30.05.2023

Nagroda dla najlepszego polskiego producenta filmów krótkometrażowych i dokumentalnych KFF

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych wraz z firmami producenckimi ATM Grupa oraz FDR Studio ufundowały Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Producenta Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych, która po raz dwunasty zostanie wręczona podczas 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, odbywającego się  w dniach od 29 maja do 4 czerwca w Krakowie.

Nagroda ustanowiona przez KIPA w 2012 roku honoruje producenta wyróżniającego się wyjątkowym wkładem indywidualnego starania o kształt i powodzenie projektu filmowego, odznaczającego się wysoką etyką zawodową oraz odpowiedzialnością za powodzenie całego procesu powstawania projektu filmowego w jego warstwie kreatywnej i organizacyjnej. Podczas wyboru laureata nagrody brane są pod uwagę treść samego filmu, ale także sposób pracy i wysiłek producenta na rzecz powstania wartościowego projektu filmowego i jego późniejszej dystrybucji.

Laureata nagrody poznamy 3 czerwca w Krakowie podczas ceremonii wręczenia nagród w ramach Gali Finałowej 63. KFF. Zostanie on wybrany spośród rekomendacji poszczególnych składów Jury festiwalu. Wartość nagrody to 15 tys. złotych, z czego 8 tys. zł to nagroda pieniężna, a 7 tys. zł to wartość usług postprodukcyjnych przy kolejnym projekcie filmowym laureata.

Nagroda producencka na KFF jest jedną z trzech nagród dla producentów filmowych, w proces przyznawania których zaangażowana jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych obok Nagrody KIPA za Debiut Producencki oraz Nagrody Klimatyczny Film.

Cieszymy się, że po raz 12. możemy ufundować Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Producenta Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, polskiego festiwalu filmowego o najdłuższej tradycji, mającego przywilej kwalifikowania do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz amerykańskich Oskarów w kategoriach krótkometrażowych oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Nagroda producencka na KFF pozwala docenić przez KIPA najzdolniejsze producentki i producentów zajmujących się niefabularnymi formami filmowymi oraz krótkim metrażem. Wyróżnienie to traktujemy jako niezmiernie istotne dla podkreślenia roli producenta w pracy filmowego zespołu twórczego i jego wkładu w ostateczny kształt filmu. – mówi Irena Strzałkowska, Prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Dotychczasowymi laureatkami i laureatami Nagrody dla Najlepszego Polskiego Producenta Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych są:

  • 2022 – Agata Szymańska i Magdalena Kamińska (Balapolis) za film Syndrom Hamleta w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego
  • 2021 – Piotr Kobus i Agnieszka Drewno (Mañana) za film Spacer z Aniołami
  • 2020 – Mikołaj Pokromski i Aldona Pokromska (Pokromski Studio) za film Wieloryb z Lorino w reż. Macieja Cuske
  • 2019 – Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek (Animoon), za film Acid Rain w reż. Tomasza Popakula oraz film Łowy w reż. Mateusza Jarmulskiego
  • 2018 – Anna Kępińska i Maciej Kubicki (Telemark), za film Over the Limit w reż. Marty Prus
  • 2017 – Anna Gawlita (Kijora Film), za filmy Opera o Polsce w reż. Piotra Stasika oraz Festiwal w reż. Tomasza Wolskiego i Anny Gawlity
  • 2016 – Agnieszka Wasiak (Lava Films) za film 21 x Nowy Jork w reż. Piotra Stasika
  • 2015 – Zbigniew Domagalski (Studio Filmowe Kalejdoskop) za film Mów mi Marianna w reż. Karoliny Bielawskiej
  • 2014 – Joanna Szymańska (Wajda Studio) za film Mleczny Brat w reż. Vahrama Mkhitaryana
  • 2013 – Piotr Kielar (Lifetime Productions) za film Miłość w reż. Filipa Dzierżawskiego
  • 2012 – Piotr Furmankiewicz (FUMI Studio) za film Drwal w reż. Pawła Dębskiego

 

KIPA