18.05.2022

Irena Strzałkowska odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury

Irena Strzałkowska, producentka filmowa i Członkini Honorowa Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, została odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury w randze Oficera przez Ministra Kultury i Środków Przekazu Republiki Francuskiej. Ceremonia wręczenia insygniów orderu odbędzie się w rezydencji Ambasadora Francji 18 maja. Wraz z panią Ireną Strzałkowską order w randze Kawalera otrzyma Jan Komasa, polski reżyser filmowy.

Order Sztuki i Literatury to francuskie odznaczenie honorowe, zarządzane przez Ministra Kultury i Środków Przekazu Republiki francuskiej, które nagradza „osoby, które wyróżniły się swoją twórczością na polu artystycznym lub literackim lub wkładem, jaki wniosły we wpływy sztuki i literatury we Francji i na świecie”. Order został ustanowiony w 1957 roku, a za jego prekursora uznaje się wręczany od 1469 r. aż do 1830 r. Order Saint-Michel, którym uhonorowano wielu artystów, architektów, kolekcjonerów i literatów francuskich. Wśród polskich filmowców odznaczenie to zostało wręczone m.in. Krzysztofowi Kieślowskiemu, Andrzejowi Wajdzie, Krzysztofowi Zanussiemu i Andrzejowi Żuławskiemu. Niezwykle rzadko wyróżniani są tym odznaczeniem producenci filmowi.

Irena Strzałkowska od wielu lat związana jest z polską kinematografią, nazwana poetycko przez Łukasza Maciejewskiego „kolorową eminencją polskiego kina”, co oddaje jej charyzmę i poświęcenie związane z promocją polskiego kina na arenie międzynarodowej. W latach 80-tych odpowiadała za promocję polskiego filmu za granicą w Biurze Komitetu Kinematografii, skąd następnie trafiła do Studia Filmowego „Tor”, dzięki czemu wiele polskich filmów mogło zostać zrealizowanych w koprodukcji z krajami Europy Zachodniej. Od 1991 roku związana była z Funduszem Eurimages, gdzie jako polski reprezentant wywalczyła wsparcie finansowe dla czołówki polskiego filmu, w tym „IdY” i „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego, „Essential Killing” i „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Pokotu” Agnieszki Holland”, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak oraz „Fugi” Agnieszki Smoczyńskiej.

Gratulujemy!

I traktujemy to wyróżnienie jako znaczące dla branży producentów.

KIPA