19.06.2023

Dariusz Jabłoński honorowym członkiem KIPA

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Walne Zgromadzenie Członków KIPA 19 czerwca 2023 roku przyznało Godność Członka Honorowego Dariuszowi Jabłońskiemu, w dowód szacunku i uznania za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju polskiego rynku audiowizualnego oraz dbałość o sprawy ważne dla producentów polskich i europejskich. A także za kształtowanie postawy etycznej i ducha jedności środowiskowej.

Serdecznie gratulujemy!

Dariusz Jabłoński to producent, reżyser, scenarzysta, założyciel i prezes Apple Film. Studiował reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Po upadku komunizmu w 1990 roku został jednym z pierwszych niezależnych producentów w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest Prezydentem Polskiej Akademii Filmowej, pomysłodawca Polskich Nagród Filmowych Orły, członek Europejskiej Akademii Filmowej i Asia Pacific Screen Academy.  Pierwszy środkowo-europejski członek Europejskiego Klubu Producentów – EPC (od 2001 r.) i od wielu lat wiceprezes tej głównej organizacji europejskich producentów, skupiającej blisko 170 najbardziej aktywnych i najbardziej wpływowych producentów filmowych i telewizyjnych z  32 krajów Europy.

Współinicjator i koordynator HelpUA, akcji pomocy wybitnym ukraińskim filmowcom, którzy w obliczu wojny postanowili bronić swojego kraju: albo kierując swoje kamery na tragedię wojny i zbrodnie wojenne, albo chwytając za broń. Pierwszy transport pomocy został wysłany do Ukrainy już 27 lutego 2022, akcja jest kontynuowana do dzisiaj.  Środki finansowe pochodzą m.in. ze zrzutki zorganizowanej i rozpropagowanej przez polskich filmowców na Zrzutka.pl, ale także z donacji polskich i europejskich organizacji filmowych oraz indywidualnych filmowców w wielu krajach, są pozyskiwane we współpracy ze wszystkimi polskimi organizacjami filmowymi, w tym European Producers Club (Klub Europejskich Producentów), który współkoordynuje pomoc poza Polską.

Ogólna wartość pozyskanego i przekazanego sprzętu filmowego w postaci kamer, komputerów, obiektywów, mikrofonów, dronów, twardych dysków, kart pamięci etc. i przekazanego sprzętu ochrony osobistej w postaci hełmów, IFAK-ów (opatrunków osobistych), ponad 250 kamizelek kuloodpornych i hełmów wg pobieżnej kalkulacji wynosi ponad 1 milion euro. Ponad 250 wybitnych filmowców, członków Ukraińskiej Akademii Filmowej, zostało zabezpieczonych sprzętem ochrony osobistej zapewnionym przez HelpUA.

Materiały zrealizowane przez filmowców objętych pomocą HelpUA są dostępne na kanale YouTube grupy Babylon13, albo udostępniane od pierwszych dni wojny BEZPŁATNIE I NIEWYŁĄCZNIE wszystkim stacjom telewizyjnym i agencjom informacyjnym na świecie. Na prośbę Marka Brzezińskiego, ambasadora USA w Polsce, dostęp do materiałów filmowych przechowywanych na platformie zyskał także amerykański Prokurator Generalny, który prowadzi dochodzenie w sprawie zbrodni rosyjskich w Ukrainie. Ostatnia przesyłka do Ukrainy zawierała stacje zasilania z panelami solarnymi, które pozwalają producentom filmowym i Centrum Dowżenki (słynne ukraińskie archiwum filmowe) chronić archiwa, ładować baterie do kamer, montować, przepisywać i wysyłać materiały filmowe.

Dariusz Jabłoński jest także współinicjatorem i autorem wraz z Henrykiem Romanowskim oraz mecenasem Jerzym Zielińskim z kancelarii I&Z społecznej ustawy o kinematografii, która była trzykrotnie wprowadzana do Sejmu jako projekt poselski, a następnie skutecznie przeprowadzona w 2005 r. tworząc Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Współinicjator, współzałożyciel i pierwszy prezes pierwszej niezależnej organizacji producentów w Polsce – Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych (1993). Po fuzji z później powstałym Stowarzyszeniem Niezależnych Producentów Telewizyjnych, wiceprezes połączonych organizacji, a następnie prezes tej organizacji. Zakończeniem prac tej organizacji było powstanie KIPA. Współinicjator, współzałożyciel oraz pierwszy Prezes KIPA (2000-2004).

Działał od kilku lat w bezpośredniej i owocnej współpracy z KIPA i jej wieloletnią prezeską Alicją Grawon Jaksik. Dzięki tej współpracy  został ustalony zakres zagadnień, przy których Polska Akademia Filmowa i KIPA prezentowały wspólne stanowisko. Dzięki temu, szczególnie w okresie pandemii, udało się osiągnąć kilka istotnych dla producentów i polskiej kinematografii zmian w otoczeniu prawnym. Także w wyniku tej współpracy PAF i KIPA zainicjowały współpracę wszystkich organizacji filmowych w Polsce dla pomocy ukraińskim filmowcom od pierwszego dnia rosyjskiej agresji do dzisiaj. Na arenie międzynarodowej, dzięki zasiadaniu przez Alicję Grawon-Jaksik w Zarządzie CEPI i Dariusza Jabłońskiego w Zarządzie EPC, ta współpraca przynosi efekty w postaci zbliżania stanowiska tych dwóch reprezentujących producentów organizacji działających w Europie. Współpraca z obecną prezeską KIPA Ireną Strzałkowską jest równie owocna i harmonijna.

Dotychczas honorowe członkostwo KIPA zostało przyznane Henrykowi Romanowskiemu (w 2014), Agnieszce Odorowicz (w 2015 ) i Irenie Strzałkowskiej (w 2020).

KIPA