15.05.2010

Młodzi i Film – zgłoszenia do konkursów

30. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” czeka na filmy w dwóch sekcjach konkursowych. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 15 czerwca bieżącego roku. Festiwal odbędzie się w dniach 12-17 września i będzie trwał o jeden dzień dłużej niż ostatnie edycja. Do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych zgłaszane mogą być debiuty fabularne, telewizyjne i kinowe, których minimalny czas projekcji wynosi 60 minut. Natomiast do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych zakwalifikować się mogą filmy fabularne, animowane i dokumentalne (w tym także etiudy szkolne), których czas projekcji wynosi do 40 minut.

Uczestnicy Festiwalu będą walczyć o nagrody Jantarów w wysokości od 20 000 złotych do 5 000 złotych. Ponadto jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych ma do dyspozycji 3 wyróżnienia po 3 000 zł, które może przyznać dowolnym filmom biorącym udział w konkursie.

Festiwal „Młodzi i Film” jest największą krajową imprezą filmową, na której prezentowane jest młode polskie kino: pełnometrażowe debiuty kinowe i telewizyjne oraz filmy krótkometrażowe – animowane, dokumentalne i fabularne. Pokazom konkursowym towarzyszą rozmowy „Szczerość za szczerość” prowadzone przez młodych krytyków. Na gości Festiwalu czeka również wiele imprez towarzyszących: bogata scena koncertowa, panele dyskusyjne, wystawy i spotkania z twórcami.

W Koszalinie pierwsze sukcesy święciły filmy „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego i „Chaos” Xawerego Żuławskiego. Podczas ostatnich edycji festiwalu zadebiutowały takie tytuły, jak: „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec, „Moja krew” Marcina Wrony i „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza.

28. edycja Festiwalu otrzymała Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krajowe wydarzenie filmowe w ramach Nagród PISF w 2010 roku. Była to trzecia nominacja dla Festiwalu, w trzyletniej historii Nagrody. Koszaliński Festiwal wygrał tym samym ze wszystkimi festiwalami filmowymi w kraju.

Dyrektorem Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie jest Paweł Strojek. Od 2009r. Dyrektorem Programowym Festiwalu jest Janusz Kijowski – reżyser (m.in. „Indeks”, „Kung-Fu”, „Głosy”, „Stan strachu”, „Kameleon”), scenarzysta i producent, od 1998 wykładowca PWSFTviT w Łodzi, były wiceprezes Europejskiej Federacji Reżyserów Filmowych FERA, a w latach 2005-2008 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, obecnie dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Organizatorami Festiwalu „Młodzi i Film” są Miasto Koszalin, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, a producentem Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Zgłoszenia filmu do konkursu należy dokonać do 15 czerwca 2010 roku

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!