Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Aktualności Teksty problemowe Internet i udostępnianie treści

Teksty problemowe - Internet

Wirtualna rzeczywistość - nowy trend, czy też media przyszłości?

Przyszłość pojawiających się nowości na rynku medialnym zawsze stoi pod znakiem zapytania. Część z nich staje się standardami, jak format HD, część zaś to raczej jedynie sezonowe nowinki technologiczne, jak np. Google Glass. Od 2015 roku światowym kierunkiem poszukiwań, wręcz trendem jest wirtualna rzeczywistość (Virtual Reality). Na festiwalach na całym świecie to temat numer jeden. Nie inaczej było w czasie kwietniowych targόw MIPTV 2016 w Cannes, gdzie po raz pierwszy organizatorzy przewidzieli wiele konferencji i wykładόw poświęconych tylko i wyłącznie wirtualnej rzeczywistości.

Czytaj więcej: Wirtualna rzeczywistość - nowy trend, czy też media przyszłości?

Długoterminowe przechowywanie cyfrowego dziedzictwa kulturowego [EBIB]

Prezentujemy artykuł, który ukazał się w Biuletynie EBIB o temacie "Gromadzenie i zabezpieczanie danych cyfrowych" napisany przez Tomasza Parkołę z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przedstawiający najważniejsze aspekty długotrwałego przechowywania danych cyfrowych zachowujących dziedzictwo kulturowe. Autor zwraca w nim uwagę m.in. na nietrwałość danych cyfrowych, narzędzia i programy chroniące dane oraz znaczenie cyfrowej archiwizacji zasobów. Tekst przygotowany dla Elektronicznej Biblioteki, a publikowany w serwisie Audiowizualni.pl za zgodą Stowarzyszenia EBIB.

Czytaj więcej: Długoterminowe przechowywanie cyfrowego dziedzictwa kulturowego [EBIB]

Ochrona polskich zasobów cyfrowych. Kalendarium najważniejszych wydarzeń [EBIB]

Prezentujemy artykuł - mający formę kalendarium z lat 2002-2014 - dotyczący ochrony zasobów cyfrowych w Polsce. Tekst nakierowany przede wszystkim na ochronę dziedzictwa muzealnego i czytelniczego pokazuje wybrane najważniejsze oficjalne wydarzenia dla kultury w dobie rynku cyfrowego. Autorami opracowania są Aneta Januszko-Szakiel i Luiza Stachura z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Tekst przygotowany dla Elektronicznej Biblioteki, a publikowany w serwisie Audiowizualni.pl za zgodą Stowarzyszenia EBIB.

Czytaj więcej: Ochrona polskich zasobów cyfrowych. Kalendarium najważniejszych wydarzeń [EBIB]

Trwała ochrona zasobów cyfrowych - podstawowe pojęcia [EBIB]

Prezentujemy artykuł stworzony przez kilku autorów związanych z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (Aleksandra Fajfer, Karolina Imiołek-Stachura, Aneta Januszko-Szakiel, Renata Patela, Anna Piwko-Łętek, Oliwier Sadlik, Luiza Stachura). Postawili oni sobie za zadanie stworzenia swoistego małego słownika podstawowych pojęć związanych z archiwizacją i konserwacją zasobów cyfrowych. Tekst przygotowany dla Elektronicznej Biblioteki, a publikowany w serwisie Audiowizualni.pl za zgodą Stowarzyszenia EBIB.

Czytaj więcej: Trwała ochrona zasobów cyfrowych - podstawowe pojęcia [EBIB]

Wizualizacja jako narzędzie badawcze historyka [EBIB]

Prezentujemy artykuł Grzegorza Osińskiego z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i Veslava Osińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Wydział Nauk Historycznych) o nowych metodach badawczych - metodologii naukowej - jakie dają nowoczesne technologie, przedstawionych na przykładzie Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego. Skupiają się przy tym na metodach wizualizacyjnych, służących m.in. do ustalania faktów historycznych. Pierwszą metodą wizualizacji zastosowaną w analizie chronologicznej był wykres Gantta, wykonany na oprogramowania Tableau2 w wersji Public, który pozwolił na określenie zależności chronologicznych. Natomiast druga opierała się na mapowaniu przestrzennym, pozwalającym na określenie prawdopodobieństwa spotkania w danym miejscu i w określonym na podstawie analizy chronologicznej czasie. Tekst przygotowany dla Elektronicznej Biblioteki, a publikowany w serwisie Audiowizualni.pl za zgodą Stowarzyszenia EBIB.

Czytaj więcej: Wizualizacja jako narzędzie badawcze historyka [EBIB]

Naruszenia praw autorskich - środki ochrony [Magazyn Filmowy]

Brak zapłaty ustalonego wynagrodzenia? Przywłaszczenie autorstwa? Wydanie utworu bez umowy lub zgody twórcy? Wykorzystanie fragmentu piosenki w filmie bez ustaleń z autorem? Utwór bez zgody twórcy zamieszczony na YouTubie, na dodatek przerobiony? W przypadku naruszenia praw autorskich można skorzystać z ochrony na gruncie prawa cywilnego i prawa karnego. O ile celem drogi karnej jest ukaranie sprawcy, o tyle proces cywilny zmierza do wyrównania szkody lub uszczerbku, jakiego doznał autor i przyznania mu odpowiedniej kwoty odszkodowania pieniężnego.

Czytaj więcej: Naruszenia praw autorskich - środki ochrony [Magazyn Filmowy]

Prawo przedruku [Magazyn Filmowy]

Kopiowanie na tzw. potrzeby prasowe stało się banalnie proste. Korzystanie z cudzej, rozpowszechnionej twórczości na zasadzie „kopiuj-wklej” w prasie drukowanej, a przede wszystkim w Internecie, na wszelkiego rodzaju portalach stało się plagą. W dobie Internetu nie trzeba wychodzić z domu, aby opracować „newsa” czy zebrać informacje do artykułu. Na jakich zasadach można legalnie korzystać w celach prasowych z artykułów stworzonych przez innych autorów?

Czytaj więcej: Prawo przedruku [Magazyn Filmowy]

Prawo do bycia zapomnianym - wyrok w sprawie Google [Magazyn Filmowy]

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecydował, że Google Inc. na żądanie użytkowników musi usuwać z wyszukiwarki linki prowadzące do stron z ich danymi osobowymi. Wyrok ten jest w kontekście walki z piractwem bardzo korzystny dla twórców. 13 maja [2014 r. - przyp. red.] sędziowie Trybunału uznali bowiem, że Google Inc. odpowiada za treści, które są indeksowane przez algorytmy wyszukiwarki. Dlatego na żądanie użytkownika musi usuwać linki do stron z danymi osobowymi. Co istotne, nie ma przy tym znaczenia, czy treści zostały już wcześniej usunięte ze strony docelowej, czy są publikowane zgodnie z prawem.

Czytaj więcej: Prawo do bycia zapomnianym - wyrok w sprawie Google [Magazyn Filmowy]

Prawo autorskie i biblioteki: aktualne zagadnienia. Perspektywa EIFL [EBIB]

Prezentujemy artykuł Teresy Hackett Electronic Information for Libraries - IP o tym, jak bibliotekarze EIFL włączają się w kształtowanie polityki międzynarodowej w ramach World Intellectual Property Organization (WIPO) [Światowej Organizacji Własności Intelektualnej] i angażują się w krajowe debaty o prawie autorskim po to, by działania współczesnych bibliotek w zakresie obsługi użytkownika opierały się o przepisy prawne. Tekst przygotowany dla Elektronicznej Biblioteki, a publikowany w serwisie Audiowizualni.pl za zgodą Stowarzyszenia EBIB.

Czytaj więcej: Prawo autorskie i biblioteki: aktualne zagadnienia. Perspektywa EIFL [EBIB]

Kreatywna Polska chce zahamować rozwój zjawiska piractwa [Magazyn Filmowy SFP]

Stowarzyszenie Kreatywna Polska rozkręca się i wzmacnia. Jak skutecznie walczyć z piractwem i zadbać o poszanowanie interesów środowisk twórczych? „Uświadamiamy politykom, spotykając się z liderami ugrupowań politycznych, że kultura jest niezmiernie ważna, a przemysły kreatywne łączą kulturę z biznesem” – mówi Dorota Hawliczek kierująca biurem Stowarzyszenia. „Działamy na rzecz likwidacji piractwa, ale nie działamy przeciwko poszczególnym obywatelom! Staramy się, zwłaszcza poprzez wprowadzanie zmian w prawie, walczyć z koncernami i firmami, które udostępniają dobra kultury nielegalnie i przez to osiągają konkretne, wymierne zyski” – dodaje Hawliczek.

Czytaj więcej: Kreatywna Polska chce zahamować rozwój zjawiska piractwa [Magazyn Filmowy SFP]

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!