11.09.2024
Nakręć się na przyszłość vol. 2 to druga edycja warsztatów zachęcających młodych ludzi do rozpoczęcia kariery w branży kreatywnej w Polsce. Organizatorem projektu jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, przy wsparciu Netflix, a partnerami są Fundacja Film Spring Open oraz film:lab.
Program NSNP vol. 2 obejmuje weekendowe spotkania w 7 województwach dla 140 uczestników, spośród których 35-tka weźmie udział w Plenerach Film Spring Open w Krakowie. A to jeszcze nie koniec! Wybrana 10-tka laureatów z Krakowa zostanie zaproszona na film:lab – serię zawodowych szkoleń dla przedstawicieli zawodów below-the-line.
Podczas 7 weekendów intensywnego i twórczego działania, młodzi ludzie z województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, opolskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, pod okiem wyspecjalizowanej kadry, zapoznali się z tajnikami pracy w świecie kina, eksperymentowali ze sprzętem zdjęciowym i dźwiękowym, by ostatecznie nakręcić własne formy filmowe.
Wśród 140 uczestników znalazło się 35 stypendystów programu, którzy otrzymają możliwość wzięcia udziału w Plenerach Film Spring Open, odbywających się od 15 do 21 października 2024 w Krakowie. Ich zadaniem będzie nakręcenie krótkich filmów o wybranym zawodzie planu filmowego pod okiem mentorów KIPA. Stypendia zostały ufundowane przez Netflix.
Opiekunem grupy stypendystów na Plenerach Film Spring Open będzie Joanna Tatko, producentka wykonawcza, kierowniczka produkcji. Absolwentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi, Przewodnicząca Sekcji Młodych Producentów KIPA.
Kolejnym krokiem w rozwoju młodych filmowców jest zaproszenie ich na szkolenia zawodowe film:lab. W tych specjalistycznych kursach weźmie udział 8 spośród 35 stypendystów Nakręć się na przyszłość vol. 2.
.Oto stypendystki i stypendyści tegorocznego programu Nakręć się na przyszłość:
Program objęty jest honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Warsztaty Nakręć się na przyszłość otrzymały nominację do 16. Nagród PISF w kategorii EDUKACJA FILMOWA. Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Laureaci nagród zostaną ogłoszeni 25 września 2024 podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Cały program realizowany jest dzięki wsparciu Funduszu na rzecz Równości Twórczej Netflix, którego celem jest tworzenie nowych szans zawodowych i rozwojowych dla społeczności, które nie są wystarczająco reprezentowane w branży rozrywkowej. W kampanię informacyjną i realizację warsztatów zaangażowane są instytucje z województw objętych programem – gminy, domy kultury i biblioteki, szkoły oraz regionalne komisje filmowe.