Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Producenci zrzeszeni w KIPA Video Studio Gdańsk

Video Studio Gdańsk

Video Studio GdańskVideo Studio Gdańsk
Fundacja Filmów i Programów Katolickich
ul. Grodzka 20, 80-841 Gdańsk

tel. +48 (58) 301 55 24
fax: +48 (58) 301 92 11
tel. kom. +48 601 642 502
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
www.videostudio.com.pl

Video Studio Gdańsk - jeden z pierwszych i najdłużej działających niezależnych polskich producentów filmowych i telewizyjnych – istnieje od 1981 roku. Wtedy właśnie, podczas I Zjazdu „Solidarności” powstał pierwszy film dokumentalny Studia – „Kandydat”.

Dokumentacja najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych, które kształtowały nową polską rzeczywistość i świadomość - to główny profil nieprzerwanej wybuchem stanu wojennego działalności z okresu narodzin "Solidarności". Dzięki temu Video Studio Gdańsk posiada dziś jedno z najbogatszych archiwów z materiałami filmowymi dotyczącymi najnowszej historii Polski: powstania i „karnawału” Solidarności, stanu wojennego, strajków roku 1988, pielgrzymek papieskich, obrad Okrągłego stołu, okresu transformacji... W oparciu o zarejestrowane w latach 1981-1989 materiały powstało w Studio wiele filmów i programów dokumentalnych, dotyczących życia społecznego i politycznego w tym okresie: „18 strajkowych dni”, „Konfrontacja”, „Dzieci stanu wojennego”, „13 pierwszych dni”, „Inny Sierpień”, „Ballada o strajku”, „Dni maja, dni sierpnia 1988”, „Opowieści Okrągłego stołu”, „Okrągły stół. Droga, czas, kontrowersje”, „Polska ‘89”, „Wałęsa Prezydent”,  „Taśmy, świadkowie, historia”, „Film o wolnej Polsce”... Twórcy współpracujący ze Studiem sięgali także w odleglejsze lata 50, 60. i 70. w filmach takich jak „...i wjechał czołg”, „List do syna”, „Ballada o prawdziwym kłamstwie”, „Grudniowy zmierzch” i inne.

Dzisiejszy dorobek Video Studio Gdańsk to również wiele godzin filmów i programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze i jej wybitnym postaciom. Stale w realizacjach Studia obecne są: literatura polska i jej przedstawiciele, ważne wydarzenia teatralne, muzyczne i plastyczne. W Video Studio Gdańsk powstało kilkanaście spektakli teatru TV z udziałem najwybitniejszych polskich aktorów, m.in. „Żołnierz Królowej Madagaskaru”,  „Kochanek”, „Jaskinia filozofów”, „Kobieta z morza”, „Eryk i Laura”, „Peepshow u Holzerów”, „Biuro pisania podań”, „Stroiciel”, „Szklana klatka”, „Pasja”, „Zima pod stołem”. Ważną częścią dorobku Video Studio Gdańsk są filmy biograficzne poświęcone takim postaciom jak: Stefan Kisielewski, Stanisław Stomma, Teresa Strzembosz, Irena Sławińska, Stanisław Rodziński, Kazimierz Brandys, Żenia Priwiezencew, Irena Krzywicka, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Fołtyn, Julian Stryjkowski, Manuela Gretkowska, Izabela Filipiak, Natasza Goerke, Olga Tokarczuk, Janusz Rudnicki, Marian Kołodziej, Leszek Mądzik, Stanisław Rodziński, Roman Opałka, Leon Tarasewicz i wielu innych. Studio przedstawia w swoich realizacjach historię ważnych zjawisk i fenomenów kultury, np. Teatr Ósmego Dnia, klub Żak czy teatr Bim-Bom. Video Studio Gdańsk ma w swoim dorobku także programy muzyczne: „Kolędy na Jasnej Górze”, „Ofertoria Palestriny”, „Kolędy Kaszubskie”„Haendel w Gdańsku” oraz filmy i programy poświęcone muzyce rock and rollowej: „Partia, pieniądze, rock’n’roll”, „Galeria Marka Karewicza”, „...i nie żałuj tego”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz? Czesława Niemena gdański epizod”, „Człowiek ze złotym obiektywem”. Trwająca wciąż transformacja społeczna w Polsce i dużej części Europy oraz towarzyszące jej przemiany kulturowe  to również realizowane przez Studio tematy.

Video Studio Gdańsk - kadr z filmu pt. Film o wolnej Polsce

Jedną z ważniejszych inspiracji w produkcjach Studia jest kulturalne i duchowe dziedzictwo Kościoła. W Video Studio Gdańsk powstało kilkanaście filmów dokumentalnych, podejmujących tematy z nim związane, wśród których znajdują się m.in.: „Ksiądz Jerzy”, „Misjonarki miłości”, „Przerwane życie Ojca Aleksandra Mienia”, „O nas i za nas”, „Dwa ołtarze, dwie pielgrzymki. Polacy 87/99”, „Papieskie ołtarze”, „Książę Metropolita. Rzecz o kardynale Sapieże”, „Nie ma solidarności bez miłości”, „Opat Jacek Rybiński”, „Jeden drugiego brzemiona noście” , „Gdańska modlitwa za Ojczyznę” i wiele cyklicznych programów telewizyjnych.

Video Studio Gdańsk dotarło z kamerą w najbardziej odległe i niedostępne rejony świata. Na obu biegunach Ziemi, na Kubie i w Iraku, na Syberii, w przestrzeniach powietrznych nad Bałtykiem i Himalajach, w całej Europie i obu  Amerykach powstało wiele filmów dokumentalnych i podróżniczych, rejestrujących dokonania Polaków którzy w szczególny sposób zaznaczyli obecność miasta Gdańska, Trójmiasta i Pomorza  na mapie Polski i świata (Marek Kamiński, Wojciech Moskal, Paweł Urbański, Michał Kochańczyk, Marian Kołodziej, Czesław Niemen, Franciszek Walicki, Józef Unrug, Zbigniew Jujka, zespół Obsesja, chór Schola Cantorum Gedanensis, Jerzy Afanasjew i wielu innych) oraz wydarzenia, które zmieniały świat...

Efektem blisko 30 lat obecności Video Studio Gdańsk wśród polskich producentów telewizyjnych jest ponad 1500 wyprodukowanych  filmów i programów telewizyjnych - wiele z nich zostało wyróżnione na imprezach filmowych i brało udział w pokazach specjalnych na festiwalach filmów dokumentalnych, podróżniczych i ekologicznych (NURT, Niepokalanów, WatchDocs, Kraków, Łódź, Mediatravel, Regiofun, URTI, Sztuka Dokumentu i inne).

Większość zrealizowanych przez Video Studio Gdańsk programów trafiła do szerszego grona odbiorców za pośrednictwem Telewizji Polskiej. Studio to pierwszy niezależny producent, który cyklem magazynów pod wspólnym tytułem "Telewizja z podziemia" w roku 1990 wprowadził swoje programy na jej antenę. Do dnia dzisiejszego telewidzowie mogli obejrzeć w programach ogólnopolskich TVP ponad 300 godzin programów wyprodukowanych w Video Studio Gdańsk. Studio współpracuje także z  telewizjami niepublicznymi jak TVN, TV POLSAT, Kino Polska TV oraz CANAL +, wieloma kanałami tematycznymi, a także instytucjami administracji publicznej: Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie, Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej, Narodowym Bankiem Polskim, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej,  Ministerstwem Obrony Narodowej,  Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, Europejskim Centrum Solidarności, Muzeum Historii Polski, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Urzędami Miast Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Video Studio Gdańsk ma na swoim koncie również współrealizację i współpracę przy filmach kinowych, tj. „Rób swoje, ryzyko jest twoje”, „Gracze” i jednym z pierwszych zrealizowanych Polsce seriali – „Radio Romans”. 

Od roku 2000 Studio jest organizatorem i producentem ogólnopolskiego  Festiwalu Dobrego Humoru.

W 2004 roku powołało do życia Fundację Archiwum Filmowe „Drogi do Niepodległości”, której zadaniem jest ratowanie jednego z największych archiwalnych zbiorów filmowych, powstałych w kręgu kultury niezależnej, stanowiących dorobek Video Studio Gdańsk.

Prowadzi wiele szkoleń medialnych i udziela wsparcia studentom szkół artystycznych, szczególnie młodym adeptom sztuki filmowej. Wielu uznanych dziś twórców i realizatorów telewizyjnych i filmowych swe pierwsze kroki stawiało w progach Studia.

Video Studio Gdańsk - kadr z filmu Człowiek ze złotym obiektywem

Studio dysponuje profesjonalnym sprzętem zdjęciowym XDCam , DVCam, BETACAM SP i stanowiskami montażu komputerowego, jak również studiem lektorskim, dwoma studiami telewizyjnymi z zapleczem scenograficznym, pozwalającymi realizować zdjęcia z zastosowaniem blue-boxu, techniką wielokamerową , przy użyciu profesjonalnego nagłośnienia i multimediów. Wykonuje także usługi związane z opracowywaniem prezentacji multimedialnych, transkodacji i digitalizacji.

Najważniejsi współpracujący twórcy:

  • Ireneusz Engler
  • Mieczysław B. Vogt
  • Wojciech Ostrowski
  • Andrzej Trzos-Rastawiecki

Najważniejsze zrealizowane produkcje latach 2008-2011:

  • „Pamiętny pierwszy zjazd” (2011), reż. Grzegorz Karbowski
  • „Film o wolnej Polsce” (2010) reż. Ireneusz Engler
  • „Konfesjonał” (2012), reż. Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
  • „Człowiek ze złotym obiektywem” (2009), reż. Tomasz Radziemski
  • „Jeden drugiego brzemiona noście” (2008), reż. Mieczysław B. Vogt

© KIPA 2012

Video Studio Gdańsk o swojej firmie

Video Studio Gdańsk rozpoczęło działalność we wrześniu 1981 roku jako niezależna ekipa telewizyjna Biura Informacyjno-Prasowego Solidarności. Rejestrowało wszystkie ważne wydarzenia społeczno-polityczne okresu przełomu i transformacji w Polsce. Dysponuje jednym z najbogatszych archiwów filmowych w Polsce z lat 1981-1989, którym opiekuje się powołana w tym celu w 2004 roku Fundacja Archiwum Filmowe „Drogi do niepodległości”.

Video Studio Gdańsk to pierwszy niezależny producent, który w roku 1990 rozpoczął współpracę z TVP. Partnerami Studia są także niepubliczni nadawcy telewizyjni oraz instytucje administracji publicznej, od szczebla europejskiego (np. Parlament Europejski) do samorządowego (m.in. urzędy miast).

30 lat działalności Studia to ponad 1600 zrealizowanych programów audiowizualnych: spektakli teatru telewizji z udziałem najwybitniejszych polskich aktorów, filmy dokumentalne inspirowane duchowym dziedzictwem Kościoła, biograficzne, poświęcone ważnym zjawiskom artystycznym, muzyce i najnowszej historii Polski, programy publicystyczne, filmy edukacyjne i przyrodnicze, wiele programów cyklicznych.

Czytaj więcej: Video Studio Gdańsk o swojej firmie

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!