21.04.2022

Światowy Dzień Własności Intelektualnej – Konferencja Stowarzyszenia Kreatywna Polska 25.04

Z okazji obchodów Światowego Dnia Własności Intelektualnej (26 kwietnia) Stowarzyszenie Kreatywna Polska, zaprasza do wzięcia udziału w konferencji pt: „sPrawni w Internecie – jak budować Internet fair play”. Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia 2022 r. w godz. 11:00 – 15:15  w Służewskim Domu Kultury  (sala widowiskowa).

Środowiska kreatywne nieustannie borykają się z wyzwaniami związanymi z obrotem twórczością w Internecie i otoczeniem prawnym niedostosowanym do rozwoju nowych technologii. Pandemia COVID-19, która zamknęła nas w domach pokazała jak ważnym medium jest Internet. Również dla przemysłów kreatywnych, które straciły wiele ze źródeł przychodu. Pokazała jak bardzo potrzebne są odpowiednie regulacje, które pozwolą na zrównoważony obrót dobrami kultury, wspomogą legalne źródła i zahamują internetowe piractwo.

Kluczowe tematy konferencji to: prawa człowieka w Internecie, prawo autorskie w cyfrowej rzeczywistości, finansowanie twórczości i rola NFT, narzędzia wprowadzone dyrektywą w sprawie praw autorskich i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz prace nad aktem o usługach cyfrowych (Digital Services Act).

Zachęcamy do potwierdzania udziału w konferencji pod adresem: kontakt@kreatywnapolska.pl

Program konferencji:

11:00 – 11:15 OTWARCIE – Prezes Stowarzyszenia Kreatywna Polska Jerzy Kornowicz – o procesie tworzenia i systemie wspierania tworzenia – po co twórcom pieniądze, o możliwościach finansowania twórczości, o roli twórców, wydawców, producentów, ozz-ów, dystrybutorów i odbiorców/użytkowników treści autorskich w Internecie.

11:15 – 12:00 PRAWA TWÓRCY PRAWAMI CZŁOWIEKA? Czy istnieje konflikt między ochroną własności intelektualnej, prawem dostępu do kultury i prawem do wolności słowa? O wzajemnym poszanowaniu praw, o wolności słowa, ochronie wizerunku, przemocy i mowie nienawiści (hejt), fake newsach – jakie wartości zasługują na ochronę? O konflikcie wartości, o tym kim są „użytkownicy Internetu”, o prawach internautów do pełnej swobody korzystania z treści internetowych, a prawach twórców i artystów wykonawców (prawa autorskie i pokrewne) do wynagrodzenia.

PANELIŚCI: Mirosław Wróblewski – Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Jan Młotkowski – Wiceprezes SKP, Ludmiła Mitręga – fotoreporterka, Lanberry – piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. MODERATOR: Cezary Szymanek – redaktor naczelny rp.pl.

12:00 – 12:45 BEZPIECZEŃSTWO TWORZENIA, czyli jak żyć z twórczości. O tym, kim jest twórca, o systemie ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych, o tantiemach, formach zatrudnienia, organizacjach twórczych, możliwościach egzekwowania praw autorskich i praw pokrewnych. Także o tym, że twórcy powinni móc godnie żyć i otrzymywać właściwe wynagrodzenie za swoją pracę.

PANELIŚCI: mec. Oskar Tułodziecki – członek założyciel Stowarzyszenia Kreatywna Polska,  partner Kancelarii DWF, mec. Jacek Wojtaś – twórca animator, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL, Agnieszka Nowak-Komorowska – manager ds. PLR i dofinansowań SAiW Copyright Polska, Maciej Zieliński – kompozytor, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Muzyków RP. MODERATOR: Adam Suprynowicz – redaktor w piśmie Ruch Muzyczny.

12:45 – 13:15 przerwa kawowa

13:15 – 14:15 BEZPIECZEŃSTWO INWESTOWANIA – przedsiębiorczość artystyczna, zarządzanie karierą. O finansowaniu twórców przez prywatne podmioty (Patronite, zrzutka.pl). O przedsiębiorczości artystów, zarządzaniu karierą – o wyzwaniach i możliwościach. NFT – czy  krótkotrwały trend czy przyszłość obrotu twórczością. O zabezpieczeniach i trwałości NFT. NFT a prawo własności intelektualnej. NFT w twórczości muzycznej.

PANELIŚCI: Magdalena Chołyst – coach artystów,  edukatorka, projektantka procesów, twórczyni pracowni Artist in Bloom, Tarik Hachoud – Prezes Zarządu agencji talentowej Match&Spark, dr Damian Flisak – Head of Public Affairs RASP, Michał Zaborowski – malarz. MODERATOR: Cezary Szymanek redaktor naczelny rp.pl.

14:15 – 15:00 KULTURA W INTERNECIE – JAK PRAWO MOŻE WSPIERAĆ TWORZENIE? Jak dostosować prawo autorskie do istniejącej rzeczywistości, żeby budować polską kulturę w Internecie. Jak wspierać twórców obecnych w Internecie. Jak identyfikować obszary w prawie wymagające poprawy i jakie są możliwe rozwiązania.  Jak pozytywnie może zmienić się rzeczywistość po implementowaniu Dyrektywy w sprawie praw autorskich na JRC.

O stratach w gospodarce spowodowanej pandemią i nie tylko, niepewności prowadzenia biznesu w Internecie, o tym przez co traci się potencjalne przychody z inwestycji na rynku własności intelektualnej. Co tracimy na braku odpowiednich narzędzi prawnych. O braku implementacji art. 8.3 Dyrektywy InfoSoc, o Dyrektywie w sprawie praw autorskich i pokrewnych na Jednolitym Rynku Cyfrowym DSA – o mechanizmach notice-and-take-down i notice-and-stay-down, o narzędziach follow-the-money, o mechanizmach Dyrektywy DSM.

PANELIŚCI: Stanisław Trzciński – kulturoznawca, Prezes Zarządu STX Music Solutions, przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych. MODERATOR: Sylwia Czubkowska redaktor naczelna Spidersweb.pl.

15:00 -15:15 ZAMKNIĘCIE KONFERENCJI – Prezes SKP Jerzy Kornowicz

KIPA