10.04.2025

ZGŁOŚ SIĘ! NAKRĘĆ SIĘ NA PRZYSZŁOŚĆ VOL. 3!

Masz od 18 do 26 lat?

Marzysz o karierze w branży filmowej, ale brakuje Ci doświadczenia?

Zgłoś się już teraz do programu Nakręć się na przyszłość vol. 3!

👉 7 województw
👉 140 miejsc na warsztaty
👉 udział w Gdynia Campus, Plenerach FSO, Film:lab i Żubroffka

APLIKUJ TUTAJ

 



Znowu rusza program Nakręć się na przyszłość!
Trzecia edycja, jeszcze większe możliwości – wkręć się w branżę filmową i zacznij karierę!


ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁY ZESZŁOROCZNE WARSZTATY:


Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Netflix oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają do udziału w trzeciej edycji programu „Nakręć się na przyszłość” – unikalnej inicjatywie, która otwiera drzwi do świata filmu i seriali.

Nakręć się na przyszłość vol. 3 to trzecia edycja warsztatów pozwalających rozpocząć karierę w branży kreatywnej w Polsce. Program obejmujący 3-dniowe spotkania w siedmiu województwach organizuje Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA), Netflix i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nabór uczestników trwa do 30 maja 2025.

Udział w trzydniowych wakacyjnych warsztatach skierowany jest do młodych ludzi w wieku 18-26 lat, którzy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego w branży audiowizualnej i mieszkają w jednym z wymienionych województw: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim. W czasie każdego ze spotkań zaproszeni uczestnicy poznają tajniki pracy na planie filmowym, rodzaje zawodów w branży oraz zostaną zaangażowani w stworzenie namiastki własnej produkcji filmowej pod okiem doświadczonych specjalistów.

Polska branża audiowizualna dynamicznie się rozwija, oferując młodym ludziom realne perspektywy zawodowe. Trzecia edycja „Nakręć się na przyszłość” to kolejny krok w łączeniu edukacji z praktyką, umożliwiający uczestnikom poznanie jednej z ponad 100 profesji filmowych. Cieszymy się, że wspólnie z Netflixem i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej nie tylko poszerzamy dostęp do wiedzy, ale także dostarczamy konkretne narzędzia i praktyczne doświadczenie – mówi Irena Strzałkowska, Prezes KIPA.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, a organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie. Uczestnicy będą mieli także okazję pracować w profesjonalnym mobilnym studiu filmowym CINEBUS, gdzie przejdą przez cały proces produkcji – od zdjęć aż po postprodukcję.

Wybrani uczestnicy warsztatów otrzymają prestiżowe stypendia na udział w wydarzeniach branżowych, takich jak Gdynia Campus podczas 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Plenery Film Spring Open 2025 w Krakowie, warsztaty Film:lab w Katowicach oraz Festiwal Filmowy ŻUBROFFKA w Białymstoku. To niepowtarzalna okazja, by zdobyć cenne kontakty i praktyczne doświadczenie w środowisku filmowym.

Możliwości dalszego rozwoju uczestników projektu obrazuje poniższy schemat:

Od czasu pierwszej edycji programu realizowanego przez KIPA usłyszeliśmy już wiele motywujących słów od uczestników, którzy dzięki tej inicjatywie zaczynają swoje ścieżki zawodowe w polskiej branży audiowizualnej. Cieszymy się, że razem z KIPA i PISF możemy dalej razem realizować długofalowy cel, jakim jest rozwój polskiej kinematografii poprzez ułatwianie nowym pokoleniom startu w naszej branży – dodaje Łukasz Kłuskiewicz, dyrektor ds. filmów w Europie Środkowo-Wschodniej w Netflixie.

Program „Nakręć się na przyszłość” powstał dzięki wsparciu Funduszu na rzecz Równości Twórczej Netflix, który dąży do tworzenia nowych szans zawodowych i rozwojowych dla społeczności mniej reprezentowanych w branży audiowizualnej. Ponad to, tegoroczną edycję projektu współorganizuje Polski Instytut Sztuki Filmowej, który w 2025 roku obchodzi swoje 20-lecie.

20-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ustawy o kinematografii świętujemy wspólnie – patrząc w przyszłość i kształcąc nowe pokolenie filmowców, którzy dopiero zaczynają swoją drogę w branży filmowej. Nakręć się na przyszłość doskonale wpisuje się w ideę wspólnotowego świętowania. To program, który realnie otwiera młodym talentom drzwi do świata kina, pokazując, że film to nie tylko sztuka, ale także zawód dostępny dla każdego. Jestem dumna, że od tegorocznej edycji Polski Instytut Sztuki Filmowej może współtworzyć z KIPA i Netflixem tę ważną inicjatywę – mówi Kamila Dorbach, Zastępca Dyrektora PISF.

Program objęty jest honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


KTO MOŻE ZOSTAĆ UCZESTNIKIEM?

Projekt został przygotowany dla osób:

  • w wieku 18-26 lat,
  • bez doświadczenia w branży audiowizualnej,
  • mieszkających w jednym z siedmiu województw: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim.

JAK WYGLĄDAJĄ WARSZTATY?

W pierwszym etapie projektu jego uczestniczki i uczestnicy wezmą udział w trzydniowych, stacjonarnych warsztatach obejmujących wprowadzenie w tajniki realizacji filmów oraz prezentację wybranych zawodów związanych z produkcją filmową.

Warsztaty odbędą się w następujących terminach i województwach:

  • 30 czerwca – 2 lipca: warmińsko-mazurskie,
  • 2 – 4 lipca: kujawsko-pomorskie,
  • 14 – 16 lipca: pomorskie,
  • 16 – 18 lipca: zachodniopomorskie,
  • 21 – 23 lipca: dolnośląskie,
  • 23 – 25 lipca: śląskie,
  • 28 – 30 lipca: wielkopolskie.

Spośród zgłoszeń na warsztaty zostanie wybranych 140 uczestniczek i uczestników, po 20 w każdym województwie. Nocleg i wyżywienie zostaną zapewnione przez organizatorów.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Nabór na warsztaty trwa od 10 kwietnia do 30 maja 2025 roku.

Aby zgłosić swój udział należy:

  1. nagrać film (kim jesteś, co obecnie robisz, dlaczego to Ciebie mamy wybrać do programu, co cię pasjonuje w branży filmowej) – maksymalnie do 2 minut,
  2. umieścić film na platformie Youtube lub Vimeo (niepubliczny, link aktywny min. do 31 października 2025)
  3. wypełnić ankietę dostępną na górze strony ⬆

KIEDY WYNIKI?

Informacja o zakwalifikowaniu się na warsztaty zostanie ogłoszona na stronie KIPA maksymalnie do 15 czerwca 2025. Z zakwalifikowanymi uczestnikami KIPA skontaktuje się bezpośrednio drogą mailową.

SZANSE NA DALSZY ROZWÓJ

Warsztaty to nie wszystko! Wybrani uczestnicy wezmą udział w Gdynia Campus, integralnej części 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ten etap projektu stanowi wyjątkową okazję do rozwoju zawodowego i nawiązywania kontaktów, łącząc praktyczne sesje warsztatowe oraz interaktywne spotkania z uznanymi twórcami filmowymi, które pozwalają uczestnikom zanurzyć się w branży filmowej. W sumie w Gdynia Campus weźmie udział 35 uczestników – 15 osób z aktualnej edycji projektu oraz 20 uczestników z wcześniejszych edycji programu (po 10 osób z edycji 2023 i 2024), co stworzy doskonałą okazję do zdobycia dostępu do polskiego rynku filmowego.

Kolejnych 35 uczestników otrzyma stypendium pokrywające udział w Plenerach Film Spring Open, odbywających się w dniach 7–16 października w Krakowie. Plenery Film Spring Open to wydarzenie organizowane corocznie od 20 lat, pod patronatem i nadzorem Sławomira Idziaka – uznanego polskiego operatora filmowego. Co roku, przez 10 dni, młodzi profesjonaliści i miłośnicy kina mogą brać udział w warsztatach prowadzonych w ramach kreatywnych grup, zdobywając lub doskonaląc umiejętności związane z tworzeniem i produkcją filmów – od pisania scenariuszy po efekty wizualne. W warsztatach Film Spring Open weźmie udział 35 uczestników (po 5 osób z każdego regionu). Grupa będzie objęta opieką mentorską – podobnie jak w zeszłym roku – przez Joannę Tatko, przewodniczącą Sekcji Młodych Producentów KIPA.

Dalszym krokiem są warsztaty Film:lab w Katowicach, czyli zaawansowane szkolenie praktyczne. Dzięki spersonalizowanym zadaniom grupowym, uczestnicy rozwijają umiejętności techniczne, doskonalą podejście twórcze i udoskonalają zdolności rozwiązywania problemów w produkcji filmowej. Warsztaty w Katowicach dedykowane będą 10 osobom (wybranym spośród grupy z Gdynia Campus), dostosowując program się do potrzeb uczestników.

Ostatni element projektu to Festiwal Filmowy Żubroffka, podczas którego  uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich projektów filmowych w konkurencyjnym, ale wspierającym środowisku. Oprócz pokazów filmowych, festiwal obejmuje sesje networkingowe, panele dyskusyjne i warsztaty praktyczne, które pogłębiają wiedzę na temat procesu tworzenia filmów. W festiwalu weźmie udział 15 uczestników (wybranych spośród grupy z Plenerów Film Spring Open). 

DO POBRANIA


Program realizowany jest dzięki wsparciu Funduszu na rzecz Równości Twórczej Netflix, którego celem jest tworzenie nowych szans zawodowych i rozwojowych dla społeczności, które nie są wystarczająco reprezentowane w branży rozrywkowej. Współorganizatorem projektu jest także Polski Instytut Sztuki Filmowej. W kampanię informacyjną i realizację warsztatów zaangażowane są instytucje z województw objętych programem – gminy, domy kultury i biblioteki, szkoły oraz regionalne komisje filmowe.

KIPA