28.05.2024
Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) wraz z firmami producenckimi ATM Studio oraz FDR Studio ufundowały Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Producenta Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych, która po raz trzynasty została wręczona podczas 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, odbywającego się w dniach od 26 maja do 2 czerwca w Krakowie.
Nagroda ustanowiona przez KIPA w 2012 roku honoruje producenta wyróżniającego się wyjątkowym wkładem w kształt i powodzenie projektu filmowego, cechującego się wysoką etyką zawodową oraz odpowiedzialnością za powodzenie całego procesu powstawania filmu, zarówno w jego aspekcie kreatywnym, jak i organizacyjnym. Podczas wyboru laureata nagrody brane są pod uwagę nie tylko treść samego filmu, ale także sposób pracy i wysiłek producenta na rzecz powstania wartościowego projektu filmowego i jego późniejszej dystrybucji.
Laureata poznaliśmy 1 czerwca w Krakowie podczas ceremonii wręczenia nagród w ramach Gali Finałowej 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Nagrodę otrzymała Anna Bławut-Mazurkiewicz (Aura Films) za film „Wszystko ma żyć”. Wartość nagrody to 15 tys. złotych, z czego 8 tys. zł to nagroda pieniężna, a 7 tys. zł to wartość usług postprodukcyjnych przy kolejnym projekcie filmowym laureata.
Nagroda producencka na Krakowskim Festiwalu Filmowym jest jedną z trzech nagród dla producentów filmowych, w proces przyznawania których zaangażowana jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych obok Nagrody KIPA za Debiut Producencki oraz Nagrody Klimatyczny Film.
Z radością spotykamy się, by po raz trzynasty uhonorować polskich producentów filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Krakowski Festiwal Filmowy, najstarszy w Polsce, kwalifikuje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz do Oskarów, co czyni go idealnym miejscem do docenienia najlepszych w tej dziedzinie. Nagroda podkreśla rolę producentów, którzy zarządzają budżetami, koordynują zespoły i realizują wizje reżyserów. Producent to kreatywny partner, którego wkład jest nieoceniony. W ramach nagrody KIPA chcemy wyróżnić tych, którzy poświęcają się formom niefabularnym. Filmy dokumentalne i krótkometrażowe przynoszą głębokie historie i ważne tematy, a ich producenci zasługują na uznanie za odwagę i determinację – mówi Irena Strzałkowska, Prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.
Dotychczasowymi laureatkami i laureatami Nagrody KIPA za Debiut Producencki są m.in.:
Agnieszka Dziedzic i Agnieszka Skalska (KOI Studio) za film Radical Move, w reż. Anieli Gabryel (2023)
Agata Szymańska i Magdalena Kamińska (Balapolis) za film Syndrom Hamleta w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (2022);
Piotr Kobus i Agnieszka Drewno (Mañana) za film Spacer z Aniołami (2021);
Mikołaj Pokromski i Aldona Pokromska (Pokromski Studio) za film Wieloryb z Lorino w reż. Macieja Cuske (2020);
Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek (Animoon), za film Acid Rain w reż. Tomasza Popakula oraz film Łowy w reż. Mateusza Jarmulskiego (2019);
Anna Kępińska i Maciej Kubicki (Telemark), za film Over the Limit w reż. Marty Prus (2018);
Anna Gawlita (Kijora Film), za filmy Opera o Polsce w reż. Piotra Stasika oraz Festiwal w reż. Tomasza Wolskiego i Anny Gawlity (2017);
Agnieszka Wasiak (Lava Films) za film 21 x Nowy Jork w reż. Piotra Stasika (2016);
Zbigniew Domagalski (Studio Filmowe Kalejdoskop) za film Mów mi Marianna w reż. Karoliny Bielawskiej (2015);
Joanna Szymańska (Wajda Studio) za film Mleczny Brat (2014).