Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)
ul. Chełmska 21
00-724 Warszawa
tel. 22 841 26 83; 22 841 26 35
wfdif@wfdif.pl
http://www.wfdif.pl
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na Chełmskiej 21 w Warszawie to legendarna instytucja, w której od ponad 70 lat powstają polskie filmy. Została założona w 1949 roku, na początku jako ośrodek produkcji filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej, wkrótce stając się ważnym ośrodkiem dla filmu fabularnego. Obecnie WFDiF jest największym ośrodkiem produkcji filmowej w Polsce i prężnie funkcjonującą instytucją kultury.
W Wytwórni powstały słynne polskie dokumenty i setki odcinków PKF. Na Chełmskiej rodziły się i rozkwitały najważniejsze trendy w polskim kinie dokumentalnym – od pierwszych realizacji powojennych, poprzez legendarną „czarną serię” i najsłynniejsze filmy dokumentalne. W Wytwórni swoje filmy realizowali tacy twórcy, jak: Andrzej Munk, Krzysztof Kieślowski, Jan Łomnicki, Tadeusz Makarczyński, Ludwik Perski, Maria Kwiatkowska, Władysław Ślesicki, Kazimierz Karabasz, Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, Marcel Łoziński, Paweł Kędzierski, Andrzej Brzozowski, Andrzej Titkow, Irena Kamieńska i wielu innych. W halach, laboratoriach i w montażowniach Wytwórni powstały słynne dzieła m.in.: Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Hoffmana.
Obecnie WFDiF jest największym ośrodkiem produkcji filmowej w Polsce. To tu powstały takie tytuły jak „Zieja” Roberta Glińskiego, „7 uczuć” Marka Koterskiego, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” i „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego, „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza czy. Wytwórnia to także miejsce szczególnie przyjazne debiutantom. Wśród kilkunastu debiutów, jakie powstały w WFDiF w ostatnich latach są: Agnieszki Smoczyńskiej „Córki dancingu”, Bodo Koxa „Dziewczyna z szafy”, Katarzyny Rosłaniec „Galerianki”, Michała Otłowskiego „Jeziorak”, Beaty Dzianowicz „Odnajdę cię” czy Adama Sikory „Autsajder”.
Wytwórnia stale rozwija swoje zaplecze technologiczne i infrastrukturę filmową. Nowoczesne pracownie postprodukcji obrazu i dźwięku pozwalają realizować filmy na najwyższym światowym poziomie, a nowoczesny sprzęt filmowy umożliwia realizację najbardziej zaawansowanych technologicznie produkcji filmowych. Wytwórnia digitalizuje, odnawia i udostępnia klasykę polskiego filmu.
Jako pomysłodawca i producent Wytwórnia realizuje autorskie formaty audiowizualne, wśród których znajdują się: cykl ekranizacji współczesnej polskiej dramaturgii TEATROTEKA oraz TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA, a także seria unikalnych filmów edukacyjnych HISTORIA W OŻYWIONYCH OBRAZACH, część I JAN MATEJKO, część II POLSKA NIEPODLEGŁA ożywiająca słynne dzieła malarstwa historycznego.
W ostatnich latach Wytwórnia stała się rozpoznawalnym ośrodkiem nowoczesnej edukacji filmowej. Przestrzeń autorskich projektów WFDIF wypełniają co roku tysiące młodych uczestników z całej Polski, przybywających do Wytwórni na wyjątkowe zajęcia, oprowadzania i warsztaty filmowe. Dzięki potencjałowi zaplecza filmowego i współpracy z czołowymi twórcami i specjalistami projekty edukacyjne Wytwórni wyróżniają się wyjątkowym charakterem, wysokim poziomem merytorycznym i artystycznym oraz lokalizacją w samym środku tętniącego życiem ośrodka filmowego. Flagowym projektem edukacyjnym WFDiF jest PLAN FILMOWY będący pierwszą w Polsce, autentyczną przestrzenią pracy filmowców udostępnioną do celów edukacyjnych. Uczestnicy projektu w nowoczesny i interaktywny sposób poznają najciekawsze procesy produkcji filmowej i mało znane zawody filmowe. Mogą przymierzyć kostiumy, wejść do środka scenografii, a dzięki technologii VR przenieść się w plener na plan i z bliska obserwować pracę ekipy filmowej.
Palatforma edukacyjno-filmowa WFDiF.ONLINE to najnowszy projekt edukacyjny WFDiF, który nieustannie ewoluuuje. WFDiF na platformie oferuje bezpłatną atrakcyjną edukację filmową oraz efektywne wsparcie edukacji szkolnej, zwłaszcza dla młodych widzów. Główne moduły nowej platformy WFDIF to EDUKACJA, STREFA VOD oraz kanał LIVE STREM z filmami wyprodukowanymi przez Studia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, które można oglądać na żywo.