projektów będą mieli okazję do zaprezentowania pomysłów przed przedstawicielami międzynarodowej oraz polskiej branży filmowej m.in.: dystrybutorami, agentami sprzedaży, stacjami telewizyjnymi, producentami, instytutami oraz funduszami filmowymi. W tegorocznej selekcji znalazły się projekty z 13 różnych krajów, w tym: Bułgarii, Chorwacji, Czech, Holandii, Indii, Izraela, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Polski, RPA, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Wśród prezentujących znajdą się takie firmy jak zdobywca Oscara® Opus Film oraz słynne studio animacji z RPA ‒ Triggerfish Animation Studios. Podczas Forum odbędą się trzy rodzaje sesji: Projekty w Developmencie, Works in Progress oraz nowa inicjatywa ‒ Giełda Scenariuszy. Podczas pierwszych dwóch producen i będą mieli okazję zaprezentować projekty przed decydentami. Giełda Scenariuszy to prezentacja projektów przez scenarzystów i reżyserów, którzy szukają na Forum producenta. Partnerem Giełdy Scenariuszy jest Festiwal Script Fiesta, organizowany przez Warszawską Szkołę Filmową.
Prezentowane projekty powalczą o nagrody:
Nagroda CeTA ‒ Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA nagrodzi 2 projekty, dając
im możliwość postprodukcji w studio CeTA, na łączną kwotę 160 000 zł.
Nagroda EAVE ‒ European Audiovisual Entrepreneurs zaprosi jeden z wybranych projektów
do wzięcia udziału w jesiennych warsztatach marketingu filmowego (Eave Marketing
Workshop) w Luksemburgu.
Nagroda Financing Forum for Kids Content ‒ The Financing Forum For Kids Content
(Malmö, Szwecja) nagrodzi najlepszą prezentację, zapraszając producentów do wzięcia
udziału w Pitchingu podczas kolejnej edycji Forum w marcu w 2019 roku.

Poniżej znajduje się pełna lista projektów zakwalifikowanych do tegorocznej edycji WKFF:

Projekty w Developmencie:
Babsy, film animowany, Grupa Smacznego, Polska
Bella in the Belly, serial animowany, Animoon, Polska
Captain Nova, film fabularny, Keplerfilm, Holandia
Christmas in the jungle, film fabularny, Locomotive Productions, Łotwa
The Cosmonaut, film fabularny, Pistachio Pictures, Wielka Brytania
Detective Bruno, film fabularny, Shipsboy, Polska
Fantasylum, film animowany, Mizar Films, Polska
The Flying Bear ‒ Return of the Guardian, film animowany, Badi Badi, Polska
The Girl from the future vel. Ignatek, film fabularny, Opus Film, Polska
The Girl, Who Rides Dragon, film dokumentalny, Calafilm, Niemcy
The Little Odyssey, serial animowany, K-pictures, Czechy
Martin and the Forest Secret, film fabularny, BFILM.cz s.r.o., Czechy
The No.1 Car Spotter, serial animowany, Triggerfish, RPA
Odo, serial animowany, Letko, Polska
The Raft, film fabularny, Dori Media Paran, Izrael
Ride to Freedom, film dokumentalny, Hakafilms, Polska
The Ring of Life, film fabularny, Pronto Film, Ukraina
Sparkle, serial fabularny, ANDERTHALB Medienproduktion, Niemcy
Through a Glass, Darkly, film fabularny, Iron Films, Polska
Triple Trouble, film fabularny, Koi Studio, Polska
Twisted Tales, serial animowany, Institute for Transmedia Design, Słowenia
Whizz Kids, serial animowany, Media Resources Management, Ukraina
Young Tesla and the Idea Poachers, film fabularny, Nukleus film/Jaako Dobra Produkcija, Chorwacja

Works in Progress:
Czarny Młyn, film fabularny, TFP, Polska
Goverment of Children, film dokumentalny, Storyscapes, Rumunia
Pot & Nut, serial animowany, Pigeon, Polska
Rosa & Dara and their great summer adventure, film animowany, Bionaut, Czechy
Sky Riders, film fabularny, UCM ‒ United Channels Movies, Izrael

Giełda Scenariuszy:
, serial transmedialny, Leticia Milano, Niemcy – projekt w ramach wymiany z Akedemia fur Kindermedien
8 Bit Buddies, serial fabularny, Henning Marquaß, Niemcy ‒ projekt w ramach wymiany z Akedemia fur Kindermedien
Fly, film animowany, Kas Zawadowicz, Polska
Kratlandia, film fabularny, Helen Schasmin, Estonia
Summer Warriors, film fabularny, Katarzyna Wiśniowska, Polska
Teleportation Manual, film fabularny, Stefan Łazarski, Polska
The Great Sea Serpent, film animowany, Karolina Niegowska/Nicolás Reza Garduño, Vázquez, Polska
Zobben, film fabularny, Martin Rehbock, Niemcy

Warsaw Kids Film Forum to międzynarodowe forum pitchingowe filmów i seriali telewizyjnych dla młodego widza. Naszym celem jest stworzenie miejsca, w którym europejska branża może wymienić się doświadczeniem, pomysłami i wspólnie rozwijać nowe filmy i seriale dla dziecięcej widowni. Chcemy stworzyć przestrzeń, która w praktyczny sposób pomoże łączyć ze sobą projekty z potencjalnymi koproducentami, dystrybutorami, agentami sprzedaży, przedstawicielami telewizji oraz reprezentantami instytutów filmowych i funduszy regionalnych.

Specjalny, solidarnościowy pokaz filmu „Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow” w reż. Askolda Kurowa.

Sierpień 2015 roku. Sala sądowa w Rostowie nad Donem. Urodzony w Symferopolu na Ukrainie Oleg Sentsov, reżyser, producent i pro-ukraiński działacz, patrzy przez pręty klatki, a w jego oczach widać, że jest na granicy wytrzymałości. Dziś zostanie wydany wyrok w jego sprawie. Grozi mu 20 lat więzienia na Syberii. Jest oskarżony o prowadzenie antyrosyjskiego ruchu terrorystycznego i planowanie ataków na mosty, linie energetyczne oraz pomnik Lenina. Broni się odważnie i bez cienia wahania. Zaprzecza wszystkim oskarżeniom i sam oskarża swoich oskarżycieli.

Film pokazuje, że sprawa Senstsova to polityczna egzekucja. Czy świadkowie prokuratury zeznawali pod przymusem? Jaki wpływ na oskarżonego i jego rodzinę miało zatrzymanie i proces? Film pokazuje również solidarność świata filmowego wobec sprawy Sentsova.

Pokaz odbędzie się 10 lipca w kinie Kultura w Warszawie, o godzinie 18:00

WSTĘP WOLNY!
Potwierdzenie uczestnictwa prosimy zgłaszać na adres agnieszka.lenart@pnf.pl

Studio Munka-SFP ogłasza nabór do swoich programów!

Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich ogłasza nabory do programów „60 Minut”, „30 Minut”, „Młoda Animacja” i „Pierwszy Dokument”. Projekty mogą zgłaszać reżyserzy, którzy nie ukończyli 40 lat.

W Studiu Munka mamy coraz szersze pole naszych zainteresowań – Studio jest otwarte dla studentów i absolwentów szkół artystycznych, nie tylko filmowych. Studenci uczelni plastycznych czy teatralnych także często używają kamery jako narzędzia wypowiedzi artystycznej. Najważniejszy jest dobry pomysł i wizja artystyczna. – mówi Dyrektor Artystyczny Studia Munka Jerzy Kapuściński. Na jakie scenariusze czeka Studio? Jako dyrektor artystyczny chcę, aby w Munku powstawały także filmy gatunkowe: współczesne komedie, filmy biograficzne czy kryminały. Kinem gatunkowym też można debiutować, co więcej – gatunkowość wcale nie wyklucza „autorskości” – dodaje Kapuściński.

Nabór do najnowszego programu Studia Munka-SFP, czyli „60 Minut” trwa do 31 października. Program zakłada realizację dwóch godzinnych filmów rocznie o tematyce współczesnej. Budżet jednego filmu to około miliona złotych brutto. Partnerem programu jest telewizja Canal+. Również do końca października można zgłaszać projekty scenariuszy do programów „Pierwszy Dokument” i „Młoda Animacja”.

W ramach programu „Pierwszy Dokument” powstają filmy o metrażu 10–15 minut. W programie mogą brać udział studenci i absolwenci szkół filmowych lub artystycznych. Studio Munka przeznacza 60 tysięcy złotych brutto na produkcję jednego krótkometrażowego filmu dokumentalnego. Z kolei w ramach „Młodej Animacji” powstaje maksymalnie 5 krótkometrażowych filmów animowanych rocznie. Studio Munka przeznacza 50 tysięcy złotych brutto na produkcję jednego krótkometrażowego filmu animowanego, jednak Rada Artystyczna może podjąć decyzję o zwiększeniu budżetu dla konkretnego projektu. W programie mogą brać udział studenci i absolwenci szkół filmowych lub artystycznych.

Nabór do najstarszego programu Studia Munka-SFP, czyli „30 Minut” trwa do 20 grudnia 2018 roku. W ramach programu powstają filmy o metrażu 15–30 minut. Do programu mogą zgłaszać się studenci i absolwenci szkół filmowych lub artystycznych, którzy są przed pełnometrażowym debiutem fabularnym. Zgłaszane projekty powinny podejmować tematykę współczesną. Studio Munka przeznacza 130 tysięcy złotych brutto na produkcję jednego krótkometrażowego filmu fabularnego. Partnerem programu jest telewizja TVN.

Regulaminy programów oraz wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej www.studiomunka.pl

17 LIPCA – BUDŻET BEZ GRANIC – wykład otwarty w ramach warsztatów Lodołamacz

Budżet bez granic – jak znaleźć środki na finansowanie filmu w Europie

O możliwościach zdobycia środków na rozwój, produkcję i postprodukcję filmu na festiwalach, targach filmowych, wydarzeniach branżowych i w ramach programów Unii Europejskiej opowiedzą Amra Bakšić Camo (producentka filmowa, szefowa CineLink) oraz Irena Strzałkowska (polska przedstawicielka w Eurimage).

17.07.2018 hotel Stare Kino, Łódź, sala konferencyjna 15:00

Przed wykładem odbędzie się krótka prezentacja Creative Europe Desk Polska, współorganizatora warsztatów Lodołamacz.

Wykład tylko w języku angielskim. Warsztat jest bezpłatny, należy zarejestrować się na stronie Creative Europe Desk Polska www.kreatywna-europa.eu/media/aktualnosci/

Lodołamacz to odbywające się po raz drugi zamknięte warsztaty filmowe, skierowane do reżyserów i producentów. Każda edycja ma inny temat przewodni, związany z praktycznymi działaniami na rynku filmowym. W tym roku wybrana grupa uczestników pozna tajniki Finansowania filmów. Pod okiem doświadczonych fachowców dowiedzą się oni, jak można pozyskiwać środki publiczne i prywatne na rozwój oraz produkcję filmów, jak wygląda finansowanie koprodukcji międzynarodowych, nauczą się oceniać potencjał rynkowy swoich projektów, poznają kluczowe działania na etapie developmentu, a także wezmą też udział w szkoleniu z asertywności.

Współorganizatorem wydarzenia jest Creative Europe Desk Polska. Warsztaty odbywają się w ramach Festiwalu Transatlantyk.

Partnerem warsztatów jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Łódź Film Commission. Patroni medialni: www.sfp.org.pl, FilmPro, Film&TV Kamera.