14.09.2023

LABORATORIUM ZIELONEJ PRODUKCJI AUDIOWIZUALNEJ – TRWAJĄ ZAPISY

Laboratorium zielonej produkcji audiowizualnej to druga edycja kompleksowego i jedynego dostępnego na polskim rynku cyklu szkoleń z zagadnień ekologicznej produkcji audiowizualnej, prowadzonego przez wysokiej klasy krajowych i zagranicznych ekspertów. Skierowany do wszystkich członków polskiej branży audiowizualnej, ma za zadanie przybliżyć teoretyczne i praktyczne zasady ekologicznej produkcji filmowej, telewizyjnej i reklamowej oraz stosowane w Polsce i Europie narzędzia umożliwiające jej zrównoważenie. 

Cykl ma charakter nieodpłatny i składa się z 9 spotkań (5 szkoleń, 3 warsztatów oraz otwartej sesji pitchingowej).

Uczestnicy kursu będą mieć możliwość uzyskania certyfikatów: 

  • AMBASADOR ZIELONEJ PRODUKCJI AUDIOWIZUALNEJ (wymagane uczestnictwo w minimum 4 szkoleniach i 1 warsztacie),
  • EKOKONSULTANT (wymagane uczestnictwo w minimum 4 szkoleniach, 3 warsztatach i sesji pitchingowej). 

DLA KOGO 
kurs skierowany jest do wszystkich członków polskiej branży audiowizualnej. Zajęcia będą prowadzone w językach angielskim i polskim.

NABÓR
zgłoszenia wyłącznie poprzez formularze podane przy poszczególnych szkoleniach. Można wziąć udział w pełnym kursie lub pojedynczych szkoleniach. Warsztaty umożliwią ocenę i przygotowanie dokumentów związanych z własnymi projektami.

LICZBA UCZESTNIKÓW
szkolenia – bez limitu, wymagana rejestracja na każde szkolenie; warsztaty – zostanie wybranych 10 zgłoszonych projektów.

FORMUŁA 
zajęcia odbywać się będą online, w godzinach 15:00-19:00. Szczegółowy program poniżej. 

KADRA
Lucie Trémolières (writer, director), Aleksandra Bukowska (facylitatorka), Julia Tordai (Green Eyes Production), Kristóf Kalmár (Green Eyes Productions), Sarolt Bako (Green Eyes Production), Dorte Schneider Garcia (certified green consultant), Agata Rudnicka (Uniwersytet Łódzki, Chapter Zero Poland), Marta Krymarys (Łódź Film Commission), Jagoda Mazepa (Podkarpacka Komisja Filmowa), Karolina Kołtun (ekokonsultantka), Tomasz Morawski (Haka Film), Stanisław Zaborowski (Silver Frame).

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

  • 28 września (czwartek) JAK PRODUKCJA WPŁYWA NA ŚRODOWISKO I NA CZYM POLEGA REALIZACJA ZIELONEGO FILMU? Omówienie zagadnienia jakim jest oddziaływanie produkcji audiowizualnej na środowisko, przedstawienie wyników najnowszych badań, analiza możliwości oraz przyjętych przez UE i władze regionalne aktów prawnych i zielonych protokołów postępowania. Wprowadzenie w temat zielonej produkcji audiowizualnej, przejście przez wszystkie etapy produkcji, wspólne zastanowienie się, jakie rozwiązania są możliwe do natychmiastowego wdrożenia. Prowadzą: Jagoda Mazepa, Marta Krymarys (autorki Zielonego Przewodnika dla branży AV), Lucie Trémolières – zajęcia w językach angielskim oraz polskim.
  • 10 października (wtorek) PRACA ZE SCENARIUSZEM – TU WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA! Niezależnie od tego, czy jesteś scenarzystą, reżyserem, producentem, kierownikiem produkcji czy dystrybutorem, powinieneś wiedzieć czym jest zrównoważony rozwój, aby móc tworzyć treści, które będą rezonować z widzami, a także będą atrakcyjne i proste, aby zachęcić ich do wdrażania nowych nawyków i zmiany stylu życia. W ciągu następnej dekady zmiany klimatyczne wpłyną na wszystko, co robimy; sposób, w jaki jemy, podróżujemy, pracujemy, bawimy się ale także na to co widzimy na ekranie. Zmienią się treści programów kulinarnych i lifestylowych, pojawią się nowe pomysły na programy rozrywkowe i reality show, zmiany klimatyczne będą napędzały wiadomości, relacje dokumentalne i będą także materiałem dla budowania głównych wątków w filmach fabularnych czy animowanych. O tym jak pracować nad scenariuszem z uwzględnieniem zasad zrównoważonej produkcji i jak prezentować treści związane z planet placementem dowiesz się na zajęciach. Prowadzi: Lucie Trémolières – zajęcia w języku angielskim.
  • 26 października (czwartek) EKOTEORIA VS. EKOPRAKTYKA Jak skutecznie wdrażać rozwiązania neutralizujące wpływ produkcji na środowisko.  Na czym koncentrować wysiłki aby być efektywnym środowiskowo i ekonomicznie?. Jak decyzje podejmowane w poszczególnych departamentach wpływają na to czy produkcja jest bardziej czy mniej zielona? Które z obszarów produkcji mają największy wpływ na środowisko? Jakie błędy najczęściej popełniamy, których łatwo jest uniknąć? Prowadzą: Dorte Schneider Garcia i Julia Tordai– zajęcia w języku angielskim.
  •  3 listopada (piątek) NIĆ POROZUMIENIA – JAK SKUTECZNIE BUDOWAĆ EFEKTYWNĄ KOMUNIKACJĘ I ZARZĄDZAĆ NIĄ W ZESPOLE Celem warsztatów jest wyposażenie uczestników w wiedzę dotyczącą efektywnej komunikacji i budowania zaangażowania wokół nowych zagadnień z obszaru zielonej produkcji filmowej. Uczestnicy poznają koncepcję trzech podstawowych potrzeb (rozpoznania, stymulacji i struktury), cztery etapy psychologiczne radzenia sobie ze zmianami oraz sposoby (narzędzia) zarządzania nimi, aby zbudować zaangażowany w zieloną produkcję zespół. Prowadzi: Aleksandra Bukowska – zajęcia w języku polskim.
  • 16 listopada (czwartek) JAK ZARZĄDZAĆ ZASOBAMI W ZRÓWNOWAŻONEJ PRODUKCJI AUDIOWIZUALNEJ? POLSKIE CASE STUDY. Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego? Jakimi zasadami należy się kierować w podejmowaniu decyzji zakupowych? Jak rozmawiać z dostawcami? Jak i gdzie ich szukać, jak tworzyć popyt na ekodostawców i ekoprodukty? W drugiej części spotkania zaprezentowane zostaną przykłady polskich produkcji, które wdrożyły zielone rozwiązania. Jakie wyzwania stanęły przed ekokonsultantami i producentami? Jakie rozwiązania udało się wdrożyć, a które nie zadziałały w polskich realiach?  Prowadzą: Agata Rudnicka, Karolina Kołtun, Tomasz Morawski, Stanisław Zaborowski – zajęcia w języku polskim.
  • 23 listopada (czwartek) ZARZĄDZANIE PROJEKTEM Z PERSPEKTYWY GREEN MANAGERA – WARSZTAT OTWARTY Jaka jest rola green managera, jakimi narzędziami może się posługiwać? Jak wygląda współpraca na linii green manager – producent? W trakcie warsztatu omówione zostaną także dostępne na rynku narzędzia, ze szczególnym uwzględnieniem kalkulatorów śladu węglowego. Uczestnicy dowiedzą się jak przygotować dokumenty ułatwiające zarządzanie zielonymi rozwiązaniami takimi jak np. plan zrównoważonej produkcji, czy plan zrównoważonego transportu? Jak wyznaczyć cele i mierniki efektywności? Jak z sukcesem wdrażać „zielone protokoły” obowiązujące w poszczególnych krajach w Europie? Prowadzą: Zsofia Szemeredy i Kristóf Kalmár. – zajęcia w języku angielskim.
  • 13 listopada, 27 listopada i 5 grudnia UCZYŃ SWOJĄ PRODUKCJĘ BARDZIEJ EKOLOGICZNĄ – PRAKTYCZNE WARSZTATY ORAZ SESJA PITCHINGOWA Warsztat i pitching z praktykami – green managerami. Zajęcia podzielone będą na dwa dni. Pierwszy dzień poświęcony będzie na prezentację własnych projektów (warunek: projekty powinny być na etapie późnego rozwoju lub pre-produkcji) oraz materiału jaki mają przygotować uczestnicy a także sposobu jego prezentacji. Tego dnia eksperci udzielą wskazówek dotyczących pracy nad planem zrównoważonej produkcji. Drugi dzień poświęcony będzie otwartej analizie opracowanych przez uczestników założeń dedykowanych poszczególnym projektom. Na koniec uczestnicy warsztatów wezmą udział w otwartej dla grupy sesji pitchingowej. Zajęcia w języku angielskim.

Kurs został opracowany przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Przygotuje on polskie podmioty do realizacji europejskich celów związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej w 2050 r. oraz do lepszego wypełniania wymogów związanych z pozyskiwaniem środków publicznych w Europie, a w przyszłości spełniania europejskich standardów zrównoważonej produkcji. 

 

KIPA