Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Partnerzy Stowarzyszenie Filmowców Polskich Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Stowarzyszenie Filmowców Polskich to największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu. Od 1966 roku nieprzerwanie dba o interesy twórców i środowiska filmowego. SFP ma szeroki zakres działania. Od ochrony filmowców i zawodów filmowych, poprzez zbiorowy zarząd prawami autorskimi, aż po promocję i upowszechnianie kultury filmowej w Polsce i zagranicą, produkcję i dystrybucję filmową. Jego podstawową, naczelną funkcją jest ochrona ludzi filmu i zawodów filmowych. SFP sprawuje opiekę nad swoimi członkami poprzez system świadczeń socjalnych, wsparcie filmowców w trudnej sytuacji życiowej, ułatwienie startu zawodowego młodym filmowcom czy opiekę prawną.

Przy stowarzyszeniu działa jedna z najbardziej skutecznych organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi - ZAPA - Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych. ZAPA reprezentuje reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu, scenografów, kostiumografów, operatorów dźwięku, montażystów oraz producentów dzieł audiowizualnych. Inkasuje tantiemy m.in. od najważniejszych nadawców telewizyjnych w Polsce, od operatorów kablowych i satelitarnych, dystrybutorów oraz z kin. Ma podpisane umowy o wzajemnej reprezentacji z pokrewnymi organizacjami zagranicznymi i na ich podstawie przekazuje autorom i producentom wynagrodzenia za użycia ich utworów zagranicą. SFP-ZAPA, jako pierwsza w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, uzyskała certyfikat jakości ISO.

Stowarzyszenie jest jedną z najważniejszych instytucji zajmujących się upowszechnianiem i promocją polskiego filmu w Polsce i na świecie. Współorganizuje i przyznaje własne nagrody na najważniejszych odbywających się w Polsce festiwali filmowych: Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Tarnowskiej Nagrody Filmowej, Plus Camerimage, Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, Era Nowe Horyzonty, Festiwalu „Dwa Brzegi”, przeglądu „Łodzią po Wiśle”, festiwalu ReAnimacja. Przy Stowarzyszeniu mieści się Biuro Programowe Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

SFP jest współodpowiedzialne za polską obecność na festiwalach w Cannes i Berlinie. Uczestniczy w międzynarodowych targach filmowych i telewizyjnych, np. w Hongkongu. Współorganizuje większość poważnych festiwali polskich filmów na świecie, m.in. w Los Angeles i w Nowym Jorku, Toronto i Sankt Petersburgu. Organizuje lub współorganizuje przeglądy tematyczne i narodowe, jak Przegląd Filmów Chińskich.

Szczególnym rodzajem działalności SFP jest promocja kina dla młodej i najmłodszej widowni. Program „Polskie Kino Młodego Widza”, wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to jeden z ważniejszych programów prowadzonych przez tę organizację. SFP organizuje również sekcje dziecięce na najważniejszych polskich festiwalach filmowych, jest autorem pokazów dla dzieci niedosłyszących, wspiera także ambitne imprezy regionalne przeznaczone dla młodej widowni. Dzięki Programowi "Polskie Kino Młodego Widza za granicą" SFP realizowało m.in. pozakonkursowe projekcie i spotkania z twórcami na festiwalach we Włoszech, w Turkmenistanie, Armenii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach, Holandii, Francji, RPA, USA, Kenii.

Stowarzyszenie od wielu lat skutecznie walczy o korzystne ustawodawstwo, zgodne z interesem narodowej kinematografii i chroniące twórców polskiego kina. Dzięki SFP udało się wywalczyć korzystne zmiany w prawie autorskim. Organizacja ma duży udział m.in. w uchwaleniu ustawy o kinematografii i powstaniu PISF; włącza się aktywnie w dyskusję wokół mediów publicznych i tzw. ustawy medialnej.

Od 2007 roku SFP poszerzyło swoją działalność o produkcję i dystrybucję filmową. Założone wówczas wraz z PISF, TVP i MKiDN Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka jest producentem debiutów filmowych, a także produkuje filmy krótkometrażowe w ramach programów „30 minut”, „Pierwszy dokument”, „Młoda animacja”. Rozwija projekty scenariuszowe w ramach „Laboratorium Scenariuszowego”.

Od 2007 roku działa współzałożona przez SFP Fundacja Promocji Kina „Film Polski” - ambitny narodowy dystrybutor filmów polskich i europejskich.

W 2009 roku SFP rozpoczęło budowę Sieci Kin SFP - systemu kin art-housowych, którego podstawą są warszawskie kina „Kultura” i „Rejs” oraz łódzka „Polonia”. Obecnie sieć kin, w których dominuje repertuar polski i europejski, poszerzana jest o obiekty w kolejnych miastach.

Ciekawą inicjatywą SFP, chroniącą profesjonalistów filmowych, jest także Polska Szkoła Kaskaderów Filmowych, gwarantująca profesjonalne przygotowanie do zawodu kaskadera filmowego.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest liderem organizacji filmowych w Europie Środkowo-Wschodniej. To członek najważniejszych światowych organizacji audiowizualnych takich jak FERA, AIDAA, CISAC, AGICOA, FIPRESCI, CIFEJ oraz World Cinema Alliance.

Kontakt:
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
ul. Krakowskie Przedmieście 7
00-068 Warszawa
tel. (0-22) 556 54 40
fax: (0-22) 845 39 08
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona internetowa: www.sfp.org.pl

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!