Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie Zachodniopomorski Fundusz Filmowy "Pomerania Film"
ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin
tel. +48 91 434 83 52
zff@zamek.szczecin.pl
https://zamek.szczecin.pl/pomerania-film/
http://www.zamek.szczecin.pl

ZFF Pomerania Film działa w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Donatorami są WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE, MIASTO SZCZECIN I MIASTO KOSZALIN.

W latach 2009-2020 dofinansował ponad 100 produkcji na łączną kwotę przekraczającą 5 milionów złotych Powstały filmy cenione przez widzów i doceniane przez jurorów prestiżowych konkursów. Mimo pandemii rok 2020 obfitował w liczne nagrody i osiągnięcia.

  • „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy, dzięki nagrodzie Złoty Hugo na 56th Chicago International Film Festival znalazł się na szerokiej liście kandydatów do Oscara 2021 w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Zauważony został m.in. na 15th DocsMX International Documentary Film Festival w Meksyku, 13th Central and Eastern European Film Festival CinEast w Luksemburgu, 51st Visions du Réel International Film Festival, na DOK Leipzig, REX Animation Film Festival w Szwecji, 34th Leeds International Film Festival, 15th Animest w Bukareszcie, Bogotá Short Film Festival oraz w Polsce na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, 36. Warszawskim Festiwalu Filmowym, 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima, 39. Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, „Kameralnym Lecie” w Radomiu, Gdańsk DocFilm Festival.
  • „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei miała swoją premierę na IDFA w Amsterdamie, Polska kinowa premiera odbyła się na festiwalu Docs Against Gravity, gdzie zdobyła nagrodę Magazynu „Zwierciadło” oraz Grand Prix Dolnego Śląska Pod koniec 2020 roku film zdobył Nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego i Nagrodę Młodych Krytyków na łódzkim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. Dostrzeżony został również poza granicami kraju mi.in. na Moscow International Documentary Film Festival DOKer, DOC NYC. pokazy filmu miały miejsce podczas konkursów dokumentalnych w Czechach i Nowej Zelandii. Firmowana przez HBO Europe produkcja znalazła się w czołowej piątce.
KIPA