11.12.2023
Dzisiaj i jutro w Parlamencie Europejskim odbędzie się czytanie i głosowanie w sprawie przyjęcia raportu Komisji IMCO ws. wdrożenia Rozporządzenia 2018/302 ws. blokowania geograficznego.
Europejskie organizacje reprezentujące sektor filmowy, kinowy i telewizyjny przygotowały apel do Parlamentu Europejskiego o utrzymanie wyjątku dla branży audiowizualnej w zakresie rozporządzenia UE 2018/302 ws. blokowania geograficznego. Pod apelem podpisało się ponad 600 podmiotów, w tym także polskie organizacje i firmy takie jak: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA), Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA), Stowarzyszenie Kin Studyjnych (SKS), Warszawski Festiwal Filmowy, Kino Świat, Gutek Film, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Związek Pracodawców Prywatnych Mediów, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEIT), sieć kinowa Helios, Kino Mikro z Krakowa, Kino Wilga z Garwolina, Art Kino z Krosna.
KIPA skierowała dzisiaj apel bezpośrednio do polskich Posłów i Posłanek do Parlamentu Europejskiego za pośrednictwem ich skrzynek mailowych. W apelu podkreśliliśmy m.in., że:
Zgodnie z raportami przygotowanymi w 2023 r. przez KIPA, polska branża audiowizualna jest warta ponad 8 mld zł pod względem przychodów i ponad 2,5 mld złotych pod względem inwestycji w polskie treści audiowizualne. Stopa wzrostu naszego rynku to 10% rocznie. Jedna złotówka wydana w ramach produkcji filmu lub serialu powoduje impuls gospodarczy o wartości blisko 3,5 złotego, a 2/3 wydatków naszego sektora trafia do podmiotów z innych branż tj. usługi cyfrowe, hotelarstwo, logistyka i transport czy branża budowlana.
Jesteśmy przekonani, że zniesienie wyjątku dotyczącego geoblokowania dotyczącego sektora audiowizualnego będzie stanowiło poważne zakłócenie dotychczasowych modeli biznesowych związanych z funkcjonowaniem filmów, seriali i innych wysokogatunkowych produkcji fabularnych, dokumentalnych i animowanych w zakresie ich produkcji oraz dystrybucji. Przeczy ono wypracowywanemu od lat 90tych w Unii Europejskiej modelowi europejskich koprodukcji polegającemu na łączeniu wysiłku twórczego, organizacyjnego i finansowego filmowców z różnych państw UE w momencie produkcji, a wyrażającego się następnie w terytorialnym podziale praw i wpływów w fazie dystrybucji filmów. Jest również poważnym zagrożeniem dla niezależnej polskiej produkcji audiowizualnej w czasie odbudowywania się po zakłóceniach wywołanych pandemią COVID-19, która musi stawić czoła przekształceniom związanym ze zmianami przyzwyczajeń widzów, zmniejszeniem zainteresowania kinami oraz wzrostem znaczenia platform cyfrowych prowadzonych często przez globalnych nie-europejskich graczy. Zakaz stosowania technologii blokowania geograficznego na rynku audiowizualnym przełoży się na zmniejszenie wyboru treści i opcji dostępu do wysokojakościowych polskich i europejskich produkcji dla konsumentów.
Stąd kierujemy do Pani Poseł_Pana Posła uprzejmą prośbę, aby głosował_ a Pan_i za poprawkami przyjętymi na posiedzeniu plenarnym zapewniającymi dalsze wyłączenie usług audiowizualnych z zakresu rozporządzenia w sprawie blokowania geograficznego. Będzie to wyraz troski o rozwój i warunki prowadzenia działalności polskiego sektora audiowizualnego.
Jednocześnie wysłaliśmy do polskich Posłów i Posłanek do Parlamentu Europejskiego przygotowane w tym roku raporty KIPA: