12.09.2021

Nagroda KIPA za Najlepszy Debiut Producencki

11 września już po raz siódmy na gali międzynarodowego festiwalu kina niezależnego Mastercard OFF Camera 2021 została wręczona Nagroda KIPA za Najlepszy Debiut Producencki. 

Pulę nagrody w kwocie 18.000 zł ufundował Zarząd KIPA wraz ze studiami postprodukcyjnymi Chimney Poland, Coloroffon, DI Factory oraz Fixafilm.

Nagroda KIPA dla najlepszego debiutującego producenta została zainicjowana przez Sekcję Młodych Producentów KIPA w 2014 r. Celem wyróżnienia jest uhonorowanie przedstawicieli nowego pokolenia profesjonalistów filmowych. To jedyna w Polsce nagroda branży audiowizualnej przeznaczona dla producentów filmowych, którzy w roli producenta wiodącego zrealizowali swój pierwszy lub drugi film pełnometrażowy.

Kapituła zadecydowała o wyróżnieniu naszą nagrodą troje wybitnych młodych producentów, którzy wyprodukowali filmy w latach 2019 lub 2020. Są to:

  • Marta Habior za film „Słodki koniec dnia”, 2019
  • Maciej Ostatek za film „Skandal. Ewenement Molesty”, 2020
  • Anna Wereda za film „Amatorzy”, 2020

Marta Habior z sukcesem wyprodukowała film „Słodki Koniec Dnia” podejmujący fundamentalne tematy współczesności, będący ważnym europejskim głosem w dyskusji o wolności. Sprostała wyzwaniu na poziomie doświadczonych producentów, angażując twórców najwyższego formatu, międzynarodową obsadę i realizując zdjęcia za granicą. „Słodki Koniec Dnia” stał się wizytówką polskiej kinematografii.

Maciej Ostatek został doceniony za film „Skandal. Ewenement Molesty” za determinację realizacji złożonego tematu, sięganie do korzeni polskiej pop-kultury, stworzenie międzypokoleniowego dokumentu, będącego pars pro toto polskiej transformacji, wreszcie za kinowy sukces frekwencyjny filmu dokumentalnego w wymagających dystrybucyjnie warunkach.

Anna Wereda w filmie „Amatorzy” podjęła wyzwanie pracy z osobami niepełnosprawnymi, dostrzegła potencjał tam, gdzie inni z zakłopotaniem odwracają wzrok oraz przekroczyła granice udowadniając, że w kinie nie ma wykluczeń.

Laureatów wybrała kapituła składająca się z ekspertów środowiska filmowego. W jej skład weszli: Wiceprezes Zarządu KIPA Piotr Dzięcioł (Opus Film), Tomasz Kolankiewicz (Dyrektor Artystyczny FPFF w Gdyni), Anna Limbach – Uryn (Kino Świat), Tomasz Jagiełło (Helios), Marcin Radomski (Filmweb) oraz Stanisław Zaborowski – Przewodniczący Sekcji Młodych Producentów KIPA, Członek Zarządu KIPA (Silver Frame).

„Niezmiernie ważne jest to, że możemy wyróżnić najzdolniejszych producentów będących na początku drogi zawodowej. Tegoroczna edycja jest szczególna – w 2020 roku pracowaliśmy w warunkach pandemicznych. Młodzi producenci musieli stawić czoła bezprecedensowym biznesowym i organizacyjnym wyzwaniom związanym z rozwojem projektu, realizacją zdjęć, promocją i dystrybucją, jednocześnie angażując się w kreatywną warstwę filmu. Tym bardziej cieszy, że na liście znalazło się prawie 30 tytułów spełniających kryteria regulaminowe ubiegania się o nagrodę. Bez determinacji młodych producentów projekty filmowe zrealizowane w pandemii mogłyby się nie udać. Wierzymy, że przyznanie nagrody utwierdza jej kolejnych laureatów w słuszności obranej drogi zawodowej, a także przyczynia się do wzrostu rozpoznawalności nowej generacji polskich producentów audiowizualnych. Wyróżnienie to jest również istotne dla podkreślenia statusu producenta, będącego spiritus movens każdego filmu.” – podsumowuje Alicja Grawon- Jaksik, Prezeska KIPA.

Dotychczasowymi laureatkami i laureatami Nagrody KIPA za Najlepszy Debiut Producencki są:

  • Jarosław Sawko za film Another Day of Life/Jeszcze dzień życia, 2018
  • Małgorzata Wabińska za film Diagnosis, 2018
  • Jan Kwieciński za film Atak paniki, 2017
  • Małgorzata Zacharko za film Książę i dybuk, 2017
  • Zuzanna Król i Anna Zamecka za film Komunia, 2016
  • Leszek Bodzak za film Carte Blanche, 2015
  • Agnieszka Dziedzic i Jakub Burakiewicz za film Małe stłuczki, 2014
  • Olga Bieniek i Mirosław Pepke za film Układ zamknięty, 2013 

 

KIPA