03.03.2022

Noclegi i praca dla ukraińskich filmowców

KIPA łączy zapytania i oferty noclegów i pracy dla Ukraińskich filmowców. Kontynuujemy działania pomocowe dla naszych kolegów i koleżanek z Ukrainy. Uruchamiamy 3 bazy danych:

  • SZUKAM PRACY dotyczącą ukraińskich filmowców i pracowników planów filmowych poszukujących pracy w Polsce. Baza uzupełniana wraz ze spływającymi zapytaniami o pracę. KIPA będzie kojarzyć poszukiwania pracy z dostępnością ofert pracy zgłoszanych do KIPA oraz do innych instytucji lub organizacji filmowych, w tym do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; Wszystkich ukraińskich filmowców i filmowczynie oraz osoby im pomagające prosimy o przesyłanie informacji przez formularz Google.
  • DAM NOCLEG zawierającą oferty noclegów dla filmowców i ich rodzin z Ukrainy. Oferty zbieramy w załączonym formularzu prosimy o przesyłanie ich na adres noclegidlaukrainy@kipa.pl W formularzu znajdziecie pola określające gdzie udostępniacie lokal, na jaki okres, dla kogo (tu opiszcie czy przyjmujecie osoby samotne, rodziny, dzieci, niepełnosprawnych, osoby starsze, kobiety, mężczyzn), utrudnienia w dostępie do lokalizacji jeśli takowe występują, dojazd (komunikacja miejska, samochód, inne środki transportu publicznego);
  • DAM PRACĘ zawierającą oferty pracy dla ukraińskich filmowców i filmowczyń. Jeśli chcecie zaoferować pracę osobom z Ukrainy wypełnijcie załączony formularz zawierający informacje m.in. o producencie, projekcie, oferowanej funkcji, lokalizacji. Formularze przesyłajcie na adres pracadlaukrainy@kipa.pl Zgodnie z umową z Dyrektorem PISF wasze oferty zostaną również umieszczone na stronie Instytutu.

Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy – opracowany przez Fundację HUMAN DOC. Znajdziecie tu  m.in. informacje o tym jak przygotować się na przyjazd gości oraz jak pomóc osobom, które przeżyły traumatyczne zdarzenia. Fundacja podaje również telefon do osoby kontaktowej – psychologa, która może udzielić porady w szczególnych sytuacjach.

Pomoc prawna – KIPA współpracuje z Kancelarią LSW, która udziela nieodpłatnej pomocy prawnej w zakresie dot. statusu prawnego i zatrudniania osób z branży filmowej z Ukrainy. Kancelaria przygotowuje również informator dotyczący zatrudniania obywateli Ukrainy w Polsce.  Zamieścimy go w ramach niniejszego ogłoszenia. Informator będzie aktualizowany na bieżąco wraz z przyjmowanymi przez Sejm ustawami.

Zbiórka finansowa – Wspólnie z innymi organizacjami filmowymi uruchamiamy zbiórkę finansową pn. Pomoc dla filmowców z Ukrainy, gdzie zbieramy na sprzęt i środki bezpieczeństwa dla filmowców ukraińskich, którzy dokumentują obecną sytuację w swoim kraju oraz na wsparcie w transporcie i zakwaterowaniu. Jest to wspólna akcja Związku Zawodowego Filmowców, Polskiej Akademii Filmowej, Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, Polskiej Gildii Producentów, Gildii Scenarzystów Polskich i Gildii Reżyserów Polskich.

KIPA