Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Dystrybucja filmu Kino Problematyka dystrybucji kinowej

Problematyka dystrybucji kinowej

Kino cyfrowe a przyszłość kinematografii - skrót

Kino cyfrowe jest jednym z etapów światowej ewolucji w zakresie cyfryzacji różnych obszarów życia. Kiedy pojawił się komputer dla wielu obserwatorów stało się jasne, że to dopiero początek fali zmian. Kinematografia nie mogła pozostać obojętna i opierać się nowoczesnej myśli technicznej. Początki cyfryzacji objęły techniki realizacji zdjęć, odtwarzanie dźwięku w kinie czy postprodukcję. Kolejnym etapem jest zmiana sposobu projekcji, mająca szeroki wpływ na dystrybucję (nośnik, sposób przetransportowania), jakość wyświetlania i rozszerzenie palety usług kinowych. Kino cyfrowe to w wielkim uproszczeniu zamiana projektorów kinowych z „analogowych” na cyfrowe, które odtwarzają filmy już nie z taśmy 35 mm, a z dysku twardego czy innego rodzaju pamięci elektronicznej.

Czytaj więcej...

Kino cyfrowe a przyszłość kinematografii - pełne opracowanie

Kino cyfrowe to innowacyjna technologia wprowadzana na zachodzie już od początków roku 2000. Głównymi inicjatorami działań na rzecz promocji kina cyfrowego były największe, amerykańskie studia filmowe, które upatrując szansy redukcji części kosztów – przy zachowaniu jakości realizacji – zainwestowały w rozwój cyfrowej technologii projekcji. To, co wymaga pewnego doprecyzowania to fakt, że kino cyfrowe dotyczy technik projekcji i projektora, czyli urządzenia odtwarzającego wyniki pracy kolejnych etapów produkcyjnych już w samych kinach. Dzięki wojskowej myśli technicznej zastosowanej i unowocześnionej przez inżynierów Technicals Instruments, możliwe stało się wyświetlanie filmów z nośników elektronicznych (dyski twarde, przenośne pamięci, karty) przy zachowaniu jakości negatywu 35 mm. Dodatkowymi atrybutami kina cyfrowego jest poszerzenie palety dostępnych źródeł kontentu oraz możliwości ich dostarczenia. W przypadku dysków twardych proces dystrybucji zachowuje swój klasyczny kształt, jednak kino cyfrowe umożliwia także przesył kontentu (informacji w formie cyfrowej) za pomocą satelity lub łącza Internetowego. Takie możliwości rozszerzają pole, kanały dotarcia do widza – a przecież to właśnie widz jest w tym wszystkim najważniejszy.

Czytaj więcej...

Kino cyfrowe - digitalizacja kina, mechanizm VPF

Przedrukowujemy tekst "Kino cyfrywe" Patricka von Sychowskiego pochodzący z wydawnictwa przygotowanego przez KIPA pt. "Regionalna Polityka Audiowizualna". Patrick von Sychowski jest konsultantem ds. kina cyfrowego. Jako Senior Analyst dla Screen Digest, firmy specjalizującej się w badaniach rynku medialnego, jako pierwszy już w 1999 r. przygotowywał raporty i prognozy dotyczącego tej dziedziny.

Czytaj więcej...

Narodowy Program Cyfryzacji Kin

W ramach 27. Koszalińskiego Festiwalu  Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, 17 czerwca 2008 roku, odbyła się konferencja poświęcona tworzeniu Narodowego Programu Cyfryzacji Kin. W konferencji czynny udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, kin lokalnych w tym Sieci Kin Studyjnych i Instytucji Kultury. Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Jonathan Davis UK Film Council Advisor ("Czym jest kino cyfrowe? Szanse i zagrożenia wynikające z przejścia na nośniki cyfrowe w dystrybucji kinowej"), Kees Ryninks  ("European Digital Cinema Forum - Dostępne technologie. Digitalizacja kin w Europie zachodniej – CinemaNET Europe  -  pan-europejska sieć kin cyfrowych") oraz Paul Corcoran - twórca Kino Cinema Holding ("Przykład programu cyfryzacji kin lokalnych w Wielkiej Brytanii").

Czytaj więcej...

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!