GRANIZA

GRANIZA
ul. Grochowska 341/80
03-822 Warszawa
tel. kom. +48 506 642 021
e-mail: mail@graniza.pl
http://www.graniza.pl

GRANIZA produkuje głównie autorskie filmy dokumentalne. Firma założona i prowadzona przez Jacoba Dammas, absolwenta komunikacji w Danii i Szkoły Wajdy w Warszawie, w stałej współpracy z Józefiną Jarmużewską, kierownikiem marketingu i produkcji. GRANIZA ma również na koncie organizację wydarzeń filmowych i projekty społeczno-kulturalne. Firma posługuje się językami polskim, angielskim, duńskim i niemieckim.

Firma powstała w 2007 roku.

GRANIZA - Kadr z filmu

Najważniejsze realizacje (wybrane):

 • “Pan Jan i jego 40 dziewczyn” (w realizacji), autorski dokument, wspierany przez PISF, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy, MCK Bydgoszcz.
  Słodko-gorzki portret jedynej w Polsce żeńskiej orkiestry dętej składającej się z 40 młodych kobiet i 75-letniego Pana Jana Skroś, ich dyrygenta, menadżera, nauczyciela, złotej rączki od instrumentów i mundurów, i kompana.
 • “Stopa”, film dokumentalny, 25 min, 2015, w koprodukcji z Muzeum Warszawskiej Pragi
  O międzypokoleniowej eksperymentalnej współpracy między studentką ASP i 6 tradycyjnymi szewcami.
 • “Pomorskie iluzje”, autorski dokument, 72 min, reż. Jacob Dammas i Helge Renner, 2012, Polska, Niemcy, Dania, Francja, w koprodukcji z ARTE G.E.I.E, MDR, TVP1, YLE przy wsparciu PISF, MEDIA, Medienboard Berlin-Brandenburg, Duńskiego Instytutu Filmowego
  Wielowątkowa opowieść o amerykańskim pilocie wojskowym, jego młodym pomocniku i wielbicielu oraz wiekowym iluzjoniście, którzy próbują odnaleźć się w nowych czasach w nadbałtyckim miasteczku.
  Festiwale: HotDocs, Karlovy Vary, CPH:DOX, Big Sky FF, Trieste IFF, Kraków FF i inne.
 • “ABCinema”, film dokumentalny, 28 min, reż. Jacob Dammas i Jesper Jensen, 2009, Dania, wydany w kolekcji DVD Duńskiego Instytutu Filmowego
  O grupie duńskich artystów w latach 1968-70, którzy podjęli wyzwanie sformuowania nowego języka filmowego. Do grupy należał m.in. obecnie słynny poeta i filmowiec Jørgen Leth.
 • “Kredens”, dokument autorski, 26 min, reż. Jacob Dammas, 2007, Polska-Dania, w koprodukcji ze Szkołą Wajdy, emitowany w TVP1, TVP Kultura, Kino Polska
  Tragikomiczna historia młodego reżysera podążającego śladami starego rodzinnego kredensu, który zniknął pod koniec lat 60. XX wieku, kiedy to tysiące obywateli Polski pochodzenia żydowskigo musiało opuścić kraj.
  Festiwale: HotDocs, DokLeipzig, Cinema du Reel, True/False, DocLisboa, Edinbourgh FF, Kraków FF i inne.
KIPA