Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Partnerzy Stowarzyszenie Filmowców Polskich

SFP

Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Stowarzyszenie Filmowców Polskich to największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu. Od 1966 roku nieprzerwanie dba o interesy twórców i środowiska filmowego. SFP ma szeroki zakres działania. Od ochrony filmowców i zawodów filmowych, poprzez zbiorowy zarząd prawami autorskimi, aż po promocję i upowszechnianie kultury filmowej w Polsce i zagranicą, produkcję i dystrybucję filmową. Jego podstawową, naczelną funkcją jest ochrona ludzi filmu i zawodów filmowych. SFP sprawuje opiekę nad swoimi członkami poprzez system świadczeń socjalnych, wsparcie filmowców w trudnej sytuacji życiowej, ułatwienie startu zawodowego młodym filmowcom czy opiekę prawną.

Przy stowarzyszeniu działa jedna z najbardziej skutecznych organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi - ZAPA - Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych. ZAPA reprezentuje reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu, scenografów, kostiumografów, operatorów dźwięku, montażystów oraz producentów dzieł audiowizualnych. Inkasuje tantiemy m.in. od najważniejszych nadawców telewizyjnych w Polsce, od operatorów kablowych i satelitarnych, dystrybutorów oraz z kin. Ma podpisane umowy o wzajemnej reprezentacji z pokrewnymi organizacjami zagranicznymi i na ich podstawie przekazuje autorom i producentom wynagrodzenia za użycia ich utworów zagranicą. SFP-ZAPA, jako pierwsza w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, uzyskała certyfikat jakości ISO.

Czytaj więcej: Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Rejestrowanie utworów w SFP-ZAPA

Zachęcamy do rejestrowania utworów w SFP-ZAPA. Pracownicy ZAPA wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane z wypełnianiem formularzy i umów. Drugą istotną sprawą jest nadawanie utworom międzynarodowego numeru ISAN.

Czytaj więcej: Rejestrowanie utworów w SFP-ZAPA

Studio "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka

Studio "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka (Studio Munka) działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest producentem debiutów filmowych. Funkcjonuje na mocy porozumień zawartych z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską.

Czytaj więcej: Studio "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka

Polska Szkoła Kaskaderów Filmowych

Polska Szkoła Kaskaderów Filmowych to nowatorskie przedsięwzięcie SFP, w dziedzinie kształcenia osób chcących związać się z branżą filmową. Powstała z inicjatywy Jacka Bromskiego, prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Ryszarda Janikowskiego właściciela firmy Independent Stunt Team.

Czytaj więcej: Polska Szkoła Kaskaderów Filmowych

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!