14.03.2020

Koronawirus – komunikat dla członków

Drodzy Producenci

Sytuacja epidemiczna wywołana wystąpieniem i szybkim wzrostem w Polsce zachorowań na COVID-19 oraz związane z nią decyzje organów państwowych mają bezpośredni wpływ na rynek audiowizualny i działalność producentów filmowych, serialowych oraz reklamowych – czyli na Was, naszych członków.

Jako Zarząd KIPA, chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów, łącząc przy tym różny profil Waszej działalności.

Decyzja Rady Ministrów z 11 Marca b.r. o zamknięciu szkół i innych instytucji publicznych, kulturalnych oraz wprowadzenie dwa dni temu przez Ministerstwo Zdrowia stanu zagrożenia  epidemicznego wprowadzającego m.in. zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, co do zasady nie uniemożliwiają prowadzenia prac produkcyjnych i pracy na planie zdjęciowym, natomiast zgodnie z doświadczeniem innych krajów europejskich sytuacja dotycząca obecności w kraju koronawirusa, jest rozwojowa i należy się spodziewać wzrostu liczby zachorowań w Polsce.

Warto zwrócić uwagę, że wspomniane rozporządzenie otwiera drogę do szybkiego wprowadzenia dalszych regulacji dotyczących m.in.: czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się, czasowego ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności, co może z dnia na dzień uniemożliwić prace produkcyjne.

Z uwagi na licznie wpływające do nas pytania o formalne ramy działania, zwracamy uwagę, że z prawnego punktu widzenia w obecnych okolicznościach organizacja planu zdjęciowego jest, przy zachowaniu odpowiednich zasad i środków bezpieczeństwa możliwa, choć pozostawiamy to pod rozwagę i bezwzględnie apelujemy o przestrzeganie komunikatów rządowych.

Z informacji, które uzyskaliśmy przez ostatnie dwa dni bezpośrednio od producentów wynika także, że większość produkcji przerwała zdjęcia lub zamknie je w przeciągu najbliższych kilku dni – w zależności od specyfiki produkcji (film, serial, reklama). W tym miejscu zaznaczamy także, że nie jest dostępne na rynku ubezpieczenie, które pokrywałoby straty wynikające ze zdarzeń będących konsekwencją epidemii i pandemii.

We wszystkich dostępnych na rynku polisach znajdują się wyłączenia tego typu szkód. Co ważne, szkody te nie muszą być związane z epidemiami i pandemiami w sposób bezpośredni, co w praktyce oznacza, że żadna strata wynikająca z bieżącej sytuacji epidemicznej nie zostanie objęta odszkodowaniem. Opóźnienia i komplikacje w pracach produkcyjnych związane z niepojawieniem się kluczowych aktorów, realizatorów, niedostępności obiektów zdjęciowych, zachorowania wśród członków ekip i inne są obecnie bardzo realne i coraz częstsze oraz nie są objęte ubezpieczeniami. Uznanie w obecnych okolicznościach tego typu zdarzeń za siłę wyższą także jest niejasne, wynikające z tego tytułu wątpliwości i ewentualne spory, będą mogły być rozstrzygane wyłącznie na drodze sądowej.

Kwestia ta była między innymi poruszana na spotkaniu 12.03.2020, zorganizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, który wykazując się dużym zrozumieniem dla trudnej sytuacji rynkowej i zaangażowaniem w poszukiwanie praktycznych rozwiązań oraz narzędzi poprawiających sytuacje firm na rynku, podjął się szeregu działań, m.in. na rzecz utworzenia funduszy ubezpieczeń dla branży filmowej. Jest to w naszej ocenie bardzo dobra inicjatywa, tak jak i inne pomysły pojawiające się podczas spotkania, którego dalszy ciąg ma być kontynuowany w formie prac grupy roboczej, analizującej branżowe skutki obecnej sytuacji.

Realizacja umów już zawartych wymaga adaptacji do zmieniających się okoliczności, otwartej komunikacji z partnerami i minimalizacji ryzyka poprzez odpowiednią organizację pracy zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Rozwoju przy zachowaniu najwyższych standardów higieny pracy, jeśli nie jest możliwe jej przerwanie.

Nawiązując do wskazówek, które pojawiły się podczas  prowadzonego 13.03.2020 przez nas wspólnie z jedną z kancelarii prawnych webinarium, rekomendujemy producentom rozszerzenie tych działań o:

  • przeprowadzenie wywiadu i zebranie oświadczeń dotyczących stanu zdrowia i przebywania członków ekip filmowych w ostatnim czasie za granicą,
  • zatrudnienie konsultantów medycznych na każdym planie zdjęciowym i bezwzględne stosowanie się do ich zaleceń,
  • zapewnienie na planach odpowiedniej ilości środków do mycia i dezynfekcji rąk i wprowadzenie przejrzystych zasad i instrukcji dotyczących ich stosowania,
  • redukcje ekip filmowych do niezbędnego minimum,
  • organizowanie castingów, podglądu dla klientów, prezentacji i kolaudacji w trybie on-line,
  • zapewnienie osobnego transportu dla członków ekip,
  • zrezygnowanie z samoobsługowych cateringów na rzecz jedzenia wydawanego na zamówienie wyłącznie na jednorazowych nakryciach,
  • zatrudnienie dodatkowych osób odpowiedzialnych za mycie i dezynfekowanie powierzchni.

Poza sytuacją prawną, bardzo istotna jest odpowiedzialność społeczna jaką pociąga za sobą wspólna praca ludzi w warunkach rozwoju epidemii. Stawką jest już nie tylko bezpieczeństwo naszych zespołów, współpracowników, twórców i ekip, ale także całego społeczeństwa. Przed nami czas próby, zachowajmy zdrowy rozsądek. Im bardziej restrykcyjnie będziemy trzymać się zasad przekazywanych nam przez agendy rządowe, tym szybciej możemy liczyć na powrót do normalnej pracy.

Jako organizacja branżowa uważnie śledzimy rozwój sytuacji. Kluczowe informacje będziemy udostępniać w kolejnych mailingach skierowanych do członków i innych przedstawicieli branży.

Jesteśmy w kontakcie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, który przedsięwziął szereg działań, europejskimi organizacjami branżowymi zrzeszającymi producentów audiowizualnych oraz z Klubem Producentów Reklamowych działającym przy Stowarzyszeniu Agencji Reklamowych, któremu dziękujemy za wszystkie odbyte w ostatnich dniach konsultacje.

Bez względu na specyfikę produkcji, w których specjalizują się nasze firmy – w filmach, serialach czy reklamie, we wspólnym interesie jest jak najszybsze unormowanie się sytuacji w branży i powrót do regularnych działań produkcyjnych. Dlatego minimalizacja ryzyka jest kluczowa, a wszelkie działania przyczyniające się do ograniczenia rozwoju epidemii w ciągu najbliższych dni i tygodni, będą działały pozytywnie na cały rynek, pozwalając sprawniej wrócić do regularnych prac.

Bardzo na to jako zarząd KIPA liczymy i pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

W imieniu Zarządu KIPA

Alicja Grawon – Jaksik

Prezes KIPA

 

 

KIPA