05.06.2020

Wręczono nagrodę KIPA na Krakowskim Festiwalu Filmowym

5 czerwca 2020 roku podczas Gali Industry 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego już po raz dziewiąty została wręczona Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Tegorocznymi laureatami zostali Mikołaj Pokromski i Aldona Pokromska z firmy Pokromski Studio za film „Wieloryb z Lorino” w reżyserii Macieja Cuske.
Pokromski Studio specjalizuje się w koprodukcjach dokumentów oraz filmów fabularnych z partnerami z Europy Zachodniej, głównie z Niemiec. Zajmuje się produkcją filmową oraz telewizyjną oraz świadczy usługi filmowe.

Celem nagrody przyznawanej od 2012 roku jest podkreślenie indywidualnych starań producenta, odznaczającego się wysoką etyką zawodową oraz odpowiadającego za powodzenie całego procesu powstawania projektu. Podczas wyboru laureata nagrody brany jest pod uwagę nie tylko sukces samego filmu, ale także sposób pracy i wysiłki producenta na rzecz powstania udanego projektu i jego późniejszej dystrybucji.

Dotychczasowi laureaci nagrody KIPA:

  • 2019 Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek z firmy Animoon, producenci filmu „Acid Rain” w reżyserii Tomasza Popakula oraz film „Łowy” w reżyserii Mateusza Jarmulskiego.
  • 2018 Anna Kępińska oraz Maciej Kubicki z firmy Telemark, producenci filmu dokumentalnego „Over The Limit” (reż. Marta Prus)
  • 2017 Anna Gawlita z Kijora Film, producentka filmu dokumentalnego „Opera o Polsce” (reż. Piotr Stasik) oraz „Festiwal” (reż. Tomasz Wolski i Anna Gawlita)
  • 2016 Agnieszka Wasiak z Lava Films, producentka filmu dokumentalnego „21 x Nowy Jork” (reż. Piotr Stasik)
  • 2015 Zbigniew Domagalski ze Studia Filmowego Kalejdoskop, producent filmu dokumentalnego „Mów mi Marianna” (reż. Karolina Bielawska)
  • 2014 Joanna Szymańska i Wajda Studio, producenci wykonawczy krótkometrażowego filmu fabularnego „Mleczny brat” (reż. Vahram Mkhitaryan)
  • 2013 Piotr Kielar z Lifetime Productions, producent muzycznego filmu dokumentalnego „Miłość” (reż. Filip Dzierżawski)
  • 2012 Piotr Furmankiewicz z Fumi Studio, producent filmu animowanego „Drwal” (reż. Paweł Dębski)
KIPA