04.05.2025
3 maja, podczas Gali Nagród 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, po raz jedenasty wręczono Nagrody KIPA za Najlepszy Debiut Producencki. Tegoroczna edycja dotyczyła produkcji zrealizowanych w 2024 roku. Partnerem i fundatorem tegorocznej Nagrody jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Nagroda została zainicjowana przez Sekcję Młodych Producentów KIPA w 2014 roku. Jej celem jest uhonorowanie przedstawicieli nowego pokolenia profesjonalistów filmowych. To jedyne w Polsce wyróżnienie branży audiowizualnej przyznawane producentom, którzy w roli producenta wiodącego zrealizowali swój pierwszy lub drugi pełnometrażowy film fabularny.
Nagrody wręczyła Prezes KIPA Irena Strzałkowska, Joanna Tatko Przewodnicząca Sekcji Młodych Producentów KIPA wraz z Danielem Witowskim Kierownikiem Działu Komunikacji Medialnej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Kapituła zdecydowała o przyznaniu nagrody trojgu młodym producentom, którzy zrealizowali filmy w 2024 roku.
Nagroda główna trafiła do Marii Leźnickiej i Marcina Kupieckiego za produkcję filmu „Sezony”.
Wartość nagrody głównej wynosi 50 tys. zł.
Wręczając nagrodę, Kapituła podkreśliła, że „Sezony” to rezultat długotrwałej, świadomej i konsekwentnej pracy producenckiej, prowadzonej z wyjątkową dojrzałością mimo debiutanckiego zespołu. Twórcy z powodzeniem przeprowadzili projekt przez wszystkie etapy produkcji – od developmentu, przez realizację, aż po promocję – wykazując się przy tym strategicznym myśleniem i elastycznością w obliczu wyzwań. Kapituła szczególnie doceniła ich umiejętność budowania profesjonalnych relacji oraz pozyskiwania znaczących partnerów branżowych, co stanowi ważny krok w ich dalszej karierze. Jednocześnie wyraziła przekonanie, że przed tymi producentami jeszcze wiele ciekawych i wartościowych projektów.
Wyróżnienie otrzymał Maks Sikora za produkcję filmu „Smok Diplodok”.
Wartość wyróżnienia wynosi 10 tys. zł.
Przyznając wyróżnienie, Kapituła zwróciła uwagę, że „Smok Diplodok” to projekt realizowany przez wiele lat, wymagający od producenta ogromnej determinacji i konsekwencji w pozyskiwaniu partnerów oraz zamykaniu finansowania. W tym długofalowym procesie udało się nawiązać współpracę z międzynarodowymi koproducentami, co świadczy o wysokim poziomie profesjonalizmu i zaangażowania twórców. Kapituła podkreśliła również, że produkcja animacji skierowanej do młodej widowni to szczególne wyzwanie – niezwykle istotne z perspektywy budowania nowych pokoleń odbiorców polskiego kina.
Laureatów tegorocznej edycji wyłoniła Kapituła w składzie:
Irena Strzałkowska (Prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych), Marta Galińska-Łukaszewicz (p.o. Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych, Polski Instytut Sztuki Filmowej), Mariusz Włodarski (producent, Lava Films), Anna Hardasiewicz (Menadżer ds. PR, Puzzle PR), Weronika Czołnowska (producentka, Head of Industry Międzynarodowego Festiwalu BNP Paribas Nowe Horyzonty) oraz Joanna Tatko (producentka, Balans Sp. z o.o., Przewodnicząca Sekcji Młodych Producentów KIPA).
Dotychczasowymi laureatkami i laureatami Nagrody KIPA za Najlepszy Debiut Producencki zostali:
Piotr Grawender oraz Maciej Hamel za produkcję filmu Skąd dokąd, 2023
Maria Krauss za produkcję filmu Twarze Agaty, 2023
Jakub Mróz za produkcję filmu Słoń, 2022
Łukasz Kowalski i Anna Mazerant za produkcję filmu Lombard, 2022
Marta Szarzyńska za film Piosenki o miłości, 2021
Daria Maślona za film Ucieczka na srebrny glob, 2021
Maciej Ostatek za film Skandal. Ewenement Molesty, 2020
Anna Wereda za film Amatorzy, 2020
Marta Habior za film Słodki koniec dnia, 2019
Jarosław Sawko za film Another Day of Life/Jeszcze dzień życia, 2018
Małgorzata Wabińska za film Diagnosis, 2018
Jan Kwieciński za film Atak paniki, 2017
Małgorzata Zacharko za film Książę i dybuk, 2017
Zuzanna Król i Anna Zamecka za film Komunia, 2016
Leszek Bodzak za film Carte Blanche, 2015
Agnieszka Dziedzic i Jakub Burakiewicz za film Małe stłuczki, 2014
Olga Bieniek i Mirosław Pepke za film Układ zamknięty, 2013