05.03.2024

NABÓR WNIOSKÓW DO ŚLĄSKIEGO FUNDUSZU FILMOWEGO 2024

Można już składać wnioski do kolejnej edycji konkursu na dofinansowanie produkcji filmowej ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego prowadzonego przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach.

Nabór trwa od 5 marca do 19 marca 2024 roku do godziny 12:00.

O dofinansowanie ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego jak co roku mogą ubiegać się projekty, które są powiązane z województwem śląskim tematycznie, poprzez miejsce realizacji lub twórców. Wnioski konkursowe należy składać w formie elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem platformy dostępnej pod adresem:
silesiafilmcommission.pl/wnioski/formularz-aplikacyjny/ 

Więcej informacji oraz szczegółowe zasady zgłoszenia znajdują się w ogłoszeniu dostępnym na stronie:
www.silesiafilmcommission.pl.

Śląski Fundusz Filmowy, prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film, powstał w 2008 roku jako pierwszy fundusz obejmujący obszar całego województwa i jako drugie tego typu narzędzie wspierania produkcji filmowej w Polsce. Każdego roku, dzięki wsparciu ŚFF oraz zaangażowaniu Silesia Film Commission, powstaje w regionie kilkanaście filmów – pełnych metraży, filmów krótkich, seriali, dokumentów i animacji.

Jednym z największych dotychczasowych sukcesów Śląskiego Funduszu Filmowego jest „Strefa interesów” (2023) w reżyserii Jonathana Glazera – przejmujący i nowatorski formalnie film o banalności zła wydarzającego się tuż obok nas. Ta międzynarodowa amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja została wyróżniona m.in. Grand Prix w Cannes oraz 3 nagrodami BAFTA, a także nominowana w tym roku do Oscara aż w pięciu kategoriach, w tym w trzech najważniejszych: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera i Najlepszego Filmu Międzynarodowego (poza tym: za Najlepszy Dźwięk oraz Najlepszy scenariusz adaptowany).

Od 2008 roku ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano już 87 tytułów, a filmy wyprodukowane dzięki wsparciu ŚFF obejrzały w polskich kinach blisko 4,5 miliony widzów. Instytucja Filmowa Silesia Film, udzielając wsparcia, staje się koproducentem z wkładem finansowym, a środki uzyskane z koprodukcji zasilają budżet Funduszu.

KIPA