15.03.2022

STOP RUSSIAN WAR! Polscy filmowcy protestują przeciwko wojnie w Ukrainie

Polscy filmowcy ogłaszają apel do filmowców na całym świecie o protest przeciwko wojnie STOP RUSSIAN WAR.

STOP RUSSIAN WAR! to apel polskich filmowców do filmowców całego świata zainicjowany w ramach ogłoszenia nominacji do nagrody ORŁY 2022  przez Polską Akademię Filmową.

Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, ogłosił apel do wszystkich filmowców na całym świecie STOP RUSSIAN WAR! Zwrócił się w nim do Ukraińców mówiąc, że ich kraj jest dzisiaj sercem Europy i walczy za Europę, oraz do Rosjan, oczekując ich odwagi w protestach przeciwko wojnie. W związku z apelem obecni na konferencji przedstawiciele wszystkich polskich organizacji filmowych, którzy od pierwszego dnia wojny wspólnie i solidarnie działają na rzecz pomocy Ukrainie i ukraińskim filmowcom, wznieśli kartki z krwawym napisem na ukraińskiej fladze: STOP RUSSIAN WAR!

Prezes KIPA Alicja Grawon Jaksik zaznaczyła: Chciałabym powiedzieć wszystkim przyjaciołom z Ukrainy, że jako filmowcy – jesteśmy z Wami. Jesteśmy dla Was. Będziemy walczyć o uwagę świata. O pamięć i prawdę tych dni, o odważne bezkompromisowe działania na miarę bezkompromisowych czasów, w jakich przyszło nam, Europie, się obudzić. My z Wami. Sława Ukrainie!

Prezydent Akademii wezwał wszystkich, by przestali być niewidoczni w swoim proteście, uwieczniali swój sprzeciw na zdjęciach z kartką STOP RUSSIAN WAR! i umieszczali go w mediach społecznościowych. Zachęcał również do wysłania protestu przede wszystkim do polityków i władz i żądania od nich działań, które mogą natychmiast zatrzymać mord na Ukraińcach.

Drodzy ukraińscy przyjaciele!

Toczycie walkę w naszej obronie, w obronie przyszłości naszej cywilizacji. Nie mamy wątpliwości, że dzisiaj serce Europy jest w Ukrainie. To nie wy macie zasłużyć na Europe, to my musimy pokazać, że na bronioną przez was Europę zasługujemy. Wy sobie Europę już wywalczyliście, swoją ofiarnością, swoim poświęceniem i odwagą – mówił Dariusz Jabłoński.

W ogłoszeniu apelu brali udział przedstawiciele wszystkich polskich stowarzyszeń, które od pierwszego dnia wojny stanęły w obronie Ukrainy i ukraińskich filmowców: Dariusz Jabłoński (Polska Akademia Filmowa), Alicja Grawon-Jaksik (Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych); Jacek Bromski (Stowarzyszenie Filmowców Polskich), Natalia Grzegorzek (Polska Gildia Producentów), Marta Szarzyńska  (Sekcja Młodych Producentów Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych), Tomasz Wolski (Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych); Marcin Piątkowski (Polskie Stowarzyszenie Montażystów); Agata Strużyńska (Związek Zawodów Filmowych); Krzysztof Rak (Gildia Scenarzystów); Jacek Borcuch, Kinga Dębska, Katarzyna Klimkiewicz, Magnus von Horn, Wojciech Smarzowski, Agnieszka Smoczyńska (Gildia Reżyserów Polskich); Pola Guźlińska i Dominika Dylewska (Gildia Charakteryzatorów); Izabela Kiszka-Hoflik (Stowarzyszenie Kobiety Filmu), Bartosz Piotrowski (PSC – Polish Society of Cinematographers) oraz Mariusz Wilczyński (reżyser, Laureat Orła za Najlepszy Film 2021).

pełna treść apelu STOP RUSSIAN WAR! 

kartka z napisem STOP RUSSIAN WAR! 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!