22.04.2022

Przewodnik po zrównoważonej produkcji filmowej i telewizyjnej

Premiera dokumentu Zrównoważona produkcja filmowa i telewizyjna w Polsce i na Słowacji. Zielony przewodnik dla branży audiowizualnej

Dzisiaj, z okazji obchodów Dnia Ziemi, mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu przewodnik Zrównoważona produkcja filmowa i telewizyjna w Polsce i na Słowacji. Zielony przewodnik dla branży audiowizualnej będący odpowiedzią KIPA i jej partnerów na wyzwania związane z zieloną transformacją. Dokument ten traktujemy jako krok umożliwiający realizację przez polską branżę filmową, telewizyjną i reklamową celów związanych z ograniczaniem wpływu na środowisko naturalne, prowadzących w dalszej perspektywie do energooszczędności, neutralności klimatycznej i implementowania zielonych technologii w naszym sektorze.

Przewodnik jest zbiorem praktycznych wskazówek i rekomendacji, prezentuje dobre praktyki z myślą o każdym członku ekipy filmowej, telewizyjnej i reklamowej. Skierowany jest zarówno do osób podejmujących kluczowe decyzje – producentów, reżyserów, kierowników pionów, jak i do osób zatrudnionych przy produkcji w różnych pionach, a także do kontrahentów i dostawców sektora audiowizualnego na każdym etapie: od prac scenariuszowych i przygotowawczych, przez okres zdjęciowy, aż do postprodukcji.

Dokument jest efektem współpracy między Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. a Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych i Regionalnymi Funduszami Filmowymi. Partnerem merytorycznym projektu była grupa „Film dla klimatu”. Publikacja powstała w ramach projektu „Green Film Tourism” i była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Autorkami przewodnika są przedstawicielki regionalnych komisji i funduszy filmowych, pierwszych podmiotów publicznych stopniowo wdrażających mechanizmy promujące odpowiedzialną ekologiczną produkcję audiowizualną: Monika Głowacka i Marta Krymarys z Łódzkiego Funduszu Filmowego, Jagoda Mazepa z Podkarpackiego Funduszu Filmowego oraz Aleksandra Leszczyńska z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego.

Z treścią przewodnika można zapoznać się TUTAJ,

 a z załącznikiem do niego TUTAJ.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się przewodnikiem oraz przyłączenia się do promowania jego treści zarówno w dniu jego premiery jak i podczas tegorocznych wydarzeń branżowych.

W bieżącym roku KIPA planuje również zrealizować serię szkoleń poświęconych zrównoważonej produkcji przeznaczonych dla wszystkich pracowników branży filmowej. Więcej informacji o szkoleniach już wkrótce na stronach KIPA.

 

KIPA