15.07.2019

Wizyta Studyjna dla Brytyjczyków w Poznaniu

W miniony czwartek zakończyła się wizyta studyjna brytyjskich producentów filmowych w Poznaniu. Organizatorzy przedsięwzięcia : Poznan Film Commission i Filming Land skupili się głównie na prezentacji potencjału filmowego Poznania a także na sposobach finansowania produkcji zagranicznych w Polsce.

Z uwagi na wejście w życie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej w lutym 2019 r. koszty realizacji produkcji mogą zostać zredukowane nawet o 30%, co w połączeniu z niższymi kosztami usług w Polsce tworzy atrakcyjną ofertę dla Wielkiej Brytanii. Rynek filmowy tam jest największy w Europie.

Podobna ustawa obowiązuje już w innych krajach Europy od wielu lat, dzięki czemu większe produkcje filmowe i telewizyjne realizowane były w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, Bułgarii i Rumunii. Polska była więc białą plamą na mapie filmowej Europy. Idea wizyt studyjnych opiera się więc na przedstawieniu mechanizmów działania rozwiązań finansowych wynikających z ustawy a także promowaniu Poznania jako miejsca przyjaznego do realizacji zagranicznych produkcji filmowych. Wśród gości obecna była również dziennikarka Shona Smith z The Location Guide – pisma branżowego z Wielkiej Brytanii, która przygotuje artykuł na temat wrażeń z wizyty w Poznaniu.

Poznan Film Commission wsparty Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną przygotował program wizyty obiektów w Poznaniu, które są unikatowe w skali europejskiej a także są gotowe współpracować przy realizacji produkcji filmowej. Goście rozpoczęli pobyt w Poznaniu od wizyty w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Młyńskiej 12, zwiedzili Sąd Rejonowy w Poznaniu a następnie udali się na Stary Rynek i Ostrów Tumski. Miejsca te nie tylko są atrakcyjnym tłem do akcji filmowej ale stanowią też poważną część historii Poznania i Polski. Duże zainteresowanie wzbudził Atomowy Schron Prezydenta Poznania, która niemal w nienaruszonej formie stanowi fantastyczną i oryginalną scenografie filmową. Ciekawostką stał się też fort VI, którego ogromny teren, duże powierzchnie, korytarze i militarny charakter budynku na pewno zapadły gościom w pamięci.

Brytyjczycy z dużym zainteresowaniem przyglądali się dzielnicy cesarskiej. Mieli okazje zobaczyć Aulę Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 1, Collegium Maius, Zamek Cesarski z dziedzińcem i ogrodami a także Collegium Maius. Następnie udali się zwiedzać dzielnice Łazarz i Jeżyce, które dzięki pięknym secesyjnym kamienicom są wizytówką Poznania.

Dzień zakończyli spotkaniem „networkingowym” ze środowiskiem poznańskiej animacji podczas trwającego w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR 2019.

Po wizycie amerykańskiej telewizji realizującej program „Flavor of Poland” była to druga z zaplanowanych wycieczek studyjnych w Poznaniu.
Partnerem inicjatywy są Biuro Prezydenta Miasta Poznania a także Polska Organizacja Turystyczna. Po stronie brytyjskiej The Producution Guild of Great Britain.

 

W razie pytań zapraszam do kontaktu:

Michał Ferlak
Koordynator Projektu Poznan Film Commission
Tel 691 637 752
m.ferlak@poznanfilmcommission.pl

KIPA