08.10.2019

DOC DEVELOPMENT – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRODUKCJI FILMU DOKUMENTALNEGO

Wczoraj w Mazowieckim Instytucie Kultury rozpoczęła się trzecia sesja DOC DEVELOPMENT – programu dla reżyserów-dokumentalistów, organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Uczestnicy DOC DEVELOPMENT konsultują swoje projekty z reżyserami Lidią Dudą i Bartkiem Konopką, o pisaniu scenariusza rozmawiają z Barbarą Pawłowską, a z Adamem Ślesickim o publicznych prezentacjach projektów.

Scenariusz w filmie dokumentalnym

DOC DEVELOPMENT jest programem przeznaczonym dla twórców filmowych, rozwijających projekty dokumentalne na wczesnym etapie. O tym jak dobrze wykorzystać ten wstępny etap i przygotować się do napisania scenariusza opowie i swoim doświadczeniem podzieli się Barbara Pawłowska – reporterka, dokumentalistka, prorektor i wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej (warsztat filmu dokumentalnego) oraz wykładowczyni Uniwersytetu SWPS (sztuka reportażu i akademia filmu dokumentalnego). Przez ponad 30 lat związana z Telewizją Polską, realizowała reportaże i dokumenty, a także przez ponad 10 lat, jako Kierownik Redakcji Filmu Dokumentalnego Programu 1 TVP zamawiała i koprodukowała filmy dokumentalne, które zdobyły wiele znaczących nagród na festiwalach w Polsce i na świecie. Barbara Pawłowska jest też reżyserką między innymi filmu „Dasza” (nagroda główna jury w Kantonie), serii dokumentalnej „Przedszkolandia”, która była najlepiej oglądaną w historii telewizji serią dokumentalną (ponad 5 milionów widzów). Jest Doradcą Zarządu Warszawskiej Szkoły Filmowej, Przewodniczącą Sekcji Szkół Filmowych w KIPA, członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz ekspertką PISF.

Przygotowanie do pitchingu

DOC DEVELOPMENT kładzie nacisk nie tylko na rozwój merytoryczny projektów, ale też na możliwości produkcyjne. Uczestnicy pod koniec programu zaprezentują swoje projekty dokumentalne dla producentów zainteresowanych współpracą. Adam Ślesicki – dyrektor programu DOC LAB POLAND, w ramach którego odbywają się pitchingi DOCS TO START i DOCS TO GO! – opowie o najważniejszych zasadach publicznych prezentacji: co zrobić, by przekonać producentów, agentów sprzedaży, fundusze filmowe i telewizje do współpracy. Efektem programu ma być połączenie twórców z producentami oraz przygotowanie ich do składania wniosków do PISF na development.

Rozwój projektów

Niebagatelne znaczenie podczas pitchingu ma umiejętność zwrócenia uwagi na to co najcenniejsze i najważniejsze w prezentowanym projekcie filmowym. Uczestnikom DOC DEVEOPLMENT w rozwijaniu ich pomysłów pomagają konsultanci, którymi są czołowi polscy dokumentaliści.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych pięciu zakończonych edycji jest ok. 110 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych po publicznych prezentacjach projektów biorących udział w programie. Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ok. 40 uczestników i ponad 400 spotkań, także w ramach Industry KFF), a także programu Doc Hot Selection, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat. Niebawem rozpocznie się też MPAKT – najnowszy program Fundacji skierowany do producentów będących na początku drogi zawodowej, którzy przy wsparciu ekspertów chcą wspólnie z twórcami przygotowywać się do pracy nad swoimi projektami.

DOC DEVELOPMENT jest organizowany przez Fundację Filmowa im. Władysława Ślesickiego, przy wsparciu Polskiego Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami są: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Centrum Łowicka oraz kancelaria MKZ Partnerzy. Dyrektorem programu jest Adam Ślesicki.

Kolejne sesje odbędą się w listopadzie i grudniu.

Więcej szczegółów: www.fundfilm.pl  oraz  www.docdevelopment.pl

KIPA