19.03.2019

Śniadanie prawno-biznesowe: Zachęty finansowe dla branży filmowej 26 marca 2019

Śniadanie prawno-biznesowe | 26 marca 2019 r., godz. 10:30 – 13:30
Zachęty finansowe dla branży filmowej
Większość krajów europejskich od dawna stosuje finansowe formy wsparcia produkcji audiowizualnych. Po wielu latach oczekiwań pojawił się wreszcie w Polsce mechanizm wsparcia – zwrot 30 % kosztów kwalifikowalnych, znany również jako cash rebate albo zachęty. Od 19 lutego PISF przyjmuje wnioski o przyznanie wsparcia finansowego na rok 2019. Podczas spotkania opowiemy o zasadach i wymogach prawnych wskazanych w ustawie oraz wyjaśnimy krok po kroku, jak wygląda procedura składania i weryfikacji wniosków na podstawie rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udział w śniadaniu jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń, które prosimy wysyłać na adres biuro@kipa.pl, w temacie wpisując „Śniadanie biznesowe”.

PROGRAM ŚNIADANIA PRAWNO-BIZNESOWEGO:

10:30 – 10:35  Powitanie i przedstawienie programu

10:35 – 11:30  System zachęt dla branży filmowej –  zasady ogólne nowego systemu wsparcia, wymogi prawne – mec. Maciej Kubiak i mec. Piotr Nikołajuk, LSW

11:30 – 12:00  Sposoby zliczania kosztów kwalifikowalnych do programu zachęt w kosztorysie filmu fabularnego – Kamil Przełęcki, producent

12:00 – 12:10  Przerwa kawowa

12:10 – 12:40  Aspekty podatkowe związane z zachętami – Marcin Grzelecki, Radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w ALLIN TAX, LSW

12:40 – 13:30 Wątpliwości i dylematy praktyczne dotyczące zachęt– dyskusja branżowa Alicja Grawon-Jaksik, Kamil Przełęcki, Maciej Kubiak

13:30  Zakończenie spotkania

Miejsce: Kancelaria LSW, ul. Szara 10, II piętro

 

Maciej Kubiak|adwokat, wspólnik, współkieruje praktyką własności intelektualnej/ TMT

Specjalizuje się w zakresie prawa własności intelektualnej, mediów i reklamy, IT i nowych technologii, konkurencji oraz ochrony dóbr osobistych. Wykładowca Centrum Praw Własności Intelektualnych im. H. Grocjusza oraz arbiter Sądu Arbitrażowego Rynku Audiowizualnego (SARA). Rekomendowany przez Chambers Europe w kategorii technologii i mediów oraz własności intelektualnej oraz Legal 500 EMEA – własność intelektualna.

 

Piotr Nikołajuk|adwokat, praktyka własności intelektualnej/ TMT

Specjalizuje się w zagadnieniach prawa własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, jak również prawa mediów i reklamy.Prowadzi obsługę prawną producentów telewizyjnych i filmowych, agencji reklamowych oraz wydawnictw. Posiada bogate doświadczenie w obsłudze branży e-commerce i retail.

 

Marcin Grzelecki| radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w ALLIN TAX, LSW

Jest ekspertem w dziedzinie prawa podatkowego.  Doradza w szczególności w zakresie planowania podatkowego, zarządzania majątkiem, prowadzenia transakcji inwestycyjnych oraz regulowania podatkowych aspektów sukcesji. Reprezentuje swoich klientów zarówno w postępowaniach przed organami podatkowymi i kontroli skarbowej oraz przed sądami administracyjnymi, jak i w ramach procesów stanowienia prawa. Posiada doświadczenie i wiedzę w zakresie aspektów podatkowych komercjalizacji własności intelektualnej (w tym badań naukowych).

 

Alicja Grawon-Jaksik| Ekspert branży filmowej

Specjalizuje się w kwestiach prawnych i biznesowych związanych z działalnością przedsiębiorców w sektorze audiowizualnym oraz sektorach kreatywnych. W latach 2014-2018 Dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Członkini Rady ds. Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji. Pomysłodawczyni pierwszego w Polsce Akceleratora dla młodych przedsiębiorców z sektora AV, dofinansowanego przez MKiDN. Odpowiadała m.in. za opracowanie merytoryczne i organizacyjne kilkudziesięciu profesjonalnych wydarzeń branżowych, w tym międzynarodowych konferencji, seminariów czy szkoleń (m.in.: New ways of distribution, Game Story. Między filmem a grą – I, II; Cyfrowe wyzwania w produkcji filmowej; Prawo i pieniądze – mniej artystyczne aspekty produkcji AV; kilkuletni cykl warsztatów – Prawne aspekty produkcji AV).

 

Kamil Przełęcki| Producent

Producent filmowy i telewizyjny, Prezes Zarządu Cineo Studio Sp. z o.o. Kierował produkcją m.in. filmów Andrzeja Wajdy „Katyń”,  „Zemsta”, „Wyrok na Franciszka Kłosa”. Ma też w dorobku takie filmy jak:  „Statyści” (reż. M. Kwieciński) czy „Barbórka” (M. Pieprzyca) oraz seriale: „Oficerowie” (reż. M. Dejczer)  i „Stacyjka” (reż. R. Piwowarski). Pomysłodawca  wprowadzenia do Internetu – po raz pierwszy w Polsce wraz z premierą kinową –filmu  „Oda do radości”.  Autor oprawy interaktywnej do specjalnego odcinka serialu „Oficerowie” w itvp.pl z wariantami zakończeń wybieranymi przez odbiorcę.  Założyciel wypożyczalni filmów przez Internet (Vod – netino.pl), twórca i szef serwisu VOD – www.kinoplex.pl (Gazeta.pl). Ekspert ekonomiczny i współautor wzoru  kosztorysu filmu fabularnego PISF. Wykładowca w Akademii Koźmińskiego, Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Warszawskiej Szkole Filmowej, Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – Wydział RiTV.  Dyrektor Programowy Studium Producentów Audiowizualnych w Gdyni.

 

Śniadanie biznesowe odbywa się w ramach programu Akcelerator 3.0, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

KIPA