12.07.2019

Powstaje: Laboratorium Narracji Wizualnych

W ramach pilotażowego konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”, Łódzka Szkoła Filmowa uzyskała grant na utworzenie nowoczesnego, multimedialnego „Laboratorium Narracji Wizualnych”.

Powstające w Szkole Filmowej w Łodzi Laboratorium to wejście w nową sferę poszukiwań w ramach dziedziny sztuk filmowych, teatralnych i fotografii, w której tradycyjnych formach Szkoła czuje się pewnie, i w których rzecz jasna nadal działa i stale się rozwija. Zdając sobie sprawę, że rewolucja cyfrowa w mediach jest nie tylko faktem, ale także w coraz większym stopniu oddziałuje na pole praktyk artystycznych (w tym na film, animację i fotografię, w których łódzka Szkoła się specjalizuje). Wraz z powstaniem Laboratorium chcemy podjąć twórczą i naukową eksplorację obszaru technologii związanych z narracją m.in. takich jak: cinematic VR, stereoskopia, interaktywny dokument i inne interaktywne formy wizualne, w tym np. esej filmowy, i wreszcie cyfrowe, wielomedialne publikacje. Wszystkim tym eksploracjom ma towarzyszyć refleksja naukowa, czy to w postaci badań widowni, m.in. pod kątem oddziaływania produkowanych w ramach Laboratorium utworów, czy też w ramach corocznych, podsumowujących działania laboratorium konferencji.

 

Laboratorium Narracji Wizualnych rozpocznie działalność latem 2019 roku. Ponieważ podstawowym zadaniem Laboratorium będzie produkowanie eksperymentalnych utworów artystycznych, od października będzie ogłaszać otwarte konkursy dla zespołów chcących zrealizować projekt w wymienionych powyżej, współczesnych mediach narracji wizualnej. Pierwszą konferencję, wyznaczającą konkretne kierunki naszych poszukiwań, zaplanowano na jesień.

 

Kierownicy projektu: Krzysztof Pijarski, Krzysztof Franek

kpijarski@vnlab.org, kfranek@vnlab.org

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

 

 

PracowniaVR/AR

Pracownia Rzeczywistości Wirtualnej i Rozszerzonej prowadzić będzie interdyscyplinarne projekty artystyczno-badawcze, których rezultatem będą realizacje immersyjnych doświadczeń. W każdym roku zostanie powołanych pięć zespołów, dzięki którym powstanie co najmniej pięć utworów wraz z pełną dokumentacją przebiegu oraz ze wskazaniem potencjalnych problemów natury technicznej, artystycznej i produkcyjnej oraz ich możliwych rozwiązań. Proces twórczych eksperymentów poddawany będzie wnikliwej analizie, zmierzającej do formowania nowego języka audiowizualnego, ze szczególnym naciskiem na krytyczny namysł nad zagadnieniami immersyjnych narracji. Zrealizowane prace będą również przedmiotem badań percepcji odbiorców z wykorzystaniem narzędzi neuronauk. W oparciu o wyniki badań i analiz powstaną rekomendacje i publikacje naukowe dotyczące medium współczesnych przekazów audiowizualnych, poszerzających pole interakcji człowieka z rzeczywistością cyfrową.

Zachęcamy Państwa do zgłaszania projektów w ramach otwartego naboru do Pracowni VR/AR Laboratorium Narracji Wizualnych PWSFTviT na 2020 rok.

Kierownictwo pracowni: Pola Borkiewicz i Jacek Nagłowski: pborkiewicz@vnlab.orgjnaglowski@vnlab.org

 

Pracownia S3D

Pracownia ma na celu zgłębić możliwości artystyczne i dramaturgiczne, jakie daje rejestrowanie obrazu stereoskopowego w technikach „stop motion”. W ramach działań zostanie przeprowadzonych szereg nowatorskich eksperymentów mających na celu poznanie i poszerzenie języka filmowego dedykowanego animacji poklatkowej w kontekście trzeciego wymiaru. W ramach czteroletniego programu badawczego powstanie krótkometrażowy film animowany (lalkowy) oraz podręcznik skupiający się na technikach stereoskopowych i systematyzujący możliwości i trudności, jakie wiążą się ze stereoskopią. W ramach pracowni zostaną przeprowadzone konkursy zarówno dla twórców zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie badawczym, jak i producentów, instytucji i uczelni chcących realizować projekty S3D pod auspicjami pracowni.

Kierownik pracowni: Piotr Matysiak: pmatysiak@vnlab.org

 

Pracownia Percepcji i Badań Odbiorców

W ramach Pracowni Percepcji i Badań Odbiorców zrealizowane zostaną badania uczestników i twórców kultury oraz innych podmiotów sektora kreatywnego (CCI). Szczególną grupę badawczą stanowić będą najmłodsi widzowie i tworzone dla nich treści (w szczególności filmy animowane). Przedmiot badań koncentruje się na znaczeniu nowych mediów zarówno w procesach kreacji, promocji i dystrybucji, jak i uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze wizualnej. Oprócz badań realizowanych klasycznymi metodami identyfikowania procesów odbioru kultury zostaną wykorzystane badania wchodzące w obszar neuronauk (w tym neuroestetyki), opierające się m.in. na badaniach okulograficznych (eyetrackingowych)  czy biometrycznych badaniach emocji (face reading i GSR). Postaramy się znaleźć odpowiedzi na nurtujące zarówno badaczy, jak i twórców, pytania: jak przebiegają i czym są warunkowane procesy odbioru kultury.

Pracownia będzie wspierać badawczo wszystkie pozostałe pracownie Laboratorium, a od 2020 ogłosi nabór na dwa dodatkowe projekty badawcze dotyczące sektora filmowego.

Kierowniczka pracowni: Anna Zarychta: azarychta@vnlab.org

 

 

Pracownia Doświadczeń na Żywo

W Pracowni Doświadczeń na Żywo realizujemy projekty badawcze: System do immersyjnej rejestracji wydarzeń „live VR” oraz Nowe formy sztuk performatywnych. Ich celem jest badanie nowych technologii jako środka przekazu – stworzenie immersyjnego przeżycia scenicznego. Dzięki próbom rejestracji wykonań muzycznych, spektakli i performansów w technologii VR w celu znalezienia odpowiedniego sposobu opowiadania o muzyce i praktykach okołoteatralnych, powstaną doświadczenia muzyczne i sceniczne, które pozwolą widzowi uczestniczyć w wydarzeniu w pełny i atrakcyjny dlań sposób.

Kierownik pracowni: Dariusz Kamiński: dkaminski@vnlab.org

 

Pracownia Eseju Filmowego

Celem Pracowni Eseju Filmowego jest radykalne poszerzenie warsztatu badawczego, wypracowanie nowych metodologii i nowych form myślenia – myślenia obrazem, dźwiękiem i montażem. Chodzi o uzupełnienie klawiatury, ekranu i edytora tekstu, które, w większości przypadków, stanowiły jedyne technologiczne wyposażenie badacza-humanisty, o współczesne technologie rejestracji, obróbki i dystrybucji materiałów audiowizualnych. Będziemy próbować wynaleźć na nowo formę eseju filmowego, czerpiąc ze współczesnych form komunikacji audiowizualnej, z gatunków, języków i konwencji współczesnego kina i internetu.

Kierownik pracowni: Jakub Mikurda: jmikurda@vnlab.org

 

Pracownia Narracji Interaktywnych i cyfrowych publikacji naukowych

Pracownia poświęcona jest badaniu i rozwojowi nowych form narracji, powstających w wyniku wykorzystania cyfrowych technologii interaktywnych w filmie dokumentalnym oraz formach pokrewnych takich jak reportaż czy esej filmowy. Działalność pracowni polega na wspieraniu powstawania wybranych narracyjnych form interaktywnych. Każdy z utworów będzie powstawał w procesie zarówno twórczym, jak i badawczym: dążeniem uczestników pracowni będzie odnalezienie odpowiedniej struktury narracyjnej dla opowiadanej przez siebie historii. Istotnym elementem pracowni jest również rozwój cyfrowych publikacji naukowych, wykorzystujących różne media i technologie interaktywne do przedstawienia i upowszechniania wyników badań. W efekcie pracownia stanie się wydawnictwem utworów powstających w ramach Laboratorium Narracji Wizualnych z zamiarem wykreowania nowej przestrzeni upubliczniania nie tylko utworów artystycznych, ale również i naukowych.

Kierownik pracowni: Krzysztof Pijarski: kpijarski@vnlab.org

 

KOLEJNE INFORMACJE JUŻ WKRÓTCE!

KIPA