30.04.2019

Sekrety obsady, czyli rola reżysera castingu w procesie produkcji filmu – 9 maja

Zapraszamy na panel dyskusyjny „Sekrety obsady, czyli rola reżysera castingu w procesie produkcji filmu”, w którym wezmą udział renomowane reżyserki i reżyser obsady: Beatrice Kruger („Spectre”, „Zakochani w Rzymie”), Tusse Lande (trylogia „Milennium”, „Skyfall”) i Piotr Bartuszek („Faust”, „High Life”). Panel odbędzie się 9 maja o 11.00 w trakcie 37. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Spotkanie z reżyserami castingu jest wspólną inicjatywą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej, Festiwalu Transatlantyk oraz reżysera obsady Piotra Bartuszka. Mecenasem wydarzenia jest organizacja e-TALENTA.

Podczas panelu będzie można dowiedzieć się, na czym polega praca reżysera castingu – jaki ma wpływ na kompletowanie obsady, jak wygląda współpraca z reżyserem (głównym) i dlaczego (na razie) nie przyznawane są Oscary w kategorii „Najlepsza Obsada”. Goście opowiedzą, jaka jest różnica w pracy reżysera obsady w Polsce i na Zachodzie, jak aktorzy i agencje aktorskie mogą tworzyć i pielęgnować relację ze specjalistami od castingu. Ważnym elementem rozmowy będzie także ocena szans aktorów z Europy Wschodniej na udział w międzynarodowych produkcjach filmowych i serialowych. Nasi goście opowiedzą również o tym, jak sami zaczynali pracę w swoim fachu.

9 maja, godz. 11.00, Szkoła Filmowa w Łodzi, Studio TV, bud. Z

ul. Targowa 61/63

Goście: Beatrice Kruger, Tusse Lande, Piotr Bartuszek

Prowadzenie: Ola Salwa, Festiwal Transatlantyk

Wstęp na panel jest otwarty. UWAGA: panel odbędzie się wyłącznie w języku angielskim.

 

Wydarzeniu będą towarzyszyć zamknięte warsztaty dla uprzednio wybranej grupy studentów aktorstwa, które poprowadzą Beatrice Kruger i Tusse Lande.

 

Beatrice Kruger (ICDN, CSA, UICD) – karierę zaczynała jako aktorka teatralna w latach 70. i 80. Reżyserem castingu została w latach 90., w 1992 roku założyła firmę FBI Casting w Rzymie. Bierze udział zarówno w projektach włoskich, jak i międzynarodowych. Odpowiada za casting do takich filmów jak „Zakochani w Rzymie”, reż. Woody Allen, „Rana” reż. Fatih Akin, „Ziarno”, reż. Semih Kaplanoglu, „Czas religii”, reż. Marco Bellocchio. Obsadzała też włoskich oraz europejskich aktorów w „Spectre”, reż. Sam Mendes, „Inferno”, reż. Ron Howard, „Ocean’s Twelve”, reż. Steven Soderbergh, “Casino Royale”, reż. Martin Campbell i wielu innych. Jest założycielką www.e-talenta.eu, międzynarodowej platformy dla reżyserów castingu i europejskich aktorów, dostępnej w języku angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim oraz niemieckim.

 

Tusse Lande (Kompani Lande, ICDN) – odpowiada za obsadę w prestiżowych projektach w rodzinnej Szwecji, jak również w dużych produkcjach międzynarodowych. Wśród tytułów, przy których pracowała są filmy „Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, reż. Niels Arden Oplev, „Millenium: Dziewczyna, która igrała z ogniem”, „Millenium: Zamek, z piasku, który runął”, reż Daniel Alfredson, serial „Wallander”. Tusse Lande przygotowała też szwedzki casting do „Skyfall”, reż. Sam Mendes, a także „Obcego nieba”, reż. Dariusz Gajewski.

 

Piotr Bartuszek – autor obsady licznych produkcji polskich oraz międzynarodowych. Współpracował m.in z Tomaszem Wasilewskim („Zjednoczone Stany Miłości”), Anną Jadowską („Dzikie Róże”), Janem P. Matuszyńskim (serial „Król”). Przy okazji projektów międzynarodowych współpracował z Claire Denis („High Life”), Michaelem Glawoggerem („Contact High”), Aleksandrem Sokurowem („Faust”), Francois Girard’em („Song of Names”), Marie Noelle („Marie Curie”) i Emily Atef („Wundschkinder”).

 

Szkoła Filmowa w Łodzi, założona w 1948 roku, jedna z najbardziej prestiżowych uczelni filmowych w Polsce i na świecie. Wśród jej absolwentów znajdują się Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Andrzej Wajda, Janusz Gajos, Cezary Pazura, Pola Raksa, Piotr Polk, Marta Nieradkiewicz. Od 2012 Rektorem Uczelni jest Mariusz Grzegorzek.

Festiwal Transatlantyk to artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film tworzy silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem, inspiruje dyskusje na aktualne tematy społeczne. Jest uznanym międzynarodowym festiwalem nowej generacji, który buduje swą tożsamość łącząc wyrafinowaną, skierowaną do branży filmowej ofertę z szeroko dostępnym programem edukacji i aktywizacji społecznej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”. 9. edycja festiwalu Transatlantyk odbędzie się między 12 a 19 lipca w Łodzi.

e-TALENTA to międzynarodowa platforma dla reżyserów castingu i europejskich aktorów, dostępna w języku angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim oraz niemieckim.

Kontakt dla mediów: Anna Kazimierczak akazimierczak@filmschool.lodz.pl

Ola Salwa ola@transatlantyk.org

 

KIPA