06.05.2017

Nagroda KIPA za Najlepszy Debiut Producencki Netia Off Camera – 2017

6 maja 2017 r. podczas Gali Zamknięcia 10. edycji festiwalu Netia Off Camera przyznano Nagrodę za Najlepszy Debiut Producencki, ufundowaną przez Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Celem Nagrody zainicjowanej przez Sekcję Młodych Producentów KIPA w 2014 r., jest uhonorowanie rokujących przedstawicieli nowego pokolenia profesjonalistów filmowych. To jedyne w Polsce wyróżnienie branży audiowizualnej przeznaczone dla producentów filmowych, którzy w roli producenta wiodącego zrealizowali swój pierwszy lub drugi film pełnometrażowy.

Wyboru laureatów nagrody dokonała Kapituła powołana przez Zarząd KIPA w składzie: Agnieszka Dziedzic (KOI Studio, przewodnicząca Kapituły, Członek Zarządu KIPA), Magdalena Sroka (Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), Anna Trzebiatowska (Netia Off Camera), Marcin Piasecki (Kino Świat), Martyna Szmytkowska (Programer Raindance Film Festival) oraz przedstawiciel Sekcji Młodych Producentów KIPA – Wojciech Leszczyński (WJTeam).

Laureaci Nagrody za Najlepszy Debiut Producencki 2017:

I nagroda dla Michała Chacińskiego i Radosława Drabika za film „Planeta Singli” (w reż. Mitii Okorna) została przyznana za nieprzeciętną odwagę producentów, którzy biorąc na siebie ogromne ryzyko artystyczne i biznesowe udowodnili, że na polskim rynku sprawnie wyprodukowany film może odnieść sukces komercyjny.

II nagrodę zdobyła Marta Golba i Michał Marczak, producenci filmu „Wszystkie nieprzespane noce” (reż. M. Marczak), za wytrwałość i niespotykaną wizję, która przekracza granice gatunków i ramy produkcyjnych konwenansów dając w efekcie szczery portret pokolenia, który doceniony został nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Nagrodę za Najlepszy Debiut Producencki otrzymały Zuzanna Król i Anna Zamecka za „Komunię”(reż. Anna Zamecka), dla producentek dokumentu, które w każdej sytuacji potrafiły przedłożyć dobro filmu i doprowadzić trudną produkcję do szczęśliwego końca, tworząc film, który wzrusza i podbija serca publiczności.

Kapituła podjęła także decyzję o udzieleniu jednego wyróżnienia honorowego dla filmu dla dzieci „Za niebieskimi drzwiami” (reż. Mariusz Palej), który odniósł sukces frekwencyjny udowadniając, że kinematografia dziecięca to ważna i rozwojowa część rynku filmowego w Polsce.

Sylwetki nagrodzonych producentów:

Michał Chaciński – krytyk filmowy, dziennikarz kulturalny i producent. Jako gospodarz, scenarzysta i producent współpracuje m.in. z TVP i Kino Polska. W latach 2011-2013 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jego najnowszy projekt, współprodukowany z Radkiem Drabikiem, to komedia „Planeta Singli“ – jeden z największych kinowych hitów ostatnich lat, wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych.

Radosław Drabik – założyciel i szef Gigant Films. W latach 2010-2013 dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.  Współzałożyciel Fundacji Filmplus realizującej w Polsce międzynarodowe szkolenie SOFA (School of Film Agents). W latach 2002–2007 kierownik marketingu w Nestlé Polska. W roku 2007 założył firmę KinoMedia, która zarządzała reklamą kinową m.in. w sieci Helios i produkowała filmy reklamowe. W 2012 stworzył we Wrocławiu Kino Nowe Horyzonty – największy arthouse w Europie. Od 2013 roku jest wykładowcą marketingu na Podyplomowych Studiach Managerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Marta Golba – absolwentka Organizacji Produkcji Filmowej i TV na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Studiów Coachingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie. Po latach pracy jako kierownik produkcji i producent podjęła decyzję o założeniu własnej firmy ENDORFINA studio. Uczestniczka licznych międzynarodowych warsztatów. W 2015 r. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych uhonorowała ją za debiut producencki nagradzanego dokumentu „15 stron świata” (reż. Zuzanny Solakiewicz).

Michał Marczak – Reżyser, producent, operator, scenarzysta. Absolwent filmu na California Institute of Art oraz poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autor głośnego dokumentu „Fuck for forest”, okrzykniętego jednym z „10 najbardziej innowacyjnych, przełamujących granice gatunku dokumentów ostatnich lat” przez brytyjski Dazed and Confused Magazine. Jego najnowszy film „Wszystkie nieprzespane noce” został nagrodzony za  reżyserię międzynarodowego filmu dokumentalnego na Festiwalu Filmowym Sundance.

Zuzanna Król – Producent, kierownik produkcji. Absolwent Organizacji Produkcji Filmowej i TV na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Politologii na Uniwersytecie Śląskim oraz 1 edycji Kursu dla Kreatywnych Producentów w Szkole Wajdy. Ślązaczka. W latach 2010-2013 producent reklam I filmów krótkometrażowych w firmie Marymont Films. Od 2013 roku jest Szefem Produkcji firmy produkcyjnej Wajda Studio. Film “Komunia”, którego jest producentem stał się jednym z najczęściej nagradzanych na świecie filmem dokumentalnym 2016 roku. W 2017r.  film otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Filmowej “Orły” dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego.
Anna Zamecka – Polska reżyserka. Mieszka i pracuje w Warszawie. Studiowała dziennikarstwo, antropologię kulturową i fotografię w Warszawie i Kopenhadze.”Komunia” jest jej pełnometrażowym debiutem, za który otrzymała m.in. Grand Prix Tygodnia Krytyki Filmowej na festiwalu w Locarno oraz Polską Nagrodę Filmową ‚Orzeł’ w kat. Najlepszy Film Dokumentalny 2016.

KIPA