08.05.2020

XVII Węgiel Film Festiwal 13 – 15 maja 2020 online

Jest nam niemiernie miło poinformować, że KIPA objęła patronatem tegoroczną XVII edycję Węgiel Film Festiwal.

Z powodu pandemii COVID-19 organizatorzy zdecydowali się na przeniesienie wydarzenia do sieci. Siedemnasta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 13-15 maja 2020 roku, premierowo w Internecie! Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Ideą festiwalu jest prezentacja twórczości studentów uczelni filmowych z całego świata szerszej publiczności, a także wzajemna wymiana doświadczeń twórczych i integracja szkół. Konfrontacja dokonań filmowych jest dla adeptów X muzy dobrą okazją do obserwacji techniki i rzemiosła kolegów. Daje możliwość wymiany zdań na temat prezentowanych poglądów i strony artystycznej filmów. Pozwala zostać docenionym przez profesjonalne jury, a także liczną publiczność.

Celem festiwalu i towarzyszących mu imprez jest także integracja uczestników: wspólne dyskusje i zabawa. Węgiel Film Festival to wydarzenie niezwykłe, organizowane z ogromną pasją przez studentów II roku Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (dawniej Wydział Radia i TV). Praca przy festiwalu filmowym to zarówno niesamowita zabawa, jak i ciężkie wyzwanie. Dzięki takim ćwiczeniom w ramach zajęć na naszej uczelni kiedyś może będziemy robić własne festiwale  – mówi Hubert Oleksiak, jeden ze studentów.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla gości-internautów szereg atrakcji. Rafał Milach, jedyny polski fotograf w prestiżowej agencji Magnum, a jednocześnie wykładowca szkoły, zaprosił na cykl wykładów poprzedzających festiwal szereg cenionych twórców: Marka Powera, Christophera Bangerta, Maćka Pisuka i Wojtka Wilczyka. Jan P. Matuszyński, reżyser Ostatniej rodziny i serialu Król na podstawie prozy Szczepana Twardocha, specjalnie na tę okazję przepyta swoich kolegów po fachu o ich inspiracje, technikę pracy i dalsze plany. Wśród jego gości znalazł się m.in. twórca nagrodzonej Oscarem Idy Paweł Pawlikowski, Wojciech Smarzowski, Bartosz C. Kowalski oraz Małgorzata Szumowska. Shaphath Das z Indii opowie o organizowanym przez siebie festiwalu niezależnych filmów azjatyckich, a Artur Marcol przybliży tworzenie filmów oraz animacji w VR (wirtualnej rzeczywistości).

LINKI 

link do strony internetowej Festiwalu: www.wegielfestiwal.us.edu.pl/

link do strony Festiwalu na Facebooku: www.facebook.com/WegielFilmFestival/

link do strony Festiwalu na Instagramie: www.instagram.com/wegielfestiwal

link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/622328531825492/

link do kanału Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, gdzie będą transmitowane wykłady: www.youtube.com/channel/UCsyVP1jKjdHUxf6_yFkBoJQ

 

KIPA