10.02.2010

Poznań 2010: Konferencja Regionalne Fundusze Filmowe – informacje

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na konferencję „Regionalne Fundusze Filmowe – udział Jednostek Samorządu Terytorialnego w  rozwoju przemysłu audiowizualnego. Przemysł audiowizualny szansą na zrównoważony rozwój regionów”.

Konferencja odbędzie się w dniach 10 – 12 marca 2010 roku w Poznaniu, podczas drugiej edycji targów telewizyjnych Poznań Media Expo. Spotkanie będzie poświęcone kształtowaniu regionalnej polityki audiowizualnej. Zaplanowane zostało jako forum wymiany doświadczeń pomiędzy istniejącymi w Polsce Regionalnymi Funduszami Filmowymi, które da realną szansę na przedyskutowanie kierunków rozwoju RFF-ów w Polsce i Europie. Będzie to także okazja do omówienia zagadnień i problemów wynikających z codziennej praktyki funkcjonowania RFF-ów.

Konferencja będzie źródłem informacji o sposobie kształtowania polityki audiowizualnej dla regionów, które debiutują w tej dziedzinie, a zarazem platformą umożliwiającą bezpośrednie spotkanie przedstawicieli RFF-ów, środowisk samorządowych i producentów zainteresowanych współpracą z samorządami.

Na konferecji zostaną też podjęte tematy współpracy i funkcjonowania polskich RFF-ów w strukturach międzynarodowych. Zaproszeni goście z zagranicy przybliżą praktykę europejską w tym zakresie.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli samorządów i tworzących się wtedy struktur RFF miało miejsce w Krakowie, w styczniu 2008 roku. Zapoczątkowało ono powstanie 9 obecnie funkcjonujących w Polsce Regionalnych Funduszy Filmowych. Konferencja w Poznaniu jest naturalną kontynuacją spotkania krakowskiego. Organizatorzy marcowej Konferencji mają nadzieję, że odpowie ona na potrzeby rozwijających się RFF-ów i zapoczątkuje regularny cykl spotkań, które będą wspomagać ich rozwój.

Umiejscowienie konfrencji przy i podczas kolejnej edycji Targów Poznań Media Expo, imprezy gromadzącej przedstawicieli branży filmowej, telewizyjnej i reklamowej, stwarza szansę na połączenie potrzeb reklamowych i wizerunkowych samorządów terytorialnych z możliwościami i ofertą producentów audiowizualnych i filmowców

W konferencji wezmą udział:

  • przedstawiciele wszystkich polskich Regionalnych Funduszy Filmowych (instytucje funkcjonujące obecnie oraz przygotowujące się do uruchomienia działalności)
  • przedstawiciele sektora audiowizualnego i środowiska filmowego
  • przedstawiciele środowisk samorządowych
  • goście reprezentujący europejski przemysł audiowizualny i struktury organizacyjne

Miejsce Konferencji: Międzynarodwe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14,
Hol Wschodni, Piętro II, Sala Zielona.

Stoisko Regionalnych Funduszy Filmowych na targach: PAWILON 3, STOISKO 14

DO POBRANIA:  Program konferencji

Kontakt do organizatorów:
Anna E. Dziedzic
Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych
anna.dziedzic@kipa.pl, tel. 22 840 59 01

Po co nam Regionalne Fundusze Filmowe?

Rynek audiowizualny rozwija się niezwykle dynamicznie, czasy stacjonarnych, zamkniętych studiów filmowych minęły już dawno i przy dzisiejszym poziomie rozwoju technologicznego film to przedsięwzięcie, które może być realizowane praktycznie w dowolnym miejscu na Ziemi. Ogólnoświatowe, błyskotliwe kariery nawet niewielkich miejscowości czy regionów, które gościły filmowców uświadamiają ogromny potencjał promocyjny, jaki tkwi w rozwiązaniu, które kryje się pod hasłem Regionalny Fundusz Filmowy. Zasady działania tych instytucji są proste – samorządy terytorialne inwestują w produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych, uzyskując w zamian korzyści ekonomiczne, reklamowe i wizerunkowe.

Podstawowym parametrem nawiązania współpracy pomiędzy lokalnym samorządem a filmowcami jest związek tematyczny, geograficzny lub biograficzny projektu filmowego i jego twórców z danym regionem. Warunkiem otrzymania dotacji jest umiejscowienie produkcji na danym obszarze – musi być ona związana z regionem i wykorzystywać jego potencjał – gospodarczy, infrastrukturalny, techniczny oraz ludzki.

Regionalne Fundusze Filmowe przyczyniają się do podniesienia poziomu życia społeczności lokalnych, umożliwiają promocje i kształtowanie wizerunku regionów i sprawiają, iż dany obszar zaczyna funkcjonować na arenie krajowej i międzynarodowej.  Odgrywają również znaczącą rolę w tworzeniu nowych miejsc pracy i aktywizowaniu lokalnej przedsiębiorczości. Pociągają za sobą również napływ kapitału i inwestycji zagranicznych, rozwój turystyki i wzrost realnego dochodu w regionie. Z kolei dla filmowców „wyjście w teren” to potencjalne źródło inspiracji artystycznej i możliwość czerpania z bogatej kultury regionalnej, ale przede wszystkim wsparcie władz lokalnych zapewnia tak potrzebną dywersyfikację źródeł finansowania i nieocenioną pomoc organizacyjną.

Regionalne Fundusze Filmowe to powszechne dziś źródło współfinansowania produkcji filmowej w Europie. RFF-y działają w każdym z krajów europejskich w oparciu o różne zasady, zdeterminowane przez lokalne ustawodawstwo, politykę sektorową i regionalną. Poznańska konferencja  to okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy istniejącymi w Polsce Funduszami oraz źródło wiedzy o sposobie kształtowania polityki audiowizualnej dla regionów, które stawiają w tej dziedzinie pierwsze kroki. To spotkanie da odpowiedź na  wiele pytań dotyczących problematyki ich tworzenia i działalności oraz pozwoli na zaczerpnięcie z   bogatych doświadczeń europejskich, które przedstawią zaproszeni goście. Producentom zainteresowanym współpracą z RFF-ami umożliwi bezpośrednie spotkania z przedstawicielami struktur samorządów, inwestujących w produkcję audiowizualną.

KIPA