08.09.2021

NOMINACJE DO NAGRODY KIPA ZA DEBIUT PRODUCENCKI

Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych wraz ze studiami postprodukcyjnymi: Chimney Poland, Coloroffon, DI Factory oraz Fixafilm ufundowali Nagrodę KIPA za Debiut Producencki, która już po raz siódmy zostanie wręczona podczas międzynarodowego festiwalu kina niezależnego Mastercard OFF CAMERA, odbywającego się w dniach 3 do 12 września 2021 w Krakowie.

Nagroda KIPA dla najlepszego debiutującego producenta została zainicjowana przez Sekcję Młodych Producentów KIPA w 2014 r. Celem wyróżnienia jest uhonorowanie przedstawicieli nowego pokolenia profesjonalistów filmowych. To jedyna w Polsce nagroda branży audiowizualnej przeznaczona dla producentów filmowych, którzy w roli producenta wiodącego zrealizowali swój pierwszy lub drugi film pełnometrażowy.

Spośród niemal 30 producentów spełniających wymogi regulaminowe wyłoniono 9 nominowanych, którymi są następujący producenci:

Za rok 2019:

Maria Gołoś za film Ikar. Legenda Mietka Kosza

Jarosław Boliński i Marcin Imach za film Pan T

Marta Habior za film Słodki koniec dnia

Kamil Skałkowski za film Syndrom zimowników

Marek Sekielski za film Tylko nie mów nikomu

Za rok 2020:

Maciej Ostatek za film Skandal. Ewenement Molesty.

Agnieszka Polska i Anna Gawlita za film Hura, wciąż żyjemy!

Przemysław Miękinia za film Proste rzeczy

Anna Wereda za film Amatorzy

Laureata wybierze kapituła składająca się z ekspertów środowiska filmowego. W jej skład wchodzą: Wiceprezes Zarządu KIPA Piotr Dzięcioł (Opus Film), Tomasz Kolankiewicz (Dyrektor Artystyczny FPFF w Gdyni), Anna Limbach – Uryn (Kino Świat), Tomasz Jagiełło (Helios), Marcin Radomski (Filmweb) oraz Stanisław Zaborowski – Przewodniczący Sekcji Młodych Producentów KIPA (Silver Frame).

Dla nas niezmiernie ważne jest to, że możemy wyróżnić najzdolniejszych producentów będących na początku drogi zawodowej. Tegoroczna edycja jest szczególna – w 2020 roku pracowaliśmy w warunkach pandemicznych. Młodzi producenci musieli stawić czoła bezprecedensowym biznesowym i organizacyjnym wyzwaniom związanym z rozwojem projektu, realizacją zdjęć, promocją i dystrybucją, jednocześnie angażując się w kreatywną warstwę filmu. Tym bardziej cieszy, że na liście znalazło się prawie 30 tytułów spełniających kryteria regulaminowe ubiegania się o nagrodę. Bez determinacji młodych producentów projekty filmowe zrealizowane w pandemii mogłyby się nie udać. Wierzymy, że przyznanie nagrody utwierdza jej kolejnych laureatów w słuszności obranej drogi zawodowej, a także przyczynia się do wzrostu rozpoznawalności nowej generacji polskich producentów audiowizualnych. Wyróżnienie to jest również istotne dla podkreślenia statusu producenta, będącego spiritus movens każdego filmu. – podsumowuje Alicja Grawon- Jaksik, Prezeska KIPA.

Nagroda o wartości 17 tys. złotych przypadnie producentowi, który w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych zrealizował pełnometrażowy film fabularny, dokumentalny lub animowany. Wyprodukowany przez debiutanta film musi także spełniać warunek premiery kinowej lub festiwalowej. Laureata poznamy 11 września w Krakowie, podczas Gali Zamknięcia festiwalu Mastercard OFF CAMERA.


W skład kapituły weszli:

Anna Limbach – Uryn.
Wiceprezes zarządu Kino Świat.

Marcin Radomski.
Dziennikarz i krytyk filmowy. Doktor nauk humanistycznych Instytutu Sztuki PAN. Publikuje m.in. na łamach weekendowej „Rzeczpospolitej”, „Magazynu Filmowego”, „Newsweeka”, a także w portalach Onet.pl, WP.pl, Kultura Liberalna. Współpracuje z festiwalami filmowymi i zajmuje się edukacją filmową. Prowadzi autorski kanał na YouTubie – KINOrozmowa, gdzie rozmawia z aktorami i reżyserami.

Tomasz Jagiełło.
Założyciel i prezes zarządu spółki Helios S.A., największego pod względem liczby obiektów operatora sieci kin w Polsce. Współtwórca sukcesu tej spółki, od początku odpowiedzialny za jej rozwój i strategię. Reprezentował spółkę podczas transakcji nabycia w 2007 roku sieci 5 kin Kinoplex oraz podczas transakcji nabycia większościowego pakietu akcji spółki przez Agorę S.A. w 2010 roku. Był jednym z pomysłodawców powołania spółki Next Film Sp. z o.o., dzięki której Helios poszerzył swoją działalność o dystrybucję filmową.

Tomasz Kolankiewicz.
Filmoznawca i historyk filmu, kurator cykli filmowych, prowadzący prelekcje i rozmowy o filmie. Jako programista filmowy ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z telewizją, festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury (m.in. Nowym Teatrem, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Europejskim Centrum Solidarności). W latach 2008 – 2017 był redaktorem programowym w redakcji filmowej TVP Kultura.

Piotr Dzięcioł.
Założyciel Opus Film, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Doświadczony producent filmowy i telewizyjny, twórca ponad 30 filmów fabularnych i seriali telewizyjnych. Jest członkiem zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA). W 2004 roku został członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Wyprodukowany przez Piotra Dzięcioła film „Ida” zdobył Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a film „Zimna Wojna” był nominowany do Oskara.

Stanisław Zaborowski.
Producent i współwłaściciel domu produkcyjnego Silver Frame. Ukończył Szkołę Filmową Andrzeja Wajdy, studiował również na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2007 do 2012 roku pracował w Telewizji Polskiej, TVN i Polskim Radiu. Ukończył e-learningowy kurs Digital Storytelling na University of Birmingham. Przewodniczący sekcji Młodych Producentów w Stowarzyszeniu Producentów Polskich (KIPA). Od 2019 roku członek zarządu w KIPA. Producent i koproducent filmów dokumentalnych i fabularnych. Jednym z jego najważniejszych i najbardziej udanych krótkometrażowych filmów fabularnych jest „60 kilo niczego” (reż. Piotr Domalewski). Został on nagrodzony na Triest Film Festival, Cottbus film Festiwal, Gdynia Film Festival. W 2018 roku debiutuje filmem dokumentalnym „Okupacja 1968” w koprodukcji z Péterem Kerekesem. W 2019 roku został reprezentantem Polski na warsztatach Emerging Producers oraz IDFA Academy w Amsterdamie. W 2021 został zaproszony do udziału w programie Match Me podczas festiwalu filmowego w  Locarno.

KIPA