Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Aktualności Teksty problemowe

Najnowsze teksty problemowe

"Otwarte innowacje na pograniczu przemysłów kreatywnych, nauki i biznesu" - wyniki raportu

Od zaawansowania współpracy biznesu, nauki i administracji państwowej z przemysłami kreatywnymi będzie zależał stopień innowacyjność polskiej gospodarki. Docenienie kompetencji kreatywnych – zarówno w skali całego państwa, jak i poszczególnych firm, instytucji publicznych czy ośrodków naukowych – staje się niezbędne do uniknięcia pułapki średniego rozwoju. Dlatego tak ważne jest rozwijanie otwartych innowacji, partnerstw kreatywnych oraz nowych modeli inwestycyjnych – twierdzą autorzy raportu "Otwarte innowacje na pograniczu przemysłów kreatywnych, nauki i biznesu" (2017) przygotowanego wspólnie przez firmę doradczą PwC i Fish Ladder (studio projektów specjalnych Platige Image).

Czytaj więcej: "Otwarte innowacje na pograniczu przemysłów kreatywnych, nauki i biznesu" - wyniki raportu

Historia: Anna Sokołowska - Polska reżyser od problemów nastolatków

Zmarła w 2016 roku reżyserka znakomicie pokazywała Polakom w latach 60., 70. i 80. problemy nastolatków. Przenosiła na ekran popularne powieści a dziewczyny kopiowały fryzury jej bohaterek, jak to się stało w przypadku “Beaty”, w której zagrała Pola Raksa. Niestety, dziś żaden rodzimy reżyser nie poświęca programowo swojej twórczości młodym ludziom.

Czytaj więcej: Historia: Anna Sokołowska - Polska reżyser od problemów nastolatków

Historia: Stefania Heymanowa - Feministyczna publicystka

Stefania Heymanowa rozpoczęła publikowanie recenzji w 1923 roku, mając 33 lata. Dołączyła do grona wpływowych przedwojennych kobiet krytyków polskiego – i nie tylko – kina, w którym prym wiodły przede wszystkim Stefania Zahorska i Leonia Jabłonkówna. Od 1930 roku była stałą współpracowniczką popularnego "Kina". Pisane z perspektywy feministycznej teksty Heymanowej trafiały zarówno do aktywistów politycznych, jak i wielbicieli kina oraz intelektualistów.

Czytaj więcej: Historia: Stefania Heymanowa - Feministyczna publicystka

Historia: Leonia Jabłonkówna - Jelonka, niezwykła recenzentka

W gronie przedwojennych kobiet krytyków i felietonistek piszących o filmie znalazła swoje miejsce Leonia Jabłonkówna. Za swą mentorkę uznawała koleżankę po piórze z "Wiadomości Literackich", Stefanię Zahorską. Wybitna recenzentka i reżyser teatralna, Jelonka – bo tak przyjaciele i współpracownicy nazywali Jabłonkównę – poświęciła się po wojnie publicystyce teatralnej.

Czytaj więcej: Historia: Leonia Jabłonkówna - Jelonka, niezwykła recenzentka

Historia: Stefania Zahorska - Najwybitniejsza krytyk filmowa XX-lecia międzywojennego

Kobiety w polskim kinie to nie tylko członkowie zespołów realizatorskich, ale także autorki tekstów o tematyce filmowej. Stefania Zahorska była najwybitniejszą krytyk filmową dwudziestolecia międzywojennego, znaną również pod pseudonimem Pandora.

Czytaj więcej: Historia: Stefania Zahorska - Najwybitniejsza krytyk filmowa XX-lecia międzywojennego

Historia: Barbara Sass - Kobiety pod presją

Barbara Sass zmarła w 2015 roku. Jej zdecydowane, feministyczne kino wyróżnia ją na tle polskiej twórczości filmowej lat 80. Nakręciła wówczas sześć filmów pełnometrażowych. Poza nią żadna inna polska reżyserka nie zaistniała w tamtym czasie z taką intensywnością.

Czytaj więcej: Historia: Barbara Sass - Kobiety pod presją

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!