Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Dystrybucja filmu Nośniki fizyczne Nośniki muzyki

O dziale Nośniki muzyki

W tym dziale omawiamy nośniki fizyczne służące do masowej dystrybucji soundtracków (muzyki filmowej) i innego rodzaju dzieł audio do klienta końcowego. Nie prezentujemy więc nośników służacych do pierwotnego utrwalania ścieżek audio lub archiwizacji materiałów składowych, takich jak taśma magnetyczna.

Płyty CD (CD-Audio/CD-DA, CD-Extra)

CD-Audio (Compact Disc Digital Audio, inne stosowane nazwy to CD-DA i Audio-CD) - format stworzony w 1982 roku przez firmy Sony i Philips, w którym kodowanie dźwięku odbywa się w PCM. Jego charakterystykę opisuje tzw. Czerwona księga (Red Book). Na płytach tego rodzaju dane zapisywane są w 33-bajtowych ramkach. Pojedyncza ramka zawiera w kanale głównym 24 bity przeznaczone na dane audio oraz w subkanale 1 bit na dane kontrolne oraz 8 bitów na dane związane z korekcją błędów. Płyty CD-Audio to obecnie najbardziej rozpowszechniony fizyczny nośnik muzyki na świecie.

Czytaj więcej: Płyty CD (CD-Audio/CD-DA, CD-Extra)

Płyty SACD (Single layer SACD, Dual layer SACD, Hybrid SACD)

SACD to jeden z najnowocześniejszych formatów przeznaczonych do zapisu dźwięku. Jego twórcy – firmy Sony i Philips – zdecydowali się zastosować kodowanie DSD, dzięki któremu przenoszenie dźwięku (muzyki) jest niemal dokładnie zbieżne z zapisem znanym z płyt analogowych. SACD nie kontynuuje więc formatu CD-Audio (kodowanie PCM), a jest profesjonalnym nośnikiem muzyki. Pierwotnie stworzono go z myślą audiofilach.

Czytaj więcej: Płyty SACD (Single layer SACD, Dual layer SACD, Hybrid SACD)

Płyty DVD (DVD-Audio, DVD-AR)

DVD-Audio - odmiana płyt DVD stanowiąca format zapisu muzyki na płytach tego typu. Po wynalezieniu płyt CD (lprzełom lat 70. i 80. XX wieku) wydawało się, że po usunięciu trzasków, zanieczyszczeń barw, jakie niosły ze sobą zapisy analogowe (na płytach winylowych, taśmach magnetofonowych, itp.) i wzmożeniu dynamiki dźwięku nie można osiagnąć wyższej czystości rejestracji muzyki. Jednak płyty CD brzmiały inaczej niż analogowe (winylowe), miały inną głębię i zubożony przekaz (z powodu "wycięcia" dźwięków powyżej 20 000 Hz).

Czytaj więcej: Płyty DVD (DVD-Audio, DVD-AR)

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!