02.09.2017

ANIMARKT 2017 – fokus na koprodukcje i jeszcze więcej spotkań z mistrzami

Koprodukcje na rynku animacji to temat przewodni tegorocznej edycji ANIMARKT (Łódź, 2-6 października) – wydarzenia dla studentów i profesjonalistów związanych z branżą animacji. Panelom dyskusyjnym i prezentacjom nowych projektów będą towarzyszyć spotkania z doświadczonymi praktykami: m.in. o oświetleniu w filmie lalkowym, stawianiu pierwszych kroków w zawodzie animatora, a także bezpłatne profesjonalne warsztaty animacji lalkowej.

 

Na ANIMARKT przyjadą wysokiej klasy praktycy z wieloletnim doświadczeniem w pracy przy produkcji filmów animowanych: Kim Keukeleire – reżyser animacji i animator przy filmach Tima Burtona i Wesa Andersona, Tim Allen – animator zaangażowany w produkcję nagrodzonej Oscarem animacji „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton, Wim Vanacker – scenarzysta, reżyser, konsultant scenariuszowy i kierownik projektu European Short Pitch, Nancy Denney-Phelps – historyk animacji i dziennikarka współpracująca z prestiżowym serwisem Animation World Network (awn.com), Peter Gottschalk – producent reprezentujący europejski kanał kulturalny ARTE i wielu innych. W wydarzeniu realizowanym we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej wezmą udział także zagraniczni i krajowi producenci filmowi, dystrybutorzy, przedstawiciele nadawców telewizyjnych (m.in. Ceska Televize) i instytucji zajmujących się filmem (m.in. SPPA – Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji) oraz twórcy animacji z całej Europy.

– Jednym z istotnych celów ANIMARKT jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dobrych praktyk zarówno między profesjonalistami z różnych krajów, jak i zapewnienie warunków do tego, aby praktycy z wieloletnim stażem dzielili się swoją wiedzą z tymi, którzy w animacji dopiero stawiają pierwsze kroki – mówi Agnieszka Kowalewska-Skowron, współorganizatorka wydarzenia z MOMAKIN. – Aby to osiągnąć, program ANIMARKT podzieliliśmy na trzy sekcje: ANIMARKT TALKS – obejmującą panel dyskusyjny, prezentacje case study, ANIMARKT MASTERS – spotkania i warsztaty z najwyższej klasy praktykami, mające na celu profesjonalizację branży oraz ANIMARKT PITCHING – sesje treningowe i konkurs dla twórców krótkometrażowych filmów lalkowych.

 

ANIMARKT TALKS – ABC koprodukcji 

Tematem przewodnim sekcji ANIMARKT TALKS będą w tym roku koprodukcje na rynku animacji. W panelu dyskusyjnym o wyzwaniach związanych z koprodukcjami i pułapkach, jakie mogą czyhać na producentów będą rozmawiać między innymi: Vladimír Lhoták z Fresh Films, producent czesko-francusko-niemieckiego pełnometrażowego filmu lalkowego „Even Mice Belong in Heaven”, a także Katarzyna Gromadzka z MOMAKIN, koordynująca pracę polskich artystów plastyków realizujących m.in. lalki animacyjne do powstającego w Meksyku filmu pełnometrażowego.

Temat koprodukcji będzie obecny również w prezentacjach wybranych projektów. Piotr Szczepanowicz – reżyser, scenarzysta i producent filmów animowanych oraz Zofia Jaroszuk – producent i kierownik produkcji ze studia Animoon przedstawią case study pełnometrażowego filmu lalkowego „Magiczna Gwiazdka Muminków”, który swoją kinową premierę będzie mieć w grudniu br. Film powstał jako koprodukcja fińskiego studia FilmKompaniett Alpha oraz polskiego studia Animoon.

– Realizowanie filmu we współpracy z innym podmiotem, zwłaszcza zagranicznym, często wymaga kompromisów. Na przykładzie realnych projektów chcemy pokazać producentom i twórcom, jak można sprostać różnym wyzwaniom – dodaje Agnieszka Kowalewska-Skowron.

W ramach ANIMARKT TALKS odbędą się również indywidualne spotkania z dystrybutorami, agentami sprzedaży, producentami i przedstawicielami nadawców. Wśród gości znajdą się reprezentanci m.in.: ARTE, nc+, TVP, Telewizji Puls, Seve Films, Artcam, National Film and Television School.

ANIMARKT MASTERS – mistrzowskie korepetycje

Z myślą o studentach i osobach rozpoczynających pracę przy produkcji filmów lalkowych odbędą się spotkania i warsztaty z wybitnymi praktykami. Zaangażowana w produkcję filmu „Nazywam się Cukinia” Kim Keukeleire, reżyserka animacji i animatorka lalkowa, w swoim wystąpieniu przybliży uczestnikom kulisy pracy w branży animacyjnej, podpierając się olbrzymim doświadczeniem podpowie jak skutecznie rozwijać swoją karierę i zdobywać angaże w największych europejskich produkcjach. Na spotkaniu nie zabraknie wskazówek, jak współpracuje się z różnymi reżyserami oraz jak ona sama działa na planie jako reżyser animacji. Bardzo praktyczny charakter będzie miało również spotkanie z Maciejem Bedykiem, który opowie o roli oświetlenia na planie animacji lalkowej i pokaże, jakich błędów można uniknąć.

Jeszcze do 15 września trwa rekrutacja kandydatów na bezpłatne spersonalizowane warsztaty animacji lalkowej, które poprowadzi Tim Allen – animator z blisko 20-letnim stażem pracy na planach filmowych. W zajęciach będzie mogło wziąć udział 7 osób. Ich wyboru spośród wszystkich kandydatów dokona Tim Allen, a następnie dla każdego z uczestników opracuje on indywidualny zestaw ćwiczeń – tak, aby pracować nad tymi umiejętnościami, które tego najbardziej wymagają. Aby zgłosić swoje zainteresowanie udziałem w warsztatach wystarczy wypełnić formularz aplikacyjny i dołączyć do niego link do materiału wideo, prezentującego efekty swojej pracy jako animator (link do formularza na: www.animarkt.pl).

 

ANIMARKT PITCHING – treningi i walka o nagrody

Projekty krótkometrażowych animacji i telewizyjnych odcinków specjalnych realizowanych

w technice lalkowej mogą wziąć udział w pitchingu organizowanym po raz pierwszy w trakcie wydarzenia ANIMARKT. Uczestnicy konkursu, poza szansą na zdobycie nagród i zainteresowaniem swoim projektem międzynarodowych producentów i nadawców telewizyjnych, wezmą także udział w dwóch sesjach treningowych.

Sesja scenariuszowa z Wimem Vanackerem, producentem i scenarzystą, będzie miała charakter indywidualnych spotkań skoncentrowanych na projekcie danego uczestnika. Z kolei historyk animacji i dziennikarka Nancy Denney-Phelps, współpracująca z prestiżowym serwisem AWN.com, poprowadzi sesję treningową mającą na celu udoskonalenie umiejętności prezentowania projektów.

W pitchingu ANIMARKT mogą wziąć udział twórcy projektów animacji krótkometrażowych na etapie developmentu z całego świata, których czas trwania nie przekroczy 25 minut, a przynajmniej 80 proc. filmu zostanie wykonane w technice animacji lalkowej. Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń znajdują się na stronie: www.animarkt.pl. W jury pitchingu zasiądą: Véronique Encrenaz (szefowa projektów targów MIFA), Bartosz Kędzierski (reżyser filmów animowanych), Barbara Johansonova (producentka Ceska Televize). Organizatorzy na zgłoszenia czekają do 31 sierpnia.

Nagrodami w pitchingu ANIMARKT będą: aport rzeczowy Centrum Technologii Audiowizualnych w wysokości 60 tys. zł, 30 tys. zł i 20 tys. zł, licencja programu Dragonframe 4 wraz z kontrolerem Bluetooth, a także Nagroda specjalna Ale kino+ – zakupienie praw do emisji na antenie kanału Ale kino+ filmu zrealizowanego na podstawie wybranego projektu prezentowanego w czasie pitchingu oraz akredytacja na przyszłoroczne targi MIFA.

Organizatorem ANIMARKT jest MOMAKIN (www.momakin.pl) – wielozadaniowy podmiot działający na rzecz popularyzacji i upowszechniania animacji oraz wspierania jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej, a współorganizatorami: Łódzki Dom Kultury oraz Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia, które zostało ponadto fundatorem trzech głównych nagród dla laureatów pitchingu. ANIMARKT jest dofinansowany przez Fundusz Wyszehradzki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród partnerów wydarzenia znajdują się: Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, EC1 Łódź Miasto Kultury w Łodzi, Animánie z Czech, Fool Moon ze Słowacji, PRIMANIMA World Festival of First Animations z Węgier, kanał Ale kino+, Dragonframe. Honorowy patronat nad ANIMARKT objął Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wydarzeniu patronują także: Film Commission Poland, SPPA, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Legalna Kultura.

Dodatkowych informacji udziela:

Iwona Buchcic, i.buchcic@momakin.pl, +48 502 598 925

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!