05.12.2018

Zakończyła się I sesja II edycji warsztatów „Atelier scenariuszowe”

 

ATELIER SCENARIUSZOWE to roczny program rozwoju scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych. Pierwsza sesja tegorocznej edycji Atelier zakończyła się właśnie w Łodzi. Jej gospodarzami były EC1 Łódź – Miasto Kultury i Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

 

Blok zajęć poświęcony pracy nad tekstami składał się z pracy w grupach oraz konsultacji indywidualnych. O tym, co dał uczestnikom taki model pracy sami mówią: Cieszymy się, że udało nam się szybko zbudować zaufanie między sobą i otwarcie podchodzić do komentarzy i wrażeń, jakie wywoływały nasze teksty. Dzięki tak dobrej dynamice w grupie, chętnie angażowaliśmy się w prace nad tekstami swoimi i pozostałych uczestników. Praca w kreatywnym zespole bardzo dobrze wpływa na tempo, w jakim rozwijają się nasze historie. To, do czego doszliśmy w trakcie pierwszej sesji Atelier, było możliwe również dzięki konsultantom, którzy sprawnie kierowali naszą pracą i nie narzucali swoich pomysłów. Wskazywali jedynie możliwe kierunki rozwoju historii, pozostawiając nam ostateczny wybór rozwiązań.

 

Oprócz prac literackich podczas warsztatów odbyły się zajęcia wprowadzające scenarzystów w arkana rynku filmowego w Polsce. Gośćmi Atelier byli: Łukasz Dzięcioł, producent z Opus Film (m.in. “Kruk. Szepty słychać po zmroku”, “Poza słowami”); twórcy filmu „Wilkołak” – Agata Szymańska (producentka) i Adrian Panek (reżyser i scenarzysta) oraz Michał Oleszczyk (m.in. ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Joanna Szymańska, producentka i Dyrektor Programowa Atelier poprowadziła również zajęcia dotyczące prawa autorskiego, a Ewa Tyralik warsztaty na temat komunikacji.

 

W ramach tegorocznego programu Atelier odbędą się jeszcze dwie sesje stacjonarne – w Krakowie
i we Wrocławiu, a prace developmentowe zostaną zwieńczone pitchingiem projektów podczas festiwalu Nowe Horyzonty. W warsztatach bierze udział dwunastu uczestników pracujących w trzech grupach. Każda z grup prowadzona jest przez jednego z trójki znanych w kraju i doświadczonych na międzynarodowym rynku konsultantów: Annę Bielak, Aleksandrę Świerk i Filipa Kasperaszka.

 

Partnerami Atelier Scenariuszowego są EC1 Łódź – Miasto Kultury, Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Krakow Film Commission, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Wydawnictwo Myśliński, Fundacja Widok.

Program współfinansowany jest przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o programie i prowadzących warsztaty na: www.scenariuszowe.pl

FB: www.facebook.com/scenariuszowe

KIPA