26.11.2021

Alicja Grawon-Jaksik Prezeska KIPA wybrana do zarządu CEPI (European Audiovisual Production)

CEPI (European Audiovisual Production) to największa, międzynarodowa organizacja, która skupia krajowe stowarzyszenia niezależnych producentów z całej Europy. 25 listopada, w Madrycie członkowie CEPI wybrali nowe władze. Prezeską zarządu została Susana Gato, szefowa APIT w Portugalii, a Jerome Dechesne z USPA we Francji został wybrany na skarbnika.

Po raz pierwszy w zarządzie CEPI, zasiada reprezentant Polski, Alicja Grawon-Jaksik, Prezeska Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Dla polskich producentów, to bardzo ważne, by aktywnie włączyć się w międzynarodowy dialog dotyczący zmian na rynku audiowizualnym. Dążymy do tego, żeby działania na poziomie europejskim uwzględniały perspektywę i dobro polskiego sektora. Chcemy również tworzyć strategiczne alianse we wspólnej sprawie, jaką jest przyszłość wszystkich niezależnych producentów w Europie. To szczególnie ważne zwłaszcza w obliczu coraz silniejszej pozycji platform streamingowych. Czas, w którym mogliśmy koncentrować się tylko na rodzimym rynku, już się skończył. Dziś potrzebujemy mocnej reprezentacji międzynarodowej i cieszę się, że KIPA jest partnerem w najważniejszych organizacjach międzynarodowych (CEPI, FIAPF, DEA, EPC). Liczę, że będziemy tu realnym wsparciem” – mówi Alicja Grawon-Jaksik.

Pozostali członkowie zarządu to: Filip Bobinski (APA, Czechy), Monique Goeschl (FAMA, Austria), Soren Jorgensen (Pro-f, Dania), Mario Mauri (APA, Włochy) i Anthony Muldoon (SPI, Irlandia), An Jacobs (VOFTP, Belgia), Emmanuelle Mauger (SPI, Francja) oraz Chiara Sbarigia (APA, Włochy).

Susana Gato, prezeska CEPI: „Towarzyszenie niezależnym producentom audiowizualnym w szybko zmieniającym się krajobrazie, którego wszyscy doświadczamy, jest priorytetem CEPI. Niezależni producenci są kluczowym elementem ekosystemu audiowizualnego. Musimy zapewnić, aby mogli korzystać z odpowiednich narzędzi i środowiska, aby wspierać ich na tym stanowisku i podczas pracy z resztą ekosystemu. CEPI pozwala, aby nasz głos był obecny i słyszany w Brukseli, zwłaszcza w czasach ważnych wydarzeń politycznych i ewolucji cyfrowej. Z niecierpliwością czekam na kontynuację tej pracy przy wsparciu całego zarządu i witam zarówno KIPA z Polski, jak i SPI z Francji jako nowych członków zarządu.”

Nowy zarząd posiada mandat na kolejne 2 lata.

od lewej: Jerome Dechesne (USPA, Francja), Soren Jorgensen (Pro-f, Dania), Susana Gato (APIT, Portugalia), Filip Bobinski (APA, Czechy), Emmanuelle Mauger (SPI, Francja), Alicja Grawon-Jaksik (KIPA, Polska).
—-

O CEPI:

Działalność CEPI opiera się na czterech priorytetach:

  • wsparciu niezależnych producentów w zmieniającym się otoczeniu biznesowym i prawnym,
  • zachęcaniu podmiotów publicznych i prywatnych do budowania instrumentów finansowania i wspierania produkcji audiowizualnej,
  • ochronie praw własności intelektualnej,
  • promowaniu działań w obszarze odpowiedzialnej i zrównoważonej produkcji audiowizualnej.

CEPI angażuje się w konsultacje projektów regulacji na poziomie Unii Europejskiej, przedstawiając stanowisko środowiska producenckiego Komisji Europejskiej oraz Parlamentowi Europejskiemu, a następnie koordynując obieg informacji o procesie implementacji aktów prawa unijnego do krajowych porządków prawnych. Na bieżącej agendzie legislacyjnej CEPI znajdują się m.in.:

  • implementacja nowelizacji Dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych (AVMSD),
  • implementacja Dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym (DSM),
  • prace nad przyjęciem Rozporządzenia unijnego ws. usług cyfrowych (DSA),
  • prace nad ukształtowaniem nowej definicji europejskiego utworu audiowizualnego,
  • zachowanie niezbędnych warunków prawnych umożliwiających niezakłócone funkcjonowanie modeli biznesowych na rynku filmowym w warunkach jednolitego rynku, w tym zasady terytorialności, przy jednoczesnym stworzeniu bodźców dla jak najbardziej powszechnego dostępu do utworów audiowizualnych.

CEPI bierze również aktywny udział w przygotowaniu wdrożenia Media and Audiovisual Action Plan – agendy Komisji Europejskiej służącej odbudowaniu europejskiego sektora audiowizualnego po pandemii, a także uczestniczy w projektach sektorowych związanych m.in. z oceną ryzyka realizacji projektów audiowizualnych (OiRA),  wdrożeniem standardów zrównoważonej produkcji audiowizualnej w państwach członkowskich UE, standaryzacją wymogów związanych z umiejętnościami w obszarze zawodów filmowych (Skills) oraz wsparciem innowacji i budowania zasobów wiedzy w sektorach kreatywnych (KIC).

 

 

KIPA