Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Dystrybucja filmu Nośniki fizyczne Nośniki filmów

O dziale Nośniki filmów

W tym dziale omawiamy nośniki fizyczne służące do masowej dystrybucji filmów i innego rodzaju dzieł audiowizualnych do klienta końcowego. Nie prezentujemy więc nośników służacych do pierwotnego utrwalania filmu lub archiwizacji materiałów składowych, takich jak taśma światłoczuła czy magnetyczna.

Płyty CD (VCD, SVCD, HDVCD, VCDHD)

Płyta kompaktowa (CD-ROM, Compact Disc - Read Only Memory) to nośnik optyczny, płaska płyta poliwęglanowa, na której jest cyfrowo kodowana informacja, odczytywana następnie bezdotykowo przez promień lasera półprzewodnikowego (laser podczerwony). Nośnik ten przeznaczony jest przede wszystkim do nagrywania i przechowywania danych audio (kodowanie odbywa się w standardzie PCM, bez kompresji dźwięku), ale możliwym jest także zapis audiowizualny (filmy zapisywane są jako Video CD). Produkt opracowano w 1978 roku, a na rynek pierwsze CD wprowadzono w sklepach w Japonii w 1982 roku.

Czytaj więcej: Płyty CD (VCD, SVCD, HDVCD, VCDHD)

Płyty DVD (DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-RAM, HD DVD, DVD-Video)

DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) - Dane zapisane na płytach DVD odczytuje czerwony laser, przy czym dane z płyt HD DVD odczytuje laser purpurowy. W rodzinie DVD funkcjonuje także standard DVD-Video przeznaczony wyłącznie do odtwarzania filmów i innych nagrań audiowizualnych. Format DVD jest obecnie najpopularniejszym na świecie standardem dystrybucji filmów i nagrań audiowizualnych na fizycznych nośnikach optycznych.

Czytaj więcej: Płyty DVD (DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-RAM, HD DVD, DVD-Video)

Płyty Blu-ray (BD, BD-ROM, BD-R, BD-RE, BDXL, BD 3D)

BD (Blu-ray Disc) - płyta optyczna, której zapisane dane odczytuje się bezdotykowo niebieskim laserem. Format, który ma szansę wyprzeć z rynku standardowe płyty DVD.

Czytaj więcej: Płyty Blu-ray (BD, BD-ROM, BD-R, BD-RE, BDXL, BD 3D)

Płyty DMD (DMD, HD DMD)

DMD, czyli dyski optyczne tworzone w technologii fluorescencyjnej. Mimo że płyty te pozwalają na zapis do 100 GB danych to opierające się na reakcjach chemicznych warstw krążki nie zostały szeroko spopularyzowane. Nośniki te są mniej narażone na uszkodzenia uniemożliwiające odczyt danych niż klasyczne płyty optyczne.

Czytaj więcej: Płyty DMD (DMD, HD DMD)

Płyty EVD i FVD

Płyty EVD oraz płyty FVD rozwijające format DVD stanowią alternatywę dla standardowego formatu DVD. Oferując jakość obrazu High Definition (HD) i kanałowy dźwięk przestrzenny 5.1 mogą walczyć o status najlepszych optycznych nośników danych audiowizualnych. Ekspansja formatów wyraźnie nastawiona jest na rynki azjatyckie - EVD na Chiny a FVD na Tajwan.

Czytaj więcej: Płyty EVD i FVD

Płyty VMD (VMD, HD VMD)

Płyty VMD pozwalają nawet na 20-warstwowy zapis, co daje możliwość uzyskania 100 GB przestrzeni na dane. Poza możliwością zapisu obrazu w wysokiej rozdzielczości (HD) na krążkach VMD stosowana jest technologia zapisująca kanałowy dźwięk przestrzenny 7.1.

Czytaj więcej: Płyty VMD (VMD, HD VMD)

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!