30.05.2023

KIPA na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym

28 maja rozpoczął się 63. Krakowski Festiwal Filmowy. W tym roku w programie znajdzie się ponad 190 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich, a festiwal odbędzie się w kinach (od 28 maja do 4 czerwca) i w Internecie na platformie KFF VOD (od 2 do 18 czerwca). Filmy zostaną zaprezentowane w 4 konkursach: 3 międzynarodowych (dokumentalny, krótkometrażowy i DocFilmMusic), w konkursie polskim oraz w licznych cyklach pozakonkursowych i pokazach specjalnych.

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF oraz znajduje się na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach oraz kwalifikuje do nagród BAFTA w kategoriach krótkometrażowych.

W tym roku szczególnie zapraszamy Was na następujące wydarzenia, których KIPA jest współorganizatorem:

  • 31.05 (środa) o godz. 18:00 w Auli ASP – odbędzie się debata w ramach cyklu KFF Talks pt. Czy sztuka ocali planetę? Rozmowę z udziałem: Michaela Dudoka de Wita, reżysera i scenarzysty filmów animowanych oraz ilustratora książek, laureata nagrody Smok Smoków 2023 za wkład w rozwój światowej animacji; Margareth Olin, norweskiej reżyserki filmów dokumentalnych m.in. filmu otwarcia 63. KFF, Pieśni ziemi, Jagody Szelc, reżyserki filmowej i teatralnej poprowadzi Alex Leszczyńska. Wydarzenie zostało zaprogramowane wraz grupą Film dla Klimatu. Debata będzie koncentrować się wokół następujących pytań: Czy kryzys ekologiczny to kryzys wyobraźni? Czy umiemy opowiadać o kryzysie klimatycznym bez straszenia, ale motywując i inspirując? Czy sztuka może uratować Naturę? A także, czego dowiadujemy się o Naturze oraz o nas samych oglądając filmy gości panelu?
  • 1.06 (czwartek) w godz. 14:00-15:30, w Pałacu Potockich – odbędzie się Polish-Spanish Coproduction Roundtable, w którym wezmą udział hiszpańscy i polscy producenci filmów dokumentalnych i fabularnych. Spotkaniu towarzyszyć będzie roboczy lunch. W ramach spotkania zostaną przedstawione projekty filmów z potencjałem na polsko-hiszpańską koprodukcję oraz prezentacje poszczególnych producentów. Są dostępne jeszcze 3 miejsca last minute dla obserwatorów. W razie zainteresowania prosimy o kontakt z Dyrektorem KIPA, Maciejem Dydo na mail maciej.dydo@kipa.pl
  • 2.06 (piątek) w godz. 14:30-16:30, w Pałacu Potockich – zapraszamy na spotkanie New Narratives (&) XR.  Jest to pierwsze spotkanie producentów i twórców z obszaru mediów immersyjnych zorganizowane przez członków Sekcji Nowe Narracje KIPA. Podczas paneli wymienią się doświadczeniami oraz opowiedzą o wyzwaniach napotkanych w ramach realizacji swoich projektów VR-owych. W drugiej części spotkania usłyszymy o procesie i roli kreatywnych producentów oraz nawiązywaniu nowych relacji w polu działania z instytucjami finansującymi. Prelekcję w tej materii wygłosi dr Marta Materska-Samek z Instytutu Kultury UJ, Dyrektorka ds. edukacji z EIT Culture & Creativity, a uzupełni ją wywiad z Łukaszem Alwastem, managerem Everdome.io, dotyczący współpracy producentów z Metaverse, który poprowadzi Marta Szarzyńska z Kinhouse Studio.
  • od 29 maja do 2 czerwca w godz. 12:00-19:00 w Pałacu Potockich – organizowanego po raz pierwszy w ramach KFF Przeglądu doświadczeń Virtual Reality, za który odpowiada Sekcja Nowych Narracji KIPA przy udziale VN LAB, jednostki Szkoły Filmowej w Łodzi. W ramach przeglądu można obejrzeć doświadczenia docenione już na całym świecie, w tym:
    1. prezentowany na festiwalu Sundance wirtualny erotyczny poemat Noccc Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak;
    2. nagradzany na najważniejszych imprezach VR na świecie, poruszający dokument Joanny Popińskiej, The Choice;
    3. Kosmogonik Pawła Szarzyńskiego, pierwsze doświadczenie VR na podstawie opowiadania Uranowe uszy Stanisława Lema;
    4. Umarłe miasto Krzysztofa Grudzińskiego, narracyjne doświadczenie oparte o poetycki tekst libretta Ericha Wolfganga Korngolda;
    5. Self Patryka Jordanowicza i Tadeusza Chudego, który jest doświadczeniem budzącym w odbiorcy emocje zbliżone do stanu osób dotkniętych chorobami psychicznymi;
    6. Przestrzeń zamknięta Hany Umedy, próba skonfrontowania się z niejednoznaczną pozycją współcześnie uprawianego tradycyjnego japońskiego tańca jiutamai.
  • 3 czerwca (sobota) w godz. 11.00-14:30 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (MOS1) – weźmiemy udział w Spotkaniu Filmowców. Panele dokumentu i animacji. W panelu poświęconym animacji weźmie udział Paulina Zacharek, Członkini Zarządu KIPA, która przedstawi rezultaty projektu badawczego w postaci dokumentu pn. Krajowa Strategia Rozwoju Szkolnictwa Branżowego dla Przemysłów Animacji Filmowej i Efektów Specjalnych.
  • 3 czerwca (sobota) o godz. 20:00 w Kinie Kijów podczas Gali Finałowej 63. KFF – zostanie wręczona po raz 12-y Nagroda dla Najlepszego Polskiego Producenta Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych, ufundowana w tym roku przez KIPA, ATM Grupa i FDR Studio. 

Serdecznie zapraszamy!

KIPA