Ragusa Film

Ragusa Film - Lucyna Kowalska
ul. Bzowa 15 lok. 3
02-708 Warszawa
tel. (22) 847 67 24
tel. kom. +48 507 290 438
e-mail: info@ragusafilm.pl
strona: http://www.ragusafilm.pl

Ragusa Film to firma zarejestrowana w roku 2007, której właścicielką jest Lucyna Kowalska, scenarzystka i producentka, pracująca wspólnie z mężem, Dariuszem Kowalskim, producentem filmów dokumentalnych. Dariusz Kowalski był założycielem (z Witoldem Iwaszkiewiczem) jednej z pierwszych niezależnych firm producenckich w Polsce, spółki Widark. Pracował jako producent filmów telewizyjnych, scenarzysta i reżyser filmów edukacyjnych dla TVP, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, PAH, był pomysłodawcą i pierwszym szefem festiwalu WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. W 2009 r. wspólnie z Lucyną Kowalską powołał fundację Non-Fiction, zajmującą się promocją filmu dokumentalnego. Od 2007 roku jest związany z Ragusa Film.

Lucyna i Dariusz Kowalscy byli w roku 2009 inicjatorami DocBoat – pierwszego festiwalu filmów dokumentalnych online, podczas którego w ciągu trzech tygodni widzowie mogli obejrzeć za darmo 60 najlepszych dokumentów ostatnich lat.

W roku 2011 Ragusa Film była producentem „Coming out po polsku” (producent: Lucyna Kowalska, kierownik produkcji oraz autor zdjęć dodatkowych: Dariusz Kowalski), obrazującego historie gejów i lesbijek, którzy zdecydowali się w Polsce na ujawnienie swojej orientacji seksualnej. Autorem scenariusza i zdjęć, a także reżyserem filmu był Sławomir Grünberg. Koproducentem była firma LogTv – założona w USA i prowadzona przez Sławomira Grünberga, współpracującego z Lucyną i Dariuszem Kowalskimi oraz Ragusa Film przy wielu filmowych produkcjach (m.in. kolejnego dokumentu Grünberga „Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi”, którego europejska premiera odbyła się w Szczecinie w 2013 r.).

W 2013 r. Ragusa Film wyprodukowała dokument „Nowy wspaniały świat” (Lucyna Kowalska współtworzyła scenariusz – wraz z reżyserem, Marią Zmarz-Koczanowicz; była także producentem, wspólnie z Dariuszem Kowalskim, który zarazem pełnił funkcję kierownika produkcji, był także jednym z autorów zdjęć). W tym samym roku Ragusa Film otrzymała wsparcie Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie na produkcję dokumentu „Świetlica” w reżyserii Dariusza Kowalskiego.

Ragusa Film zajmuje się także dystrybucją filmów dokumentalnych.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!