Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

60 krzeseł (Gorzów Wielkopolski)

Kino 60 krzeseł jako jedyne w Gorzowie Wielkopolskim prezentuje repertuar niekomercyjny organizując noce filmowe, cykle i imprezy tematyczne. Kuratorzy wybierają do programu filmy z mniej znanych regionów - filmy żydowskie, białoruskie itp. Projekt, na jaki warto zwrócić uwagę to tzw. retrospektywy festiwali, podczas których organizowane są pofestiwalowe pokazy imprez z innych miast.

Czytaj więcej: 60 krzeseł (Gorzów Wielkopolski)

Agrafka (Kraków)

Kino Agrafka powstało 10 września 2009 roku i jest najmłodszym krakowskim kinem studyjnym. Obiekt ma kilkudziesięcioletnią tradycję, w latach 50. XX wieku działało tu kino Zuch, po jego likwidacji uruchomiono w tym miejscu kino Paradox, które zostało zamknięte w 2009 roku. W tym samym roku obiekt przeszedł generalny remont i otwarto w nim Agrafkę.

Czytaj więcej: Agrafka (Kraków)

Alchemia (Warszawa)

Kino Alchemia jest kameralnym, posiadającym 100 miejsc, obiektem mieszczącym się w starej, zabytkowej kamienicy Stołecznego Centrum Edukacji i Kultury w Warszawie. Staromiejskie kino jest w pełni wyposażone, posiada zarówno tradycyjny sprzęt projekcyjny, jak i w wysokiej klasy sprzęt multimedialny. Istnieje od 1990 roku.

Czytaj więcej: Alchemia (Warszawa)

Amok (Gliwice)

Gliwickie kino Amok otwarte zostało w 1993 roku, posiada dwa pełnowymiarowe ekrany i 390 miejsc. Dysponuje sprzetem umożliwiającym projekcję filmów 35 mm i systemem dźwiękowym Dolby Surround.

Czytaj więcej: Amok (Gliwice)

Apollo (Poznań)

Jedno z najstarszych kin w Polsce. Obiekt wybudowano w 1846 roku, początkowo jako salę koncertowo-teatralną wraz szeregiem obiektów ogródkowych o wspólnej nazwie Odeon. W 1898 roku w Sali Lamberta zaczął działać kinematograf i to w nim odbył się pierwszy publiczny pokaz filmowy w Poznaniu. W 1921 roku rozpoczął tu swoją działalność Teatr Powszechny wystawiający komedie i operetki. Po I wojnie światowej dwaj kupcy poznańscy - Józef Czepczyński i Jan Łuczak - przebudowali wspólnie istniejący z kinematografem teatr - tak powstało kino Apollo.

Czytaj więcej: Apollo (Poznań)

Ars (Kraków)

Krakowskie Centrum Kinowe Ars posiada aż pięć sal kinowych. Historia tego obiektu sięga roku 1916 roku, gdy istniało tu kino Sztuka. Nieczynne było od 1980 roku. W 1995 roku budynek został wyremontowany i załozono w nim Ars. To właśnie w tym kinie działał słynny DKF Muza.

Czytaj więcej: Ars (Kraków)

artKino (Krosno)

Studyjne kino w Krośnie działające przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Istnieje od 2000 roku. Posiada salę na 454 miejsca oraz system dźwięku Dolby Digital. Przy RCKP działa Dyskusyjny Klub Filmowy 16 mm, którego spotkania odbywają się w czwartki.

Czytaj więcej: artKino (Krosno)

Awangarda 2 (Olsztyn)

Olsztyńskie kino Awangarda 2 jest spadkobiercą tradycji jednego z najstarszych – nie tylko w Polsce, ale także na świecie – kinematografów, działających nieprzerwanie przez cały wiek. Założone w 1910 roku pod nazwą „Luisen Theater”, współczesnym olsztyńskim miłośnikom srebrnego ekranu znane jest jako kino Awangarda.

Czytaj więcej: Awangarda 2 (Olsztyn)

Bajka (Lublin)

Lubelskie kino Bajka należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych od 2009 roku. Dysponuje jednym ekranem i systemem dźwięku Dolby Stereo SR. Poza pojedynczymi pokazami (głównie filmy polskie i europejskie) wyświetla m.in. retrospektywy festiwali (Sztuka Architektury ArchFilmFest czy Era Nowe Horyzonty). 

Czytaj więcej: Bajka (Lublin)

Centrum (Wadowice)

Kino Centrum mieści się w sali widowiskowo-teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury. Przystosowane dla osób niepełnosprawnych, mające udogodnienia dla dzieci kino przystąpiło do projektu Małopolska Sieć kin Cyfrowych. Projekt ma doprowadzić do powstania sieci nowoczesnych instytucji kultury w Małopolsce, a polega na zakupie i wyposażeniu kin tradycyjnych z Małopolski w nowoczesne systemy kina cyfrowego, które gwarantują najwyższą jakość projekcji, w tym również prezentacji wybranych filmów w systemie trójwymiarowym 3D.

Czytaj więcej: Centrum (Wadowice)

Centrum Sztuki Filmowej (Katowice)

Centrum Sztuki Filmowej działa przy Instytucji Filmowej "Silesia Film". Działa w budynku wzniesionym w latach 1959-65, w którym działało kino Kosmos (podupadło w latach 90. XX wieku). W 2000 roku otwarto tutaj Filmotekę Śląską, która stała się zaczątkiem Centrum Sztuki Filmowej.

Czytaj więcej: Centrum Sztuki Filmowej (Katowice)

Charlie (Łódź)

Kino Charlie w Łodzi powstało w 1994 roku (w miejscu dawnej siedziby Łódzkiego Ośrodka Kształcenia Ideologicznego) jako autorski projekt animatorów ruchu DKF. Jest pionierem na rynku polskim w zakresie rezerwacji on-line, serwisów internetowych dla wydarzeń filmowych i prowadzenia badań widowni.

Czytaj więcej: Charlie (Łódź)

Charlie Monroe Kino Malta (Poznań)

16 października 2011 roku, po przeszło rocznej nieobecności na mapie kulturalnej miasta, wznowiło działalność studyjne kino Charlie Monroe Malta w Poznaniu. Kultowa placówka od 1956 roku mieściła się przy ul. Filipińskiej 5. W maju 2010 roku, na skutek wypowiedzenia umowy najmu przez właściciela budynku kino musiało opuścić posesję. Nową lokalizację znalazło przy ul. Rybaki 6a, w miejscu dawnej siedziby stowarzyszenia rybackiego (XVI w.), kuźni (XIX w.), a po drugiej wojnie światowej - pracowni gobelinów.

Czytaj więcej: Charlie Monroe Kino Malta (Poznań)

Chatka Żaka (Lublin)

Kino Chatka Żaka działa przy Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) "Chatka Żaka" w Lublinie. Celem działalności ACK "Chatka Żaka" jest integracja intelektualno-kulturalna środowiska akademickiego, która ma pomóc studentom w kształtowaniu własnych opinii dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych i politycznych. Zgodnie z nową, wprowadzoną od sierpnia 2001 roku, formułą działalności, opartą o najlepsze wzorce z 35-letniej tradycji, ACK "Chatka Żaka", pracujące pod kierunkiem Grzegorza Linkowskiego otwiera się także na środowisko pozauniwersyteckie.

Czytaj więcej: Chatka Żaka (Lublin)

Cytryna (Łódź)

Centrum Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego Kino Cytryna istnieje od 1998 roku i mieści się w samym centrum Łodzi przy ulicy Pomorskiej (poprzednio siedzibę miało na ul. Zachodniej 81/83). W nowym miejscu, w budynku dawnych zakładów Prexer zajmuje pierwsze piętro (na parterze nadal odbywają się zajęcia dla studentów różnych wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego). 

Czytaj więcej: Cytryna (Łódź)

Echo (Jarocin)

Historia kina w Jarocinie rozpoczęła się 25 grudnia 1929 roku: tego dnia projekcją filmu „Pokój nad Europą” zainaugurował działalność należący do Euzebiusza Basińskiego kinoteatr Victoria przy ulicy Gołębiej. Pięć lat później – 8 lutego 1934 roku - imponujący jak na ówczesne warunki obiekt (z widownią na 800 miejsc siedzących i 200 stojących oraz dużą sceną w kształcie podkowy) był miejscem, gdzie publiczność obejrzała pierwszy w Jarocinie film dźwiękowy „Każdemu wolno kochać”. I choć kino zmieniało później nazwę, właścicieli, a nawet adres, to jednak zawsze było częścią krajobrazu kulturalnego miasta. Po II wojnie światowej nadano mu nazwę Echo, pod którą kino funkcjonuje obecnie.

Czytaj więcej: Echo (Jarocin)

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!