05.10.2023
Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych zaprasza na KIPA DAY podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego przedstawicieli polskiej branży audiowizualnej. Poruszane będą istotne zagadnienia związane z rozwojem rynku audiowizualnego (program poniżej).
Wydarzenie odbędzie się 11 października (środa) w Kinie Atlantic w Warszawie, sala C.
ZAPISY NA WYDARZENIE – LINK TUTAJ
PROGRAM SPOTKANIA
10.00–10.05 Powitanie
10.05–10.45 Kondycja polskiego sektora niezależnej produkcji audiowizualnej. Pierwsze wyniki badań PWC Polska.
Prezentacja wyników badań realizowanych przez PwC Polska na zlecenie KIPA i finansowanych przez Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu Rozwój Sektorów Kreatywnych.
Raport z badań, który zostanie opublikowany pod koniec października przedstawi kompleksową charakterystykę polskiego rynku produkcji audiowizualnej, w tym opisze modele biznesowe dotyczące produkcji i dystrybucji treści. Dokona również analizy finansowania produkcji audiowizualnej, w szczególności odpowiadając na potrzeby banków i innych instytucji finansowych w tym zakresie. Zgodnie z danymi pozyskanymi dotąd dla 84.7% producentów największą barierę rozwoju branży stanowi utrudniony dostęp do finansowania. Z kolei 79,6% respondentów doświadczyło problemów z płynnością finansową. Szczegółowe wyniki badań zaprezentują przedstawiciele PwC Polska.
Prelegenci: Julia Otwinowska ( PwC Polska), Maryjka Szurowska (PwC Polska), dr Paweł Oleszczuk (PwC Polska).
Prowadzący: Maciej Dydo (KIPA)
PREZENTACJA TUTAJ
10.45–11.00 PRZERWA
11.00–12.15 Rynek pracy w branży VFX
Dyskusja na temat rynku pracy, a w szczególności rekrutacji pracowników, w branży efektów specjalnych. Uczestniczy zmierzą się z kilkoma kluczowymi zagadnieniami z pogranicza edukacji i rozwoju przemysłu efektów specjalnych: jakich kompetencji oczekuje się od osób wkraczających na rynek pracy? W jaki sposób studia rekrutują i szkolą swoich pracowników? Jakie oczekiwania wobec instytucji edukacyjnych ma branża? Jak najlepiej kształcić specjalistów VFX?
Prelegenci: Marek Subocz (Orka), Adrian Jasion (Fundacja Viewer), Mateusz Tokarz (Platige Image), Paulina Zacharek (Momakin), Mikołaj Valencia (Televisor).
Prowadzenie: Darek Kuźma
12.15–12.30 PRZERWA
12.30–13.30 Sąd Arbitrażowy przy Konfederacji Lewiatan dla sektora kreatywnego i kultury: nowe spojrzenie na arbitraż.
W ramach konsultacji przeprowadzonych przez KIPA wśród organizacji branżowych rynku audiowizualnego w 2022 roku wszystkie stowarzyszenia i gildie rynku filmowego podkreśliły, iż widzą potrzebę funkcjonowania sądu polubownego na rynku audiowizualnym. Likwidacja SARA otworzyła potrzebę poszukiwania nowego rozwiązania. W lipcu 2023 Sąd Arbitrażowy przy Konfederacji Lewiatan (SAKL) podjął uchwałę o utworzeniu nowej izby, której właściwość obejmie sprawy z domeny sektorów kreatywnych i kultury.
Prelegenci: prof. Dr hab. Marcin Asłanowicz (Prezes SAKL), Mec. Maciej Ślusarek.
Prowadzenie: Stanisław Zaborowski (KIPA).